"Święty Graal" onkologów odkryty: prosty test krwi, który wykrywa raka na lata przed wystąpieniem objawów

Nowe badanie krwi pokazuje na bardzo wczesnym etapie (nim pojawią się objawy), czy badany choruje na któryś z kilkunastu typów raka. Świat medycyny już rozpływa się w zachwytach, nazywając test "świętym Graalem" i "ekscytującym odkryciem".

Zespół naukowców pod kierunkiem dra Erica Kleina z Cleveland Center w Ohio (USA) opracował proste badanie krwi zwane "płynną biopsją". Ma ona pomóc diagnozować aż kilkanaście różnych typów raka. Test jest podobny do testów genetycznych i zgodnie z opisem, pozwala wykryć "nawet najmniejsze fragmenty DNA komórek rakowych, które dostały się do krwiobiegu". 

"Płynna biopsja" przebiega w kilku etapach. Najpierw od pacjenta pobiera się próbkę krwi, by przeanalizować zawarty w niej materiał genetyczny (genom) pod kątem składu DNA. Następnie wyszukuje się ewentualne mutacje genetyczne. W ostatnim kroku identyfikuje się konkretne zmiany w DNA, które są objawem tego, że rak już zaatakował jakieś komórki w organizmie badanego.

Zobacz wideo

Z testów klinicznych "płynnej biopsji" na grupie badawczej składającej się z ponad 1600 ochotników wynika, że badanie ma aż 90 proc. skuteczność w diagnozowaniu raka jajnika i nieco mniej, bo 80 proc., w wykrywaniu nowotworu trzustki. Oprócz tego - z efektywnością na poziomie 77 proc. i mniej - wykrywa raka m.in. przełyku, jelita grubego, macicy, żołądka i płuc oraz nowotworów dotykających rejonów głowy i szyi.

"To jest święty Graal"

Naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniem testu, jednak już teraz cieszą się z tego, co udało im się osiągnąć. Wynikami swojej pracy pochwalili się na corocznej konferencji American Society of Clinical Oncologists, która odbyła się 1-5 czerwca w Chicago.

- To jest potencjalny święty Graal w badaniach nad rakiem. Liczymy, że ten test ocali wiele istnień - mówi dr Klein. - Większość typów nowotworu jest diagnozowanych na późnym etapie. Płynna biopsja to szansa na to, by wykryć je na miesiące albo lata przed tym, zanim u chorego pojawią się objawy - dodaje.

"O wiele za dużo przypadków raka jest diagnozowanych zbyt późno"

Nie tylko kierownik zespołu badaczy nie kryje entuzjazmu w związku ze skutecznością testu. Prof. Nicholas Turner z londyńskiego Instytutu Badań nad Rakiem i jego koledzy "po fachu" uważają badanie za "bardzo ekscytujące" odkrycie.

- O wiele za dużo przypadków raka jest diagnozowanych zbyt późno, kiedy operacja jest już niemożliwa, a szanse na przeżycie niewielkie - zauważa. - Ten test jest naprawdę ekscytujący, ale pewnie minie jeszcze kilka lat, zanim będzie można stosować go powszechnie - dodaje.

Według różnych szacunków, płynna biopsja ma stać się ogólnodostępna dla pacjentów za 5 do 10 lat. Dr Klein liczy, że stanie się standardową procedurą i że będą jej poddawani wszyscy dorośli powyżej 40. roku życia.

Źródła: ASCOTech Times, Ny Post.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (98)
"Święty Graal" onkologów odkryty: prosty test krwi, który wykrywa raka na lata przed wystąpieniem objawów
Zaloguj się
 • snurfik

  Oceniono 145 razy 129

  Powinniscie to wrzucic na czerwono na glownej.
  Najwazniejsza wiadomosc roku o ile nawet nie dziesieciolecia.

 • ochujek

  Oceniono 53 razy 41

  Forsa dla Rydzyka ważniejsza od jakiś tam nowotworowców czy ciężarnych kobiet. Klauzula sumienia wystarczy w polskich placówkach medycznych. Minister, premier i prezydent potwierdzą.

 • owca888

  Oceniono 57 razy 41

  Drogi autorze, jm,
  news super, ale błagam, popraw to "Ocali wiele żyć", bo zęby aż bolą.
  "Ocali wiele istnień" albo po prostu "wielu ludzi".
  Życie nie ma liczby mnogiej, chyba że w grach komputerowych. Nie chodziło ci przecież ani o to, ani o "rzyci":).

 • Rafal Marszczyk

  Oceniono 25 razy 21

  A co o tym myślicie - tester z moczu sintrex (wykrywa wczesne stadium nowotworu, można samemu zrobić w domu) - na youtube jest filmik jak gość zrobił sobie ten test.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 18

  He, he....
  Według nauki Kościoła, życie doczesne to zaledwie epizod, bo prawdziwym celem, jest życie WIECZNE.
  Tylko zastanawiam się, dlaczego KAŻDY z kościelnych hierarchów od prostego zakonnika aż po samego papieża, broni się do upadłego, przed tą "wizytą w Domu Ojca" :-))

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 49 razy 17

  E tam przecież można leczyć raka lewoskrętna witamina c i jedzeniem pestek moreli. To metoda wynaleziona w Polsce.

 • notyes

  Oceniono 41 razy 15

  W POLSCE SĄ DARMOWE BADANIA KRWI U OSOB OBCIĄŻONYCH RODZINNIE CHOROBĄ ONKOLOGICZNA (RAKA) - PROWADZI JE PROF. lUBIŃSKI ZE SZCZECINA PRZYNAJMNIEJ OD 10 LAT, ale debilni kolesie onkolodzy, którzy od lat rządzą onkologią w Polsce blokują mu możliwość badań w poradniach całej Polsce; całość diagnozy kosztuje kilkanaście złotych, leczenie grube tysiące; mafia medyczna (w onkologii polskiej od lat ta sama trzyma się mocno. Ciekawe ile lat to jeszcze potrwa, chyba dotąd aż sami zaczną chorować!

 • kac

  Oceniono 15 razy 13

  Informacja dla autora tego przekładu ... warto było nieco bardziej zgłębić temat i nie ograniczać się jedynie do wybiórczego tłumaczenia angielskiego oryginału.Skuteczność, efektywność to fajne określenia tylko, że w tym przypadku nieprecyzyjne i co gorsza nieprawidłowo użyte.
  Ten test ma specyficzność na podanych w artykule poziomach. Specyficzność czyli jak dobry jest w wykrywaniu, że osoba jest zdrowa. Czułość testu, czyli wykrywanie, że osoba jest chora jest na poziomie 99% i to jest ten największy news... ten, którego autor chyba niestety nie zrozumiał iu o którym w swoim tekście słowa nie napisał.
  Czyli, u kilkunastu procent zdrowych ludzi może wyjść w teście, że coś jest i przejdą dodatkowe badania, które nic oczywiście nie wykażą... ale tylko około 1% chorych nie zostanie przez ten test wyłapana.
  Szanowny JM, z nauką jak zresztą i z innymi tematami jest tak, że aby dobrze o nich pisać trzeba się choć minimalnie na nich znać... na prawdę umiejętność tłumaczenia z angielskiego to w tym przypadku ciut za mało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX