Kolonoskopia - jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia to jedno z badań pozwalających na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Jak, krok po kroku, wygląda badanie i jak należy się do niego przygotować? Kto i kiedy powinien wykonać to badanie.

Kolonoskopia pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Wykorzystywany do badania kolonoskop - to cienka i bardzo giętka rura. Dzięki technice światłowodowej urządzenie rejestruje obraz i przesyła go na ekran monitora. Aparat umożliwia także wykonanie drobnych zabiegów m.in. usunięcie polipa czy aplikację leków hamujących krwawienie. Najczęściej jednak kolonoskop wykorzystywany jest do pobierania wycinków z jelita grubego koniecznych do wykonania dalszej diagnostyki, przede wszystkim do badania histopatologicznego.

Kolonoskopia - najpierw oczyszczenie

Zanim dojdzie to tej części badania, której większość pacjentów obawia się najbardziej, czyli umieszczenie kolonoskopu w odbycie i dokładne obejrzenie jelita grubego, niezbędne jest bardzo dokładne oczyszczenie. Zazwyczaj na dzień przed badaniem pacjent pozostaje na ścisłej diecie. Dostaje jedynie saszetki z środkiem przeczyszczającym. Należy je rozpuścić w trzech litrach wody i wypić w ciągu dnia. Czasem aby jeszcze usprawnić cały mechanizm, po wypiciu wymaganego płynu zaleca się wypicie dużej ilości wody niegazowanej. Znacznie rzadziej korzysta się z lewatyw.

Kolonoskopia - jak przebiega badanie

Przygotowany do badania pacjent już w gabinecie lekarskim rozbiera się od pasa w dół, aby zmniejszyć skrępowanie badany dostaje specjalną „odzież”. Następnie należy położyć się na lewym boku z ugiętymi kolanami. Kolejny etap - zarazem najmniej przyjemny - to umieszczenie kolonoskopu w odbytnicy. Dalej kieruje się do jelita grubego. Standardowe badanie trwa ok. 15 minut, gdy istnieje konieczność wykonania drobnego zabiegu czy pobrania wycinka może przeciągnąć się do 30-40 minut.

Należy pamiętać strach przed kolonoskopią najczęściej wynika z nastawienia samego pacjenta. Większość tego rodzaju badań wykonuje się bez znieczulenia, niemniej jednak jest możliwe.

Kiedy wykonuje się kolonoskopię

Kolonoskopia to podstawowe badanie w przypadku podejrzenia:

Zleca się je także u pacjentów, u których podejrzewa się krwawienia z układu pokarmowego. W takich przypadkach konieczna jest także gastroskopia.

Warto pamiętać, że kolonoskopia to jedno z badań przesiewowych (pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego), które osoby po 50 roku życia powinny wykonywać raz na 10 lat.

Wyniki kolonoskopii

Jeżeli podczas badania wykryto polipy, lekarz może je od razu oraz poinformuje kiedy należy wykonać kolejne badanie kontrolne.

Po zakończeniu badania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort polegający na odczuwaniu kurczy i wzdęć, które są efektem powietrza wprowadzonego podczas badania. Uczucia to mija dość szybko. Tego samego dnia można wrócić do zwyklej aktywność oraz normalnego sposobu odżywiania. Na pewno nie należy tego dnia prowadzić samochodu, jeśli przed badaniem pacjent zastosował środki uspokajające. mogą upośledzać twoje odruchy.

Jeżeli kolonoskopia była wykonywana w znieczuleniu, pacjent pozostaje prze 1-2 godzin pod obserwacją. Po zabiegu potrzebuje kogoś, kto go odwiezie do domu.

Więcej o: