Choroba może wystąpić u każdego człowieka, bez względu na wiek, chociaż schorzenie najczęściej diagnozuje się u osób po 40. roku życia oraz u kobiet w ciąży.
Do powstania refluksu przyczyniają się: otyłość, palenie papierosów, alkohol, spożywanie potraw słodkich, tłustych, pikantnych oraz owoców cytrusowych. Znane są przypadki refluksu po urazach klatki piersiowej oraz przepuklinie rozworu przełykowego. Refluks może też towarzyszyć niektórym chorobom: cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym oraz twardzinie. Choroba może być także powiązana z przyjmowanymi lekami: środkami antykoncepcyjnymi, lekami stosowanymi w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc.
Podstawowym objawem refluksu jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku, pojawiające się po jedzeniu najmocniej w pozycji leżącej. Innymi symptomami są: zwracanie, które powoduje uczucie goryczy lub kwasu w jamie ustnej, trudności w przełykaniu - dysfagia, ból w klatce piersiowej lub za mostkiem w trakcie przełykania, czasem krwawienia z przełyku. W przypadku, gdy treść żołądkowa dostaje się do krtani lub oskrzeli może rozwinąć się astma oskrzelowa lub nawracające zapalenia płuc.
Najczęściej leczenie farmakologiczne zlecone przez lekarza gastrologa. Stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej), leki zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku (leki pro kinetyczne) oraz łagodzące objawy refluksu, poprzez zobojętnianie treści kwasowej w przełyku (leki alkalizujące).
Jeśli leczenie farmakologiczne nie daje rezultatu powinno się wykonać gastroskopię. Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego polega na wsunięciu giętkiego aparatu do gardła, żołądka i dwunastnicy. W czasie badania pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Zabieg przy znieczuleniu miejscowym trwa 20-30 min. Nie wymaga pobytu w szpitalu.
Przy łagodnym refluksie, a zwłaszcza zgadze można zastosować metody domowego leczenia. Pomaga picie naparu z kwiatu lipy, ciepła woda z miodem i octem jabłkowym oraz siemię lniane.
Refluks u niemowląt oznacza przede wszystkim ulewanie pokarmu. Przyczyną jest niedojrzałość dolnego zwieracza przełyku lub mięśni części wpustowej do żołądka. Z wiekiem mięśnie dojrzewają i objawy refluksu zanikają. Wśród dzieci w wieku 2-8 miesięcy ulewa co drugie, a już w grupie między 10 a 12 miesiącem - co dwudzieste dziecko.
Zapobieganie lub łagodzenie refluksu u niemowląt polega na przytrzymaniu dziecka w pozycji pionowej po karmieniu i układaniu na boczku w pozycji leżącej.
Bezwzględnego kontaktu z lekarzem pediatrą wymaga refluks, którego objawami są: anemia, nawracające zapalenie oskrzeli, wymioty podbarwione krwią lub żółcią.