Kieliszek wina dziennie podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi? Są nowe badania

Że zdrowy tryb życia popłaca, wszyscy wiemy. Okazuje się jednak, że nawet drobne odstępstwa od normy, czyli picie małego kieliszka wina, podwyższają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Raport opiera się na informacjach ze 119 badań - łącznie przeanalizowano dane 12 milionów kobiet, w tym 260 tysięcy przypadków zachorowania na raka piersi. Opracowanie zostało opublikowane przez Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research, AICR) oraz Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WHR).

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Co roku umiera na niego 571 tysięcy osób.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wniosek z raportu jest prosty - picie małego kieliszka wina lub małego piwa dziennie (około 10 gramów alkoholu) podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi. Dla kobiet przed menopauzą jest to ryzyko wyższe o 5 procent, dla kobiet po menopauzie - o 9 procent. Warto wspomnieć o tym, że "normalnej" wielkości, czyli półlitrowe piwo, to już 18 gramów alkoholu.

Alkohol - nie, ćwiczenia - tak

To nie koniec statystycznych odkryć naukowców. Dane pozwoliły również na ustalenie, że intensywne ćwiczenia fizyczne obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi. Panie przed menopauzą, które regularnie ćwiczyły, były o 17 procent mniej zagrożone wystąpieniem nowotworu złośliwego piersi. Intensywnie ćwiczące kobiety w wieku pomenopauzalnym były narażone na raka piersi o 10 procent mniej niż te, które nie ćwiczyły.

Przeczytaj: Rak - jaki występuje najczęściej, ilu z nas na niego umiera, jak mu zapobiegać?

Do "intensywnych" ćwiczeń należy bieganie czy szybka jazda na rowerze. Efekty przynosi również umiarkowana aktywność, na przykład uprawianie ogródka czy spacery.

Jak sobie pomóc?

Istnieje wiele czynników, które podwyższają ryzyko zachorowania na raka piersi. Niektórych z nich nie możemy kontrolować - należy do nich rodzinne obciążenie chorobą, wczesne zaczęcie miesiączkowania, zaawansowany wiek. Na szczęście możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór piersi przez odpowiedni styl życia. Dobrze zrobi nam jakakolwiek aktywność fizyczna, jedzenie większych ilości warzyw i owoców, ograniczenie spożycia alkoholu. Oczywiście nie gwarantuje to, że nie zachorujemy, ale obniży ryzyko wystąpienia choroby.

Chcesz wiedzieć więcej o raku piersi? Przejrzyj nasze teksty na ten temat:

Wygląda jak zwykły stanik? Może wykryć raka piersi

Źródła: American Institute for Cancer ResearchBBCScience Daily

Więcej o: