Gastroskopia. Jak się przygotować do gastroskopii?

Gastroskopia jest rodzajem badania endoskopowego. Wykonuje się ją w celu dokładnego obejrzenia górnego odcinka układu pokarmowego. Stanowi ona jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych niektórych typów nowotworów.

Gastroskop wprowadzany jest przez jamę ustną. W czasie badania możliwe jest nie tylko poznanie przyczyny kłopotów gastrycznych pacjenta, ale m.in. usunięcie polipów lub pobranie fragmentu zmienionej tkanki do badania histopatologicznego.

Gastroskopia - jak się przygotować?

Badanie gastroskopem jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Osoba, u której będzie ona wykonana musi być na czczo (nie może przyjmować również żadnych płynów). Jeśli gastroskopia wykonywana będzie w godzinach rannych zaleca się rezygnację z kolacji w dniu poprzedzającym badanie. W przypadku gdy na jej wykonanie wyznaczono godzinę popołudniową, od ostatniego posiłku nie może minąć mniej niż 6 godzin.

Pacjenci stale przyjmujący leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę , zażywają normalną dzienną dawkę i popijają małą ilością wody .

Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach lub operacjach. Pacjent powinien znać nazwy oraz dawki przyjmowanych farmaceutyków.

Po badaniu

Zazwyczaj zaraz po badaniu pacjent może opuścić szpital. Jeśli odbywało się ono w znieczuleniu ogólnym konieczne jest pozostanie na obserwacje (ok. 2 godz.).

Po badaniu przez następne 12 godzin obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu, prowadzenia pojazdu oraz obsługi maszyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: