Gastroenterolog (gastrolog) - czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać?

Gastroenterolog, inaczej gastrolog, to lekarz zajmujący się leczeniem chorób układu pokarmowego. Do lekarza tej specjalizacji należy się udać w przypadku odczuwania jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Specjalista przeprowadzając dokładny wywiad, a także zlecając dodatkowe badania będzie mógł postawić diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie.
Zobacz wideo

Jakie choroby leczy gastroenterolog?

Gastroenterolog zajmuje się leczeniem chorób, które dotyczą całego układu pokarmowego, na który składają się:

Gastrolog leczy zarówno niegroźne dolegliwości, takie jak niestrawność czy zgaga, ale również bardziej poważne schorzenia. Do tego lekarza należy się udać, jeśli podejrzewa się wrzody, chorobę refluksową, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelita grubego, zapalenie żołądka, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie trzustki, kamicę żółciową czy nowotwory zlokalizowane w przewodzie pokarmowym. Gastroenterolog zajmie się również diagnozą takich chorób jak marskość wątroby czy zapalenie wyrostka żółciowego.

Gastroenterolog to lekarz, do którego należy się zgłosić, jeżeli odczuwa się następujące objawy:

  • wzdęcia,
  • bóle wątroby, żołądka, jelit,
  • mdłości,
  • pieczenie w przełyku,
  • nieprawidłowości w wypróżnianiu: biegunki, zaparcia,
  • uciążliwe uczucie pełności,
  • problemy z przełykaniem,
  • odbijanie,
  • nieuzasadniony brak apetytu,
  • nieuzasadniony spadek wagi.

Jeżeli odczuwa się któreś z powyższych dolegliwości nie należy zwlekać z wizytą u gastroenterologa. Niestety, duża część pacjentów lekceważy przewlekłe bóle brzucha i próbuje się ich pozbyć za pomocą leków przeciwbólowych, które nie rozwiązują problemu, a jedynie go maskują. Zarówno częste bóle, jak i inne dolegliwości, na przykład zgaga, mogą świadczyć o poważnych nieprawidłowościach funkcjonowania układu pokarmowego. Nieleczone dolegliwości mogą natomiast prowadzić do powikłań. Do lekarza specjalisty z zakresu gastroenterologii należy się udać również wówczas, gdy zauważy się obecność śluzu albo krwi w stolcu.

Jakie badania są wykonywane u gastroenterologa?

Podczas pierwszej wizyty u gastroenterologa lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, w którym zapyta przede wszystkim o odczuwane dolegliwości, o to od jakiego czasu trwają oraz czy pacjent kiedykolwiek leczył się na choroby układu pokarmowego. Lekarz może zapytać również o sposób odżywiania się pacjenta, zażywane leki oraz częstotliwość wypróżnień. W przypadku objawów, które dotyczą dolnej części układu pokarmowego albo żołądka, lekarz przeprowadza badanie palpacyjne powłok brzusznych. W trakcie takiego badania lekarz ocenia napięcie powłok brzusznych, określa wielkość poszczególnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej, a także szuka patologicznych zmian zlokalizowanych w obrębie skóry oraz tkanki podskórnej. Podczas nacisku lekarz bada również, przy nacisku jakich miejsc pacjent odczuwa ból.

W wielu przypadkach badanie palpacyjne nie jest wystarczające do postawienia diagnozy, dlatego lekarz zleca dodatkowe badania, takie jak badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, badanie RTG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj konieczne jest również przeprowadzenie badań krwi, przede wszystkim morfologii. Dodatkowo zleca się próby wątrobowe oraz określenie poziomu enzymów trzustkowych, czyli amylazy i lipazy. Gastrolog może polecić również przeprowadzenie badania kału, zwłaszcza pod kątem obecności krwi utajonej. Warto zaznaczyć, że badania takie jak badania krwi, analiza kału, kolonoskopia czy gastroskopia należy wykonywać regularnie.

Jakie leczenie może zlecić gastroenterolog?

Leczenie, jakie zaleca gastroenterolog zależy od odczuwanych przez pacjenta dolegliwości oraz diagnozy, jaką stawia specjalista. W przypadku niektórych schorzeń wystarczająca może okazać się zmiana diety lub jedynie wprowadzenie albo ograniczenie niektórych typów pokarmów. Niekiedy lekarz przepisuje antybiotyki, które mają na celu na przykład zlikwidowanie różnego typu zakażeń. Czasami pacjentowi zaleca się przyjmowanie leków, które działają usprawniająco na pracę jelit.

Jeżeli lekarz gastrolog podejrzewa chorobę nowotworową może skierować pacjenta do onkologa, który zaleci leczenie operacyjne albo poleci przyjmowanie odpowiednich leków. W przypadku niektórych chorób, na przykład zapalenia wyrostka robaczkowego, niezbędna może okazać się konsultacja lekarza chirurga.

Alergolog, immunolog, ginekolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Więcej o: