Kolonoskopia - jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia to jedno z badań pozwalających na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Jak, krok po kroku, wygląda badanie i jak należy się do niego przygotować? Kto i kiedy powinien wykonać to badanie.

Kolonoskopia pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Wykorzystywany do badania kolonoskop - to cienka i bardzo giętka rura. Dzięki technice światłowodowej urządzenie rejestruje obraz i przesyła go na ekran monitora. Aparat umożliwia także wykonanie drobnych zabiegów m.in. usunięcie polipa czy aplikację leków hamujących krwawienie. Najczęściej jednak kolonoskop wykorzystywany jest do pobierania wycinków z jelita grubego koniecznych do wykonania dalszej diagnostyki, przede wszystkim do badania histopatologicznego.

Kolonoskopia - najpierw oczyszczenie

Zanim dojdzie to tej części badania, której większość pacjentów obawia się najbardziej, czyli umieszczenie kolonoskopu w odbycie i dokładne obejrzenie jelita grubego, niezbędne jest bardzo dokładne oczyszczenie. Zazwyczaj na dzień przed badaniem pacjent pozostaje na ścisłej diecie. Dostaje jedynie saszetki z środkiem przeczyszczającym. Należy je rozpuścić w trzech litrach wody i wypić w ciągu dnia. Czasem aby jeszcze usprawnić cały mechanizm, po wypiciu wymaganego płynu zaleca się wypicie dużej ilości wody niegazowanej. Znacznie rzadziej korzysta się z lewatyw.

Kolonoskopia - jak przebiega badanie

Przygotowany do badania pacjent już w gabinecie lekarskim rozbiera się od pasa w dół, aby zmniejszyć skrępowanie badany dostaje specjalną „odzież”. Następnie należy położyć się na lewym boku z ugiętymi kolanami. Kolejny etap - zarazem najmniej przyjemny - to umieszczenie kolonoskopu w odbytnicy. Dalej kieruje się do jelita grubego. Standardowe badanie trwa ok. 15 minut, gdy istnieje konieczność wykonania drobnego zabiegu czy pobrania wycinka może przeciągnąć się do 30-40 minut.

Należy pamiętać strach przed kolonoskopią najczęściej wynika z nastawienia samego pacjenta. Większość tego rodzaju badań wykonuje się bez znieczulenia, niemniej jednak jest możliwe.

Kiedy wykonuje się kolonoskopię

Kolonoskopia to podstawowe badanie w przypadku podejrzenia:

 • choroby jelit Leśniowskiego-Crohna
 • wrzodziejącego zapalenia jelit
 • zapalenia jelit
 • raka jelita grubego
 • nieprawidłowego wchłaniania oraz w przypadku biegunek niejasnego pochodzenia.

Zleca się je także u pacjentów, u których podejrzewa się krwawienia z układu pokarmowego. W takich przypadkach konieczna jest także gastroskopia.

Warto pamiętać, że kolonoskopia to jedno z badań przesiewowych (pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego), które osoby po 50 roku życia powinny wykonywać raz na 10 lat.

Więcej o:
Komentarze (5)
Kolonoskopia - jak przebiega i jak się do niej przygotować?
Zaloguj się
 • buzia448 Gęba

  Oceniono 5 razy 3

  Prosze się w ogóle nie bać ! :)
  Jestem drobniutka i wrażliwa kobietka, 23 lata i moim zdaniem w ogóle nie było strasznie :)
  Kilka dni przed lekkostrawnie, nie ma co sie głodzić, najważniejszy jest lek - skoro ja, ważąca 44 kg byłam w stanie wypić 4l fortransu to każdy da radę ! Samo oczyszczanie nie jest w ogóle bolesne, ani nieprzyjemne - warto jest dużo chodzić, lepiej działa.
  Podczas badania dostałam minimalną dawkę znieczulenia, chociaż ten ból przez pierwsze minuty wcale nie był aż taki straszny, ale lekarz stwierdził, że skoro można to po co mam się męczyć :) Lekki dyskomfort czuć, ale to zupełnie nic strasznego - ot troszkę naporu na brzuch. Moje badanie trwało 25 minut i wcale się nie dłużyło. Jeśli coś takiego może uratować życie to mogłabym chodzić i co roku :) Nic strasznego!

 • darek-c

  0

  Właśnie wróciłem z badania i muszę przyznać, że wszystkie te straszne opisy przygotowań i samego badania są chyba przesadzone. Ale do szczegółów:
  1. mam 52 lata i było to moje pierwsze badanie profilaktyczne
  2. badanie było w znieczuleniu ogólnym. I tutaj ciekawa informacja od anestezjologa - jestem osobą szczupłą (70 kg, 180 cm wzrostu). Osoby szczupłe, z racji ściśnięcia kiszek w mniejszej objętości, podobno znacznie gorzej znoszą kolonoskopię bez znieczulenia. Ja nic nie czułem, przyjemnie spałem i nawet mi się coś śniło. Szkoda, że nie można w tym czasie obserwować ekranu monitora - to jedyna wada.
  3. W 2-dniowych przygotowaniach do badania najgorsze były 2-3 uczucia głodu, a i to tylko 1 dnia. I to nie na tyle, aby jakoś strasznie cierpieć.
  4. Płyn Fortrans, po dodaniu łyżki soku cytrynowego na szklankę pije się jak lekko słoną oranżadę. Generalnie spoko. Tego dnia pełen żołądek już nie czuje głodu.
  Nie powiem, że już nie mogę doczekać się kolejnego badania za 5 lat, ale jeżeli ma przebiec w podobny sposób, to nie mam nic przeciwko niemu.

 • Oliwia Turka

  0

  Ja potraktowałam to badanie jako coś, co muszę zrobić i nie patrzyłam na to, że jest nieprzyjemne. Dla większego komfortu udałam się do Kliniki Galena i bardzo polecam tę klinikę. Jest wygodna, przyjmują tam bardzo dobrzy lekarze, którzy są cierpliwi i dbają o pacjenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX