Masz problemy ze snem? Są proste metody, żeby temu zaradzić

Problemy ze snem mogą dotyczyć osób w każdym wieku i każdej płci. Sen potrzebny jest, aby wypocząć i zregenerować siły na następny dzień. Bez odpowiedniej dawki snu prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest niemożliwe. Problem bezsenności w dzisiejszych czasach jest poważny i często lekceważony. Co więc warto wiedzieć o problemach ze snem? Jakie są ich przyczyny oraz jak można je skutecznie leczyć domowymi sposobami?

Bezsenność - charakterystyka

Statystyki pokazują, że z problemami ze snem ma do czynienia od 20 do 60% populacji ogólnej. Jest to bardzo duży odsetek, który dobitnie pokazuje skalę tego problemu. Przerażające jest również to, że większość osób, których problem ten dotyka bezpośrednio, w żaden sposób nie leczy swojej dolegliwości. Skutkiem tego jest oczywiście ogólne rozdrażnienie, ciągły brak energii oraz między innymi zaburzenia lękowe.

Bezsenność polega najczęściej na problemach w zasypianiu, zbyt wczesnym wybudzaniu się ze snu, częstym przebudzaniu się w nocy, a także na złej jakości samego snu. Z obserwacji wynika, że problemy ze snem mają częściej kobiety niż mężczyźni. Dolegliwość ta jest również uzależniona od wieku, chorób czy ilości spożywanego alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezsenność jest chorobą, która ujawnia się w przypadku 3 lub 4 nieprzespanych nocy w tygodniu. W takich skrajnych przypadkach wizyta u specjalisty jest już sprawą obowiązkową.

Długość snu oraz jego główne funkcje

Często spotkać się można z opinią, że w pełni wartościowy sen powinien trwać nie krócej niż 8 godzin. Jednak zapotrzebowanie na sen jest uzależnione od wieku oraz pochodzenia danego człowieka. Rekomendowana długość snu dla osób w różnym wieku wynosi:

  • dziecko w wieku 1-2 lata: od 11 do 14 godzin na dobę;
  • dziecko w wieku 3-5 lat: od 10 do 13 godzin na dobę;
  • dziecko w wieku 6-13 lat: od 10 do 13 godzin na dobę;
  • nastolatek w wieku 14-17 lat: od 8 do 10 godzin na dobę;
  • młody dorosły w wieku 18-24 lata od 7 do 9 godzin na dobę;
  • osoba dorosła w wieku 25-54 lat; od 7 do 9 godzin na dobę;
  • osoba starsza w wieku od 54 lat: od 7 do 8 godzin na dobę.

Sen posiada bardzo wiele ważnych funkcji. W trakcie jego trwania organizm ma czas na regenerację oraz biologiczną odnowę. Głęboki sen powoduje wyłączenie głównych funkcji praktycznie całego ośrodkowego układu nerwowego. W ostatniej fazie snu, zwanej fazą REM, mózg regeneruje się na poziomie komórkowym, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania podczas codziennych czynności. Warto również dodać, że u osób po ciężkich wypadkach, częstotliwość marzeń sennych jest znacznie większa, co przyczynia się do szybszego leczenia ran oraz ogólnej regeneracji organizmu.

Zobacz wideo

Problemy ze snem - przyczyny

Do najczęściej pojawiających się symptomów bezsenności zalicza się długotrwały brak snu lub notoryczne problemy z zasypianiem. Jeżeli objawy takie utrzymują się dłużej niż 21 dni warto udać się do specjalisty, gdyż można już to uznać jako chorobę. Za bezsenność odpowiadać może wiele czynników, jednakże do najczęstszych przyczyn braku snu zalicza się:

Bezsenność - leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu bezsenności jest ocena pacjenta przez lekarza rodzinnego. Na jej podstawie wykluczyć można podstawowe przyczyny bezsenności, jak duża ilość wypijanego alkoholu czy stosowanie zbyt silnych leków. Skutecznym i efektywnym sposobem leczenia zaburzeń snu jest terapia poznawczo-behawioralna, której efekty utrzymywać się mogą bardzo długo. Polega ona między innymi na uświadomieniu pacjentowi, że do łóżka powinien się kłaść jedynie w przypadkach, gdy czuje senność oraz że powinno ono służyć jedynie do spania i czynności seksualnych.

Problemy ze snem - domowe sposoby

Okazuje się, że bezsenność leczyć można również naturalnymi, domowymi sposobami. Do przykładowych sposobów samodzielnego radzenia sobie z notorycznym brakiem snu zaliczyć można:

  1. Unikanie drzemek w ciągu dnia - tyczy się to głównie zasypiania na czas dłuższy niż 30 min. Po tym czasie organizm przechodzi w głębsze fazy snu, przez co w nocy wystąpić mogą problemy z zaśnięciem.
  2. Ostatni posiłek przed snem powinien być lekki i nie później niż 2-3 godziny przed położeniem się spać.
  3. Unikanie intensywnego wysiłku przed spaniem.
  4. Gorąca kąpiel przed snem - jest to naturalny sposób na odprężenie i poprawę krążenia krwi. Ciepła kąpiel uaktywnia układ hormonalny, który zaczyna wydzielać hormony snu.
  5. Kuracja aromaterapeutyczna - kuracja z użyciem różnorodnych olejków relaksujących (np. olejek lawendowy, jaśminowy czy majerankowy).
  6. Unikanie wpatrywania się w komputer lub telefon przed snem - ekran emitujący niebieskie światło zaburza wydzielanie melatoniny, a to z kolei zakłóca sen.
Więcej o: