Lipaza trzustkowa - jeden z enzymów trzustkowych. Kiedy wykonuje się badanie lipazy?

Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę. Podwyższony poziom lipazy może oznaczać choroby trzustki. Jakie stężenie powinna mieć lipaza we krwi?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Lipaza trzustkowa to najważniejszy enzym z grupy lipaz (enzymów należących do hydrolaz). Jest, jak sama nazwa wskazuje, produkowana w trzustce, a następnie wydzielana do światła przewodu pokarmowego. Bierze udział w procesie trawienia tłuszczów pokarmowych - rozkłada trójglicerydy pokarmowe do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Gra ważną rolę w utrzymywaniu przepuszczalności błony komórkowej; dzięki odpowiedniej przepuszczalności komórki łatwo wchłaniają składniki pokarmowe, a także bez trudu usuwają zbędne produkty przemiany materii.

Kiedy trzeba wykonać badanie lipazy?

Wskazania do wykonania badania stężenia lipazy to przede wszystkim objawy chorób trzustki - ból brzucha, gorączka, brak apetytu, mdłości. Czasem sprawdza się poziom lipazy w celu wykrycia i oceny rozwoju schorzeń takich jak mukowiscydoza, celiakia oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Badanie wykorzystuje się także do określenia postępów leczenia chorób trzustki.

Jak wygląda badanie lipazy?

Stężenie lipazy w organizmie bada się na podstawie próbki krwi. Na wynik czeka się jeden dzień. Na pobranie krwi trzeba przyjść na czczo, czyli nie jeść przez co najmniej 8 godzin (najlepiej spożyć ostatni posiłek poprzedniego dnia o godzinie 18).

Jakie są normy lipazy?

Sztywne wartości referencyjne lipazy nie zostały określone. Przyjmuje się, że odpowiednie stężenie lipazy we krwi nie powinno przekraczać 150 U/L. Prawidłowy wynik lipazy może różnić się w zależności od wieku, płci, metody opisu badania, dlatego bardzo ważne jest przedyskutowanie wyników z lekarzem - wyciąganie wniosków na własną rękę to zły pomysł.

O czym świadczy podwyższony poziom lipazy?

Podwyższony poziom lipazy może być objawem różnych dolegliwości. Należą do nich między innymi:

  • ostre zapalenie trzustki (poziom lipazy jest znacznie przekroczony, nawet o 5-10 razy),
  • niedrożność jelit,
  • niedrożność przewodu trzustkowego,
  • niedrożność pozawątrobowa dróg żółciowych,
  • niedrożność dwunastnicy,
  • perforacja (przedziurawienie) wrzodu dwunastnicy,
  • zapalenie otrzewnej,
  • rak trzustki,
  • niektóre leki (m.in. kodeina, opioidy).

Nieznaczne podwyższenie poziomu lipazy może występować również przy chorobach nerek, chorobie wrzodowej czy zapaleniu ślinianek. Jeżeli stężenie lipazy podwyższy się gwałtownie i kilkukrotnie, najprawdopodobniej oznacza to zapalenie trzustki.

O czym świadczy zbyt niski poziom lipazy?

Zbyt małe stężenie lipazy we krwi może oznaczać cukrzycę, za wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze. Osoby z niskim poziomem lipazy mogą mieć trudności z odchudzaniem się, a także problemy z żylakami.

Anatomia człowieka: trzustka

Więcej o: