Polipy jelita grubego: kiedy je usuwać

Polipy w jelicie grubym to patologiczne i niebezpieczne zmiany, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Wykrywa się je najczęściej przypadkowo np. podczas kolonoskopii. Polipy z czasem mogą przemienić się w raka jelita grubego.

Polipy to zmiany patologiczne wewnątrz jelita. Najczęściej są łagodne i nienowotworowe, ale z czasem mogą się uzłośliwić. Dlatego nie należy ich lekceważyć. Leczenie polipów odbywa się przez ich usunięcie.

Polipy jelita grubego - przyczyny i objawy

Polipy powstają zarówno u osób, które mają do tego predyspozycję genetyczne, jak i u osób bez takich tendencji. Najczęściej tworzą się u ludzi, którzy przekroczyli już 30. rok życia. Dokładne przyczyny powstawania polipów nie są na razie znane. W przypadku osób, które mają rodzinną polipowatość w jelicie grubym istnieje niemal 100 proc. ryzyko przekształcenia się polipów w raka jelita grubego, o ile nie zostaną one wyleczone. U takich pacjentów profilaktykę prowadzi się od bardzo młodego wieku (10 lat).

Jelito grube: prawie jak drugi mózg

Objawy występowania polipów jelita grubego

Polipy, które tworzą się w jelicie grubym zazwyczaj nie dają objawów. Czasem pacjenci obserwują krew w stolcu lub z odbytu. Niektórzy skarżą się na bóle brzucha, które łatwo pomylić z zapaleniem pęcherza lub bólami menstruacyjnymi. Ponadto mogą pojawić się: ciemny kolor stolca, śluz w stolcu, silne parcie, by oddać stolec bez możliwości skutecznego wypróżnienia się.

Polipy jelita grubego -rodzaje i leczenie

Nie wszystkie polipy są złośliwe, jednak ich pojawienie się zawsze powinno budzić niepokój. Ich leczenie polega na usunięciu oraz zbadaniu pobranego wycinka pod kątem obecności komórek nowotworowych. Osoby, u których wykryto polipy, powinno wykonywać kolonoskopię co 2-3 lata, by sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe. Te, które powstają w jelicie grubym, mają duże skłonności do stawania się złośliwymi.

Samo usunięcie polipów może być wykonane za pomocą kilku metod. Dobiera się je w zależności od ilości i rodzaju polipów. Nieliczne i niewielkie polipy często usuwa się już podczas kolonoskopii za pomocą lasera lub narzędzia do resekcji. W skrajnych przypadkach lekarze decydują się na kolektomię, czyli chirurgiczne wycięcie jelita grubego.

Do polipów niezłośliwych, które często wymagają usunięcia zalicza się: polipy młodzieńcze (występują u dzieci i młodych osób), polipy hiperpalstyczne (uznaje się je za przyczynę powstawania raka jelita grubego), polipy gruczolakowe (najczęściej zmieniają się w nowotwór jelita grubego, im są większe, tym większe zagrożenie).

Może zainteresować was także:

Okrężnica: budowa, funkcje, choroby

Choroba Leśniowskiego - Crohna - objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o: