Świadomy sen pod kontrolą - jak możemy go wywołać? [techniki, rady, zagrożenia]

Świadomy sen to nic innego jak sen, nad którym mamy kontrolę. Co to za metoda i w jaki sposób możemy osiągnąć taki efekt? Czy świadomy sen może być niebezpieczny? Odpowiadamy.

Świadomy sen - co to jest?

Chyba każdy z nas marzył kiedyś o tym, by móc w pełni sterować swoimi snami. Jesteśmy wówczas nieskrępowanymi reżyserami wirtualnej rzeczywistości. Spełniają się nasze pragnienia i nie ponosimy żadnych negatywnych konsekwencji. Brzmi rewelacyjnie. Okazuje się, że niektórym udaje się osiągnąć taki efekt za pomocą świadomego snu.

Jak wskazuje nazwa tego zjawiska, jest to sen, w trakcie którego zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie śnimy. Inne nazwy, z jakimi możemy się spotkać to m.in:

  • sen jasny
  • sen wiedzy
  • sen przejrzysty

Świadomy sen - trochę historii

Za ojca terminu "Lucid dream" uznaje się holenderskiego pisarza i psychiatrę Frederika van Eedena. W 1913 roku opisał on to zjawisko w artykule "A study of drems". Warto jednak wspomnieć, że istnieją także starsze opisy tego typu doświadczeń. Podobno w wielu pierwotnych społecznościach praktykowano tego typu metody. Jednak to holenderski badacz uznawany jest zazwyczaj za pioniera w opisywaniu tego zjawiska.

W latach 70. świadomy sen został potwierdzony na polu naukowym. Alan Worsley i Keith Hearne potwierdzili to zjawisko za pomocą eksperymentu, w trakcie którego poddano obserwacji gałki oczne osób śniących.

Świadomy sen zdaniem niektórych jest wręcz zjawiskiem paranormalnym. Metoda ta wzbudza także pewne kontrowersje. Można spotkać się na przykład z opinią, że jest ona niebezpieczna. Świadomy sen jest krytykowany m.in. przez Kościół Katolicki. 

Gdy kontrolujemy przebieg snu

W trakcie świadomego sny mamy wpływ na przebieg zachodzących w nim wydarzeń. I co bardzo istotne, posiadamy także dostęp do wspomnień z normalnego życia. Osoby, które poznały metody na wywołanie świadomego snu, spełnia więc w ten sposób swoje marzenia lub zachcianki niemożliwe do zrealizowania na jawie. 

Przykładowo, ktoś może marzyć o podróży w jakieś odległe rejony świata. W tym okresie życia nie stać go jednak na to, dlatego postanawia zrealizować to pragnienie za pomocą świadomego snu. Brzmi bardzo zachęcająco.

Musimy jednak wiedzieć, że nie jest to łatwe i nie zawsze się udaje. Warto jednak spróbować. Być może za którymś razem w końcu nam się to uda.

Jak wywołać świadomy sen? Zacznij od autosugestii

Jedną z najprostszych technik na wywołanie takiego kontrolowanego snu jest autosugestia tuż przed zaśnięciem. Nasze myśli muszą być skoncentrowane wokół sytuacji, której chcemy doświadczyć.

Jednak wielu z nas mogło już czegoś takiego próbować (nawet bez znajomości pojęcia "świadomego snu") i wiedzieć, że wcale nie jest to takie łatwe. Możemy myśleć o czymś intensywnie, a potem i tak śnić o czymś zupełnie innym. Zdarzają się jednak także sytuacje odwrotne - myślimy o czymś nieprzyjemnym wieczorem i nie chcemy mieć związanych z tą tematyką snów. Intensywność myśli sprawia jednak, że takie sny i tak się pojawiają.

Jak mieć świadomy sen - TECHNIKI

Naszą przygodę ze świadomym snem możemy zacząć od codziennych treningów. Będą one polegać na zapamiętywaniu jak największej liczby szczegółów z naszych snów. Możemy założyć notatnik, w którym będziemy je zapisywać rano tuż po przebudzeniu. 

Jakie są inne techniki na wywołanie świadomego snu? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod:

  • Technika WBTB (Wake Back to Bed) - polega na budzeniu się po kilku godzinach snu, by po mniej więcej 1 godzinie zasnąć znowu z intencją kontrolowanego snu.
  • Technika doktora LaBerge'a - w trakcie dnia staramy się wyłapywać elementy senne. Musimy je zapamiętać. W trakcie snów powinniśmy je ponownie rozpoznać.
  • Także niektóre techniki medytacyjne okazują się pomocne w trakcie prób wywołania kontrolowanego snu.

Czy świadomy sen może być niebezpieczny? [ZAGROŻENIA]

Metoda ta nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne. Problemem może być jednak uzależnienie psychiczne. W sytuacji, gdy ktoś opanuje metody skutecznego wywoływania takiego stanu, może bardzo zaangażować się w taką wirtualną rzeczywistość i przeżywać ją bardziej niż realne życie.

Poza tym świadomy sen może być niebezpieczny, gdy staramy się uzyskać go za pomocą szkodliwych substancji (np. narkotyków).

Zobacz także:

Czy jedzenie przed snem powoduje koszmary? [NaZdrowie]

Więcej o: