Nerwica żołądka to uporczywa dolegliwość ze strony układu pokarmowego. Jest zaburzeniem żołądka, ale jej przyczyna nie leży w występowaniu problemów gastrycznych. U jej podłoża leżą silne emocje: lęki, długotrwały smutek, stres, nadmierna ekscytacja lub żal. Często bywa mylnie diagnozowana, gdyż łudząco przypomina inne choroby żołądkowe.
Pamiętajmy, że nerwica żołądka to po prostu choroba nerwicowa. Objawia się akurat w taki sposób, ale jest dolegliwością neurotyczną i z tym problemem należy się udać do psychologa lub - w wyjątkowo uciążliwych sytuacjach - do psychiatry.
Jakie są objawy nerwicy żołądka? Nerwica żołądka objawia się bardzo charakterystycznie. Należą do nich przede wszystkim:
Wymienione powyżej objawy są charakterystyczne dla nerwicy żołądka. Nierzadko jednak towarzyszą im inne objawy, typowo nerwicowe, takie jak:
Choć objawy nerwicy żołądka nie zagrażają życiu, to są wyjątkowo uciążliwe i potrafią skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Jeśli je u siebie zauważasz, koniecznie udaj się do lekarza.
Część osób ma problem z rozróżnieniem, czy cierpi na nerwicę żołądka, czy wrzody żołądka. Aby uzyskać pewność co do tego, co nam faktycznie dolega - warto udać się gastroskopię. Nie poprzestawajmy na wizycie u jednego lekarza. Należy zrobić szereg rozmaitych badań, żeby wykluczyć wszystkie możliwe choroby, którym towarzyszą dolegliwości ze strony żołądka.
Nieleczona nerwica żołądka może prowadzić do fobii społecznej, depresji, a nawet myśli samobójczych. Mocno obniża jakość życia, a w przypadku intensywnych objawów - może nawet całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jak leczyć nerwicę żołądka? Leczenie nerwicy żołądka to przede wszystkim dobra psychoterapia. Jej podłoże ma zwykle swe źródło w nieświadomości i wymaga przepracowania z dobrym psychoterapeutą. Taka forma leczenia pomaga pacjentowi dojść do źródła problemu, zrozumieć okoliczności, które spowodowały, że nerwica się pojawiła. Dodatkowo - poznaje on skuteczne sposoby na to, jak sobie radzić z dokuczliwymi objawami i jak im zapobiegać. Poznaje lepiej siebie i z czasem uciążliwe dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować. Niestety, jak w przypadku każdej psychoterapii, wymaga to dość dużo poświęconego czasu. Nie należy liczyć na szybkie efekty. Do terapii należy podchodzić poważnie i starać się autentycznie wcielać w życie wskazówki, które podaje terapeuta.
Bardzo często włącza się w leczenie także farmakoterapię. Działa ona wspomagająco, hamuje lub całkowicie niweluje objawy, ale nie leczy ich i nie zapobiega im. Leki są formą wsparcia w trakcie leczenia u psychologa, ale nie mogą zastąpić psychoterapii. Aby otrzymać dobrze dobrane dopasowane leki należy udać się na konsultację do lekarza psychiatry.
Leki wspomagające w leczeniu nerwicy żołądka powinien przepisywać wyłącznie psychiatra. Z reguły są to leki przeciwlękowe oraz uspokajające. Zmniejszają uczucie napięcia, niwelują nieprzyjemne, zaskakujące w ważnych momentach objawy. Niektóre z leków ułatwiają również zasypianie i pomagają w leczeniu bezsenności. Nie należy pokładać nadziei na wyleczenie nerwicy żołądka wyłącznie w lekach - hamują one objawy, ale nie docierają do przyczyny problemu i jej nie leczą. Nie powinno się przyjmować ich na stałe, gdyż istnieje ryzyko uzależnienia. Pamiętajmy o łączeniu farmakoterapii z psychoterapią, aby uzyskane efekty były trwałe i pomogły na powrót w pełni cieszyć się życiem.
Część osób stosuje lekkostrawną dietę w trakcie występowania nerwicy żołądka. Ma ona zmniejszać problem z występującymi biegunkami, nudnościami i innymi nieprzyjemnymi objawami. Warto stosować tę metodę. Należy jeść mniejsze porcje, ale często, pić dużo wody mineralnej niegazowanej i zastąpić słodycze owocami oraz warzywami. Warto całkowicie wyrzucić z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną i stawiać na przygotowywanie posiłków na parze lub gotowanych. Unikajmy smażenia. Wspomagająco pijemy herbaty ziołowe, np. rumianek.
W aptekach są suplementy dostępne bez recepty, które również mogą okazać się pomocne. Zapytajmy o nie farmaceutę. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej i nie rezygnować z niej nawet w przypadku męczących objawów.
To także może cię zainteresować: