Chyba każdy z nas marzył kiedyś o tym, by móc w pełni sterować swoimi snami. Jesteśmy wówczas nieskrępowanymi reżyserami wirtualnej rzeczywistości. Spełniają się nasze pragnienia i nie ponosimy żadnych negatywnych konsekwencji. Brzmi rewelacyjnie. Okazuje się, że niektórym udaje się osiągnąć taki efekt za pomocą świadomego snu.
Jak wskazuje nazwa tego zjawiska, jest to sen, w trakcie którego zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie śnimy. Inne nazwy, z jakimi możemy się spotkać to m.in:
Za ojca terminu "Lucid dream" uznaje się holenderskiego pisarza i psychiatrę Frederika van Eedena. W 1913 roku opisał on to zjawisko w artykule "A study of drems". Warto jednak wspomnieć, że istnieją także starsze opisy tego typu doświadczeń. Podobno w wielu pierwotnych społecznościach praktykowano tego typu metody. Jednak to holenderski badacz uznawany jest zazwyczaj za pioniera w opisywaniu tego zjawiska.
W latach 70. świadomy sen został potwierdzony na polu naukowym. Alan Worsley i Keith Hearne potwierdzili to zjawisko za pomocą eksperymentu, w trakcie którego poddano obserwacji gałki oczne osób śniących.
Świadomy sen zdaniem niektórych jest wręcz zjawiskiem paranormalnym. Metoda ta wzbudza także pewne kontrowersje. Można spotkać się na przykład z opinią, że jest ona niebezpieczna. Świadomy sen jest krytykowany m.in. przez Kościół Katolicki.
W trakcie świadomego sny mamy wpływ na przebieg zachodzących w nim wydarzeń. I co bardzo istotne, posiadamy także dostęp do wspomnień z normalnego życia. Osoby, które poznały metody na wywołanie świadomego snu, spełnia więc w ten sposób swoje marzenia lub zachcianki niemożliwe do zrealizowania na jawie.
Przykładowo, ktoś może marzyć o podróży w jakieś odległe rejony świata. W tym okresie życia nie stać go jednak na to, dlatego postanawia zrealizować to pragnienie za pomocą świadomego snu. Brzmi bardzo zachęcająco.
Musimy jednak wiedzieć, że nie jest to łatwe i nie zawsze się udaje. Warto jednak spróbować. Być może za którymś razem w końcu nam się to uda.
Jedną z najprostszych technik na wywołanie takiego kontrolowanego snu jest autosugestia tuż przed zaśnięciem. Nasze myśli muszą być skoncentrowane wokół sytuacji, której chcemy doświadczyć.
Jednak wielu z nas mogło już czegoś takiego próbować (nawet bez znajomości pojęcia "świadomego snu") i wiedzieć, że wcale nie jest to takie łatwe. Możemy myśleć o czymś intensywnie, a potem i tak śnić o czymś zupełnie innym. Zdarzają się jednak także sytuacje odwrotne - myślimy o czymś nieprzyjemnym wieczorem i nie chcemy mieć związanych z tą tematyką snów. Intensywność myśli sprawia jednak, że takie sny i tak się pojawiają.
Naszą przygodę ze świadomym snem możemy zacząć od codziennych treningów. Będą one polegać na zapamiętywaniu jak największej liczby szczegółów z naszych snów. Możemy założyć notatnik, w którym będziemy je zapisywać rano tuż po przebudzeniu.
Jakie są inne techniki na wywołanie świadomego snu? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod:
Metoda ta nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne. Problemem może być jednak uzależnienie psychiczne. W sytuacji, gdy ktoś opanuje metody skutecznego wywoływania takiego stanu, może bardzo zaangażować się w taką wirtualną rzeczywistość i przeżywać ją bardziej niż realne życie.
Poza tym świadomy sen może być niebezpieczny, gdy staramy się uzyskać go za pomocą szkodliwych substancji (np. narkotyków).
Zobacz także: