Refluks żołądka - drobna dolegliwość czy poważne schorzenie? Jakie są przyczyny refluksu żołądka oraz jego objawy?

Refluks żołądka, a dokładniej refluks żołądkowo-przełykowy, polega na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Wywołuje to wiele nieprzyjemnych dolegliwości, z których najbardziej powszechna jest zgaga. Jakie są przyczyny refluksu oraz jego objawy? Jak uniknąć tej przykrej dolegliwości i co robić, gdy choruje się na refluks?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

W niektórych przypadkach refluks to dolegliwość, która pojawia się jedynie od czasu do czasu. W takich sytuacjach nie ma się czym martwić. Jednak jeśli refluks zaczyna pojawiać się częściej, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dolegliwość ta dotyka osób w różnym wieku, jednak najczęściej jest diagnozowana u pacjentów powyżej 40. roku życia. Sprzyjają mu otyłość, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, słodkich potraw oraz tłustych dań. Refluks często towarzyszy schorzeniom takim jak cukrzyca, choroby reumatoidalne oraz zaburzenia hormonalne. Poza tym ta nieprzyjemna przypadłość występuje u wielu kobiet w ciąży.

Objawy refluksu

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku wiąże się z wieloma dolegliwościami. Najczęściej spotykane objawy refluksu żołądkowego to:

Ze względu na to, że treść żołądkowa, która cofa się do przełyku jest kwaśna, może powodować szereg objawów, które pozornie nie są powiązane z układem pokarmowym. Takie nietypowe objawy refluksu to między innymi męczący kaszel spowodowany obecnością resztek pokarmowych w tchawicy, chrypka, zmiana głosu, nawracające zapalenia oskrzeli, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie zatok czy bezdech senny. Niektóre objawy, na przykład duszności oraz uczucie pieczenia w okolicach mostka mogą przypominać objawy chorób kardiologicznych, takich jak zawał oraz choroba wieńcowa.

Sposoby diagnozowania refluksu

Jeżeli zauważy się występowanie u siebie dolegliwości, które mogą świadczyć o cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Większość objawów refluksu jest tak typowa, że lekarz nie powinien mieć problemów z postawieniem diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Oprócz tego lekarz może zlecić krótkotrwałą terapię antyrefluksową, która ma na celu sprawdzenie, czy pod wpływem przyjmowania odpowiednich leków refluks zanika. Jeżeli dolegliwości ustępują, oznacza to, że leczenie należy kontynuować. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie gastroskopii, a niekiedy również badania pH w przełyku oraz badanie radiologiczne.

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Leczenie refluksu

Leczenie refluksu powinno być kompleksowe i obejmować kilka podstawowych działań. Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta oraz terapia farmakologiczna, a czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

  1. Dieta: w celu zmniejszenia dolegliwości zaleca się częste jedzenie małych porcji. Najlepiej jeść około 5-6 drobnych posiłków w ciągu dnia. Z diety należy wyeliminować produkty, które pobudzają produkcję kwasu solnego, czyli kwaśne potrawy, alkohol, napoje zawierające kofeinę, napoje gazowane, cebulę, pomidory oraz tłuste i pikantne potrawy. Już sama zmiana nawyków żywieniowych w wielu przypadkach pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość powinny zrzucić zbędne kilogramy.
  2. Terapia farmakologiczna: w leczeniu refluksu stosowane są tak zwane inhibitory pompy protonowej. Są to leki do przyjmowania doustnego, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, a także łagodzą stany zapalne występujące w przełyku. Niektóre leki tego typu można kupić jedynie na receptę, a część z nich zawierająca małe dawki substancji czynnych jest dostępna w aptekach bez recepty.
  3. Fundoplikacja: zabieg ten jest wykonywany, gdy zmiana diety oraz przyjmowanie leków nie przynosi pożądanych efektów. Zabieg przeprowadza się najczęściej metodą laparoskopową. Fundoplikacja ma na celu wzmocnienie oraz poprawę funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku, który ma zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej.

Refluks żołądkowy - powikłania

Mogłoby się wydawać, że leczenie refluksu jest konieczne jedynie ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, jednak nieleczony refluks może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Długotrwały refluks może wywołać następujące groźne powikłania:

  • przełyk Barretta – stan przedrakowy przełyku
  • nadżerki, czyli uszkodzenia błony śluzowej przełyku
  • owrzodzenie, czyli głębsze niż nadżerka uszkodzenie przełyku i zwężenie przełyku
  • choroby nowotworowe górnego odcinka przewodu pokarmowego

Dlatego specjaliści podkreślają, że niezwykle ważne szybkie rozpoczęcie leczenia refluksu żołądkowego.

Więcej o: