"¦wiêty Graal" onkologów odkryty: prosty test krwi, który wykrywa raka na lata przed wyst±pieniem objawów
Zespó³ naukowców pod kierunkiem dra Erica Kleina z Cleveland Center w Ohio (USA) opracowa³ proste badanie krwi zwane "p³ynn± biopsj±". Ma ona pomóc diagnozowaæ a¿ kilkana¶cie ró¿nych typów raka. Test jest podobny do testów genetycznych i zgodnie z opisem, pozwala wykryæ "nawet najmniejsze fragmenty DNA komórek rakowych, które dosta³y siê do krwiobiegu".
"P³ynna biopsja" przebiega w kilku etapach. Najpierw od pacjenta pobiera siê próbkê krwi, by przeanalizowaæ zawarty w niej materia³ genetyczny (genom) pod k±tem sk³adu DNA. Nastêpnie wyszukuje siê ewentualne mutacje genetyczne. W ostatnim kroku identyfikuje siê konkretne zmiany w DNA, które s± objawem tego, ¿e rak ju¿ zaatakowa³ jakie¶ komórki w organizmie badanego.
Z testów klinicznych "p³ynnej biopsji" na grupie badawczej sk³adaj±cej siê z ponad 1600 ochotników wynika, ¿e badanie ma a¿ 90 proc. skuteczno¶æ w diagnozowaniu raka jajnika i nieco mniej, bo 80 proc., w wykrywaniu nowotworu trzustki. Oprócz tego - z efektywno¶ci± na poziomie 77 proc. i mniej - wykrywa raka m.in. prze³yku, jelita grubego, macicy, ¿o³±dka i p³uc oraz nowotworów dotykaj±cych rejonów g³owy i szyi.
"To jest ¶wiêty Graal"
Naukowcy wci±¿ pracuj± nad ulepszeniem testu, jednak ju¿ teraz ciesz± siê z tego, co uda³o im siê osi±gn±æ. Wynikami swojej pracy pochwalili siê na corocznej konferencji American Society of Clinical Oncologists, która odby³a siê 1-5 czerwca w Chicago.
- To jest potencjalny ¶wiêty Graal w badaniach nad rakiem. Liczymy, ¿e ten test ocali wiele istnieñ - mówi dr Klein. - Wiêkszo¶æ typów nowotworu jest diagnozowanych na pó¼nym etapie. P³ynna biopsja to szansa na to, by wykryæ je na miesi±ce albo lata przed tym, zanim u chorego pojawi± siê objawy - dodaje.
"O wiele za du¿o przypadków raka jest diagnozowanych zbyt pó¼no"
Nie tylko kierownik zespo³u badaczy nie kryje entuzjazmu w zwi±zku ze skuteczno¶ci± testu. Prof. Nicholas Turner z londyñskiego Instytutu Badañ nad Rakiem i jego koledzy "po fachu" uwa¿aj± badanie za "bardzo ekscytuj±ce" odkrycie.
- O wiele za du¿o przypadków raka jest diagnozowanych zbyt pó¼no, kiedy operacja jest ju¿ niemo¿liwa, a szanse na prze¿ycie niewielkie - zauwa¿a. - Ten test jest naprawdê ekscytuj±cy, ale pewnie minie jeszcze kilka lat, zanim bêdzie mo¿na stosowaæ go powszechnie - dodaje.
Wed³ug ró¿nych szacunków, p³ynna biopsja ma staæ siê ogólnodostêpna dla pacjentów za 5 do 10 lat. Dr Klein liczy, ¿e stanie siê standardow± procedur± i ¿e bêd± jej poddawani wszyscy doro¶li powy¿ej 40. roku ¿ycia.
¬ród³a: ASCO, Tech Times, Ny Post.
Zobacz te¿:
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E