Kaszel - skąd się bierze i jak skutecznie go leczyć?

Kaszel to naturalny odruch, który pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny czy zanieczyszczeń powietrza. Niestety, zwłaszcza ten bardzo dokuczliwy i męczący, może być objawem choroby i wymaga konsultacji z lekarzem.

Tym najbardziej niepokojącym rodzajem kaszlu jest tzw. kaszel suchy. Zazwyczaj jest duszący i w przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie towarzyszy mu odrywanie wydzieliny (jej obecność to znak, że płuca czy oskrzela zaczynają się oczyszczać). Przy ataku kaszlu suchego chory nie może złapać tchu, może też odczuwać ból w klatce piersiowej.

Kaszel suchy - skąd się bierze?

Powodów pojawienia się kaszlu suchego może być bardzo wiele. Zazwyczaj jest on jednak objawem:

  • przewlekłego zapalenia dróg oddechowych,
  • astmy oskrzelowej,
  • raka płuc i oskrzeli,
  • nadwrażliwość oskrzeli np. po przebytym zakażeniu dróg oddechowych.
Zobacz wideo Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Bardzo często utrzymujący się od dłuższego czasu kaszel może być powikłaniem po grypie lub zapaleniu oskrzeli. W takich sytuacjach warto skonsultować się lekarzem. Jeśli kaszel pozostał po przeziębieniu lub innej niegroźnej infekcji, nie ma się czym przejmować. Po chorobie nabłonek może potrzebować nawet kilku tygodni, żeby się odbudować, w takich przypadkach trzeba po prostu odczekać. 

Kaszel suchy może być też objawem zatorowości płucnej. Schorzenie to sprawia, że w organizmie chorego tworzy się skrzep, który zamyka światło naczynia krwionośnego, które dostarcza krew do płuc oraz serca. Taki stan wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem, zwlekanie z wezwaniem pomocy może kosztować chorego nie tylko utratę zdrowia, ale i życia. 

Suchy kaszel – diagnoza

Tylko lekarz może określić co wywołało kaszel i zastosować odpowiednie leczenie. Jednak, aby mógł postawić diagnozę w pierwszej kolejności zaleca wykonanie badań obrazowych. U większości pacjentów wystarczy zwykłe RTG klatki piersiowej. W sytuacji gdy wynik będzie wątpliwy, bądź coś będzie budziło podejrzenia lekarza, być może zleci wykonanie także spirometrii (badanie pozwala sprawdzić pojemność płuc) lub tomografię komputerową, która daje pełniejszy i dokładniejszy obraz niż prześwietlenie.

Kaszel suchy i mokry – jak je odróżnić?

Kaszel mokry to ten, któremu towarzyszy odrywanie i odkrztuszanie wydzieliny. Zazwyczaj jest ona lepka i ma lekko żółtą barwę. Jeśli się pojawiła to znak, że organizm zwalcza infekcję i oczyszcza drogi oddechowe, tj. gardło, krtań i tchawicę, oskrzela i płuca. Kaszel suchy zazwyczaj wywołuje duszące ataki, jest bardzo męczący i nie towarzyszy mu odkrztuszanie żadnej wydzieliny. Bardzo często kaszel suchy pojawia się na początku infekcji, jednak kiedy układ odpornościowy się aktywuje lub leki zaczynają działać kaszel suchy przechodzi w mokry.

Kaszel – jak leczyć?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju kaszlu. Jeśli jest mokry najczęściej zaleca się  podawanie leków wykrztuśnych, czyli takich, które zwiększają wydzielanie śluzu i zmniejszają jego gęstość (lepkość). Przy kaszlu suchym trzeba sięgnąć po preparaty przeciwkaszlowe, które zmniejszają częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego.

Jeśli zamierzamy leczyć się na własną rękę, lepiej wybierać takie leki, które są przeznaczone do zwalczania konkretnego rodzaju kaszlu. Wybieranie produktów typu 2 w 1 to bardzo kiepski pomysł. Czasem zdarza się, że faktycznie zawierają dwie substancje, które wykazują przeciwne działanie. Jedna z nich prowadzi do zwiększenia wydzieliny, druga zaś działa przeciwkaszlowo. Dlatego znacznie bezpieczniej jest wybierać te środki, które działają tylko na kaszel suchy lub kaszel mokry.

Kaszel – domowe sposoby

Zamiast do apteki kaszel suchy można próbować leczyć w domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Można skorzystać z nawilżacza powietrza lub po prostu położyć na kaloryferze mokry ręcznik. Trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów – najlepiej samej wody lub z dodatkiem miodu. Dzięki temu nawilżymy błonę śluzową gardła. Można też sięgnąć po tabletki do ssania np. z propolisem, który działa antywirusowo i antybakteryjnie. W leczeniu suchego kaszlu pomocny może być syrop sosnowy, który zawiera kodeinę i dekstrometorfan. Wszystkie leki i syropy najlepiej przyjmować wieczorem, aby stłumić wieczorne napady suchego kaszlu.

W walce z uporczywym kaszlem warto sięgnąć po syrop z prawoślazu. Prawoślaz nie tylko łagodzi kaszel czy ból gardła, ale chroni układ pokarmowy, łagodzi zmiany występujące w gardle i przełyku. Prawoślaz to doskonały lek dla osób, które zmagają się z refluksem żołądkowym, problemami z jelitami bądź przewlekłym nieżytem gardła. Syrop pomaga także przy zaparciach, gdyż przyspiesza perystaltykę jelit.

Syrop prawoślazowy – jako jeden z niewielu – sprawdza się w leczeniu zarówno kaszlu mokrego, jak i suchego. Zmniejsza stan zapalny u osób z kaszlem suchym i ułatwia wykrztuszanie wydzieliny przy kaszlu mokrym. Dodatkowo łagodzi i osłania górne drogi oddechowe.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: