Odbyt - ostatni, ale bardzo ważny fragment przewodu pokarmowego. Budowa, funkcje i najczęstsze choroby odbytu

Podstawowa funkcja, którą pełni odbyt, to zarządzanie wypróżnianiem za pomocą zwieraczy. Często wstydzimy się dolegliwości związanych z odbytem - to niemądre, ponieważ mogą świadczyć o poważnych schorzenia. W jaki sposób zbudowany jest odbyt i które choroby odbytu nękają nas najczęściej?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Odbyt: położenie

Odbyt (łac. anus) to końcowy element jelita grubego (okrężnicy). Mimo że jest najkrótszym odcinkiem jelita grubego i zajmuje w nim ostatnie miejsce, to pełni bardzo ważną funkcję - odpowiada za możliwość powstrzymania wydalania stolca dzięki zależnym od nas skurczom.

> Sprawdź: 6 badań lekarskich, których nienawidzimy, ale mogą uratować nam życie

Odbytu nie należy mylić z odbytnicą. Odbytnica (łac. rectum), znana także pod nazwą prostnica, to ostatni odcinek przewodu pokarmowego, który kończy się właśnie odbytem. Odbytnica położona jest w miednicy mniejszej, przebija przeponę miednicy, ma kształt łuku. Jej długość wynosi od 12 do 18 centymetrów. A zatem - odbytnica to końcowy odcinek układu pokarmowego, a odbyt to ostatni element odbytnicy i zarazem układu pokarmowego.

Odbyt: budowa

Fragment odbytnicy, który leży nad przeponą miednicy, to bańka odbytnicy. Dalsza część odbytnicy tworzy kanał odbytu. Ściany kanału odbytu zwierają się i rozwierają podczas wypróżniania. Odbyt zamykają silne mięśnie, które tworzą zwieracz odbytu. Są to zwieracz wewnętrzny odbytu i zwieracz zewnętrzny odbytu.

> Zobacz: Student medycyny apeluje: Oglądajcie swoją kupę!

Jak odbywa się defekacja? Bańka odbytnicy pełni funkcję zbiornika, w którym tymczasowo gromadzi się masa kałowa. Gdy jej ścianki rozciągają się, czujemy parcie na stolec. Kiedy zaczynamy się wypróżniać, rozluźnia się najpierw wewnętrzny, a później zewnętrzny kanał odbytu. Przez kanał odbytu wypychana jest masa kałowa. Napięte mięśnie brzucha powodują, że w jamie brzusznej rośnie ciśnienie tworzące parcie.

Odbyt: choroby

Podstawowym badaniem odbytu jest badanie per rectum. Badanie per rectum służy wykryciu możliwych zmian w odbycie, kanale odbytu i odbytnicy. To rutynowa procedura w diagnozowaniu pacjentów z podejrzeniem hemoroidów czy nieprawidłowości jelita grubego. Badanie per rectum wykonuje się także w celu zbadania gruczołu krokowego, czyli prostaty - to podstawa diagnostyki raka prostaty. Badanie proktologiczne ma zastosowanie również u kobiet, wykonuje się je między innymi w przypadku podejrzenia zmian w macicy. Więcej o badaniu per rectum przeczytasz tutaj.

Najczęściej występujące choroby odbytu to:

Dolegliwości w okolicach odbytu mogą świadczyć o chorobach innych części ciała, przede wszystkim schorzeniach jelita grubego. Choroby mogą sygnalizować krwawienia z odbytu, świąd, poczucie niepełnego wypróżnienia. O wszystkich tych problemach powinniśmy niezwłocznie informować lekarza. Mimo iż są to kwestie wstydliwe, trzeba o nich mówić, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci!

To także może cię zainteresować:

> Krew w stolcu - zawsze alarmujący objaw

> Kolor kału - o czym świadczy?

Wstydliwe dolegliwości, o których nie chcesz mówić nawet lekarzowi

Więcej o: