Mężczyzna 50+: czas na drugą młodość czy raczej numerek... do lekarza?

Dzieci odchowane, pozycja zawodowa ugruntowana, forma jeszcze całkiem niezła... Dlaczego czasem tak trudno cieszyć się życiem i seksem już po pięćdziesiątce? Jakie badania są konieczne i jakie problemy dopadają najczęściej? Czego spodziewać się po męskim organizmie, który przeżył pół wieku?
Nadmiar wrażeń, nawet tych pozytywnych, może wpływać negatywnie na serce, Nadmiar wrażeń, nawet tych pozytywnych, może wpływać negatywnie na serce, Istockphoto

Mężczyzna we władzy hormonów?

Mężczyzna po pięćdziesiątce zazwyczaj zdaje się być w lepszej sytuacji niż kobieta w jego wieku. Wciąż w przyzwoitej kondycji, bez problemu znajdzie partnerkę (także młodszą), bo samotnych pań jest więcej niż mężczyzn. W pracy ceniony za doświadczenie i emocjonalną stabilność. Niezależny finansowo, świadom swoich potrzeb...

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Skąd zatem już w tej dekadzie tyle frustracji i rozczarowań? Dlaczego wielu dojrzałych panów narzeka (bądź cierpi w ciszy) z powodu gorszego samopoczucia, zdrowia, kondycji?

Czas zostawia ślad

Już około czterdziestki, najpierw dyskretnie, potem coraz wyraźniej, pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy nie dbali za bardzo o swoją sprawność fizyczną, dietę, krzepę. Wręcz przeciwnie, przyspieszali procesy starzenia:

  • paląc,
  • nadużywając alkoholu,
  • nie dbając o dobry sen,
  • doprowadzając do niedoborów żywieniowych, choćby przeciwutleniaczy, dobrego białka, składników mineralnych, etc.

Psychologowie podkreślają, że szczególnie ciężko jest obecnym pięćdziesięciolatkom z tzw. pokolenia sandwich - wciąż zajmują się niesamodzielnymi dziećmi, a ich rodzice już potrzebują pomocy.

Więcej na ten temat

Zobacz także:

NIGDY tego nie mów starzejącym się rodzicom (niewłaściwa komunikacja to źródło wielu problemów w najbliższej rodzinie)

W sercu ciągle maj? Niekoniecznie

Niejeden mężczyzna zaczyna mieć problem z emocjami (nerwowość, przygnębienie, smutek, apatia, agresja, wreszcie stany depresyjne), widząc, że traci fizyczną siłę. Coraz trudniej przynieść zakupy z samochodu, forma w sypialni też już nie ta, a świat nie chce czekać. Kto nie osiągnął oczekiwanego sukcesu zawodowego, raczej już oszałamiającej kariery nie zrobi...

Coraz częściej pięćdziesięciolatek ma problemy do niedawna typowe dla czterdziestolatka. Coraz później zakładamy rodzinę, więc typowe trudności w domu (np. dojrzewanie nastolatków, wypalenie w związku) przychodzą później. A cierpliwości z wiekiem jakby mniej.

Po 50. urodzinach wystarczy spojrzeć w lustro, by zauważyć naturalne oznaki starzenia. Skóra staje się mniej sprężysta, mięśnie wiotczeją, włosy się przerzedzają.

Co z tym zrobić?

50 lat to naprawdę niewiele, nawet, gdy pamiętamy, że średnia długość życia mężczyzny w Polsce jest o kilka lat krótsza niż pań (chociaż różnica ostatnio wyraźnie maleje) i w tyle za wieloma krajami w Europie. Z pewnością można zawalczyć o dorównanie kobietom, a przede wszystkim dłuższe życie w dobrym zdrowiu.

Warto mieć świadomość, że panowie, którym uda się dożyć wieku emerytalnego bez poważnego incydentu zdrowotnego, mają przed sobą długą, dobrą przyszłość. Zdecydowana większość seniorów (ponad 90 proc.) do 75. roku życia deklaruje, że nie wymaga żadnego wsparcia ze strony otoczenia. Po 85. roku życia już znacznie ograniczoną samodzielność ma co piąta osoba (więcej na ten temat).

Pięćdziesięciolatku, jeśli do tej pory nie doprowadziłeś swojego organizmu do ruiny, a teraz weźmiesz się za siebie i zrozumiesz, że niewiele grzechów zdrowotnych wciąż uchodzi bezkarnie (chociaż kara bywa odroczona w czasie), wiele dobrego przed tobą.

Niewykluczone, że trzeba będzie pokonać własną dumę, upór, ambicje lub po prostu wstyd i poprosić kogoś o pomoc, zwyczajnie się otworzyć. Możliwe, że w wyjątkowo trudnej czy delikatnej sprawie będziesz potrzebował rady bliskiej osoby, przyjaciela, specjalisty (lekarza, psychologa, etc.). Dla wielu "twardzieli" to za dużo, chociaż się opłaca.

Andropauza nie istnieje?

Nikt nie podważa istnienia menopauzy i sensu medycznego wsparcia dla kobiet, które mają z nią problem. Rynek zasypany jest środkami doraźnymi (np. na suchość pochwy), łagodzącymi objawy preparatami naturalnymi, wreszcie substytutami hormonalnymi, dostępnymi na receptę.

Kobiety o swoim starzeniu chętniej rozmawiają, konsultują się, robią badania profilaktyczne, zmieniają zwyczaje, np. żywieniowe, zapisują do grup wsparcia i... dłużej żyją.

Andropauzie zaprzeczają czasem nawet specjaliści, chociaż dowiedziono, że poziom testosteronu obniża się już ok. 30. roku życia, a wyraźne objawy andropauzy obserwuje się u mężczyzn między 45., a 55. rokiem życia i mogą się one utrzymywać bardzo długo (więcej na ten temat).

Męskość to nie tylko testosteron, ale z całą pewnością daje napęd do działania. Ma spore znaczenie dla sprawności fizycznej i popędu seksualnego, a także możliwości seksualnych i produkcji spermy. Dzięki niemu możliwy jest wzrost masy mięśniowej i magazynowanie dla nich energii, a zarazem redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej. Stąd: starzejący się mężczyźni łatwiej się zaokrąglają.

Uwaga! Poziom testosteronu podnosi sukces, samozadowolenie, radość.Zarazem można go uzupełniać sztucznie, najlepiej pod ścisłą kontrolą androloga, urologa, bądź endokrynologa (ABC specjalności lekarskich). Problem w tym, że mężczyzna musi się najpierw przyznać, także przed sobą, że ma problem.

Specjaliści zajmujący się problematyką andropauzy coraz częściej wskazują, że zarówno naturalne procesy starzenia, ale możliwe do opóźniania czy pewnej modyfikacji, jak i przedwczesne, mogą mieć związek z wieloma substancjami hormonalnymi, jak melatonina, DHEA, hormony tarczycy, hormon wzrostu, etc., a nawet witaminą D.

Stąd: istotne, by ocenę przyczyn, a także leczenie pozostawić lekarzom.

Niewykluczone, że zakończy się na jednej konsultacji, wskazówkach dietetycznych czy diagnostycznych. Możliwe też, że to, co bierzesz za naturalne, jest prawdziwym problemem ze zdrowiem.

Czytaj także:

Aleksytymia: źródło wojny damsko-męskiej?

Męska depresja?

Pozycje seksualne dla seniorów

Zarówno mężczyźni jak i kobiety po zawale często rezygnują z seksu. Paraliżuje ich strach i depresja, Zarówno mężczyźni jak i kobiety po zawale często rezygnują z seksu. Paraliżuje ich strach i depresja, Fot. www.shutterstock.com

Erekcja na zawołanie

Dla wielu mężczyzn nawet epizod seksualnej niemocy jest źródłem ciężkiej frustracji, niemal katastrofy. Chociaż znamy wiele przyczyn spadku libido czy zaburzeń erekcji, a także sposobów ich leczenia, "stuprocentowy samiec" prędzej zamknie się w sobie, będzie unikał zbliżeń lub próbował sprawdzić z nową, młodszą kochanką. Nieskuteczność takich działań niejednokrotnie prowadzi do ucieczki w alkohol (zabójcę libido), może nawet doprowadzić do depresji, która jest chorobą zabójczą (więcej na ten temat).

 Problemy z potencją? Znajdź przyczynę

Zdrowy mężczyzna może cieszyć się seksem do późnej starości. Zarazem: stres, brak snu, zmęczenie: to wszystko może odbić się na życiu seksualnym. Zazwyczaj wystarczy odłożyć figle na później, nie roztrząsać, nie analizować, by forma wróciła. Niejednemu mężczyźnie wiarę we własne możliwości przywraca poranek, a wraz z nim erekcja.

Zarazem: jeśli nieudany jest już co 4. stosunek, sprawa wymaga wyjaśnienia i można mówić o impotencji. Należy ją leczyć lub przynajmniej ustalić przyczynę, nie tylko ze względu na radość z seksu.Niemożność odbywania stosunków płciowych odbija się na samopoczuciu i zdrowiu, ale przede wszystkim może świadczyć o stanie chorobowym, w tym poważnym.

7 powodów, żeby się kochać

Wśród powszechnych przyczyn zaburzeń erekcji są problemy z krążeniem, spowodowane choćby nadciśnieniem, paleniem papierosów, chorobami naczyń krwionośnych i serca. Spory wpływ na potencję mają także choroby kręgosłupa, schorzenia neurologiczne, zaburzenia hormonalne w tym cukrzyca, która dosłownie zjada Polaków, a bywa przez lata nierozpoznana lub źle leczona (więcej na ten temat). Niejeden mężczyzna mocno się zdziwił, gdy od seksuologa, zamiast z receptą na lek poprawiający krążenie w penisie, wyszedł ze stosem zleceń na badania i receptą na leki ratujące życie.

Seksuolog nie musi być lekarzem. Jak wybrać optymalnie specjalistę?

Co z tą "niebieską tabletką"?

Od kiedy niezwykle skuteczne leki przeciw impotencji stały się powszechnie dostępne (niepotrzebna jest recepta), konsultacje specjalistyczne wielu mężczyznom wydają się zbędne. Tymczasem - nie jest tak do końca. Impotencja to nie katar, który mija bezpowrotnie.

Oczywiście, to fantastyczne, że mężczyźni niemal w każdym wieku mogą cieszyć się satysfakcjonującym seksem. Trzeba jednak ustalić, skąd wziął się problem. Zaburzenia erekcji to często sygnał poważnych problemów zdrowotnych narządów odległych, a zarazem kluczowych, jak serce i mózg. Zatem, nim sięgniesz po leki typu sildenafil, porozmawiaj z lekarzem (także o bezpiecznym dawkowaniu). nie bój się, że zabroni ci stosowania takich leków, bo przewlekle chorujesz. Przeciwwskazań jest niewiele, ale ogólny stan zdrowia musi być ustabilizowany. Czyli: zadbaj o zdrowie i korzystaj z życia

Więcej na ten temat:

Penis - jak to działa

Viagra i jej następcy - jak to działa, gdy nie potrzebujesz już recepty

Seks po zawale? Jak najbardziej

Choroby krążenia to główny zabójca w Polsce, Choroby krążenia to główny zabójca w Polsce, www.shutterstock.com

Zabójca numer 1? Choroby krążenia

30-59 lat i wskazuje, że w tym przedziale wiekowym w Polsce umiera o 75% więcej mężczyzn niż w krajach Unii.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/na-co-najczesciej-umieraja-mezczyzni-w-polsce_41738.html

O zawale i udarze mózgu mówi się dziś jako o wspólnym problemie, czyli patologii w układzie krążenia. Niejednokrotnie zaburzenia erekcji to ważny sygnał ostrzegawczy, który może zaprowadzić cię do kardiologa czy specjalisty chorób naczyń. Odpowiednie ukrwienie penisa zależy bowiem od prawidłowego krążenia w drobnych naczyniach i tych większych (czytaj: Penis - jak to działa).

Trudno sobie wyobrazić udar mózgu czy inny poważny epizod naczyniowo-krążeniowy u osoby, która nie ma problemów z naczyniami krwionośnymi. Wyjątki, oczywiście, się zdarzają (choćby syndrom złamanego serca, czyli takotsubo), ale zasadniczo zawałowcy i udarowcy to osoby z nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą.

Zabójca Polaków

Chociaż to rak budzi w rodakach największe emocje, niezależnie od płci, zabijają nas najczęściej choroby krążenia - prawie 50% kobiet i mężczyzn.  Specjalistom najtrudniej pogodzić się z wysoką umieralnością mężczyzn w przedziale wiekowym: 30-59 lat, wyższą o 75 proc. do wyników wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Jeśli masz skończone 45 lat i:

  • palisz,
  • masz nadciśnienie,
  • wysoki poziom trójglicerydów i/lub cholesterolu,
  • jesteś otyły,
  • masz cukrzycę,
  • żyjesz w ciągłym stresie:

zawał serca jest w zasięgu twojej ręki.

30-59 lat i wskazuje, że w tym przedziale wiekowym w Polsce umiera o 75% więcej mężczyzn niż w krajach Unii.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/na-co-najczesciej-umieraja-mezczyzni-w-polsce_41738.html
30-59 lat i wskazuje, że w tym przedziale wiekowym w Polsce umiera o 75% więcej mężczyzn niż w krajach Unii.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/na-co-najczesciej-umieraja-mezczyzni-w-polsce_41738.html
30-59 lat i wskazuje, że w tym przedziale wiekowym w Polsce umiera o 75% więcej mężczyzn niż w krajach Unii.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/na-co-najczesciej-umieraja-mezczyzni-w-polsce_41738.html
30-59 lat i wskazuje, że w tym przedziale wiekowym w Polsce umiera o 75% więcej mężczyzn niż w krajach Unii.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/na-co-najczesciej-umieraja-mezczyzni-w-polsce_41738.html

Zarazem: przykłady z innych krajów dowodzą, że tak nie musi być, jednak jak przekonują specjaliści: najtrudniej o zmianę nawyków, nawet jeśli życie dało już wyraźne ostrzeżenie, w postaci problemów zdrowotnych.

Więcej na ten temat:

Wszyscy boją się raka, a umieramy na choroby krążenia [WYWIAD]

12 aktualnych zasad, jak żyć dłużej i lepiej

To trzeba wiedzieć o nadciśnieniu

Zawał po seksie?

Wielu mężczyzn (a często także ich partnerki), u których rozpoznano chorobę układu krążenia, wierzy, że chore serce czy naczynia krwionośne to przeciwwskazanie do uprawiania seksu. Nic bardziej błędnego!

Serce to mięsień i potrzebuje wysiłku do życia, a stres związany z rezygnacją z seksu może być dla niego gorszy od samego seksu. Dowiedziono, że nawet pacjenci po zawale, którzy regularnie odbywają stosunki seksualne i stosują leki na receptę wspierające erekcję, rokują na dłuższe życie. Są bowiem bardziej zdyscyplinowani, zadbani i szczęśliwsi.

Więcej na ten temat: Seks po zawale

Jest jednak haczyk: seks jest zbawienny dla skołatanego, osłabionego serca, ale tylko w stałym, harmonijnym związku. Zdrada okazuje się zabójcza.

Czytaj: Zdradzasz żonę? To może cię zabić!

Masz kompleksy na punkcie swojej męskości? To niezdrowe. Koniecznie zobacz!

6 pozycji seksualnych dla penisa o mniejszych rozmiarach

Twój penis jest skazany na sukces, jeśli weźmiesz sobie do serca te zasady:

Do objawów w przypadku kręgozmyku cieśniowego zalicza się głównie ból dolnej części pleców i okolicy pośladków. Obserwuje się jednak, że choroba może nie dawać o sobie znać w żaden sposób nawet przez wiele lat, Do objawów w przypadku kręgozmyku cieśniowego zalicza się głównie ból dolnej części pleców i okolicy pośladków. Obserwuje się jednak, że choroba może nie dawać o sobie znać w żaden sposób nawet przez wiele lat, www.shutterstock.com

Ból pleców, czyli problem z kręgosłupem?

Aktywność fizyczna jest zdrowa, to oczywiste. Seks zalecany... Jak to wszystko zrobić, skoro strzyka w krzyżu, kark boli, nogi nie chcą nosić? Problem w tym, że takie dolegliwości to zazwyczaj skutek braku ruchu. Dalszy pobyt na kanapie je nasila, a to znowu zniechęca do tego, by z kanapy wstać. To błędne koło po latach może doprowadzić do niepełnosprawności...

Kręgosłup - cierpliwy do czasu

Ludzki kręgosłup z założenia może być niezawodny przez długie lata. Charakteryzuje go sprężystość, odporność na urazy, dobrze znosi obciążenia. A jednak: co drugi Polak skarży się na ból kręgosłupa, co 7. ma dolegliwości przewlekłe, regularne i bardzo uciążliwe.

Wśród osób, które mają z nim problem, nietrudno wyróżnić dwie grupy: wspomnianych kanapowców, niejednokrotnie z nadwagą i otyłością, ale także osoby, które swoje rusztowanie "zużyły", np. w pracy wymagającej regularnego dźwigania ciężarów czy wykonując nieprawidłowo ćwiczenia fizyczne, choćby na siłowni.

Im jesteś starszy, tym w mniejszym stopniu możesz pomóc kręgosłupowi za pomocą zmiany stylu życia. Osteofity czy inne skutki zmian zwyrodnieniowych nie znikną, a skoro drażnią nerwy, ból wraca. Do pewnego momentu kręgosłup zadowoli się odpoczynkiem, sesją na basenie (lubi pływać) czy masażem, ale w końcu trzeba będzie odwiedzić ortopedę i skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty.

Miejsce bólu nieprzypadkowe

Pokaż, gdzie dziś boli cię kręgosłup, a specjalista zwykle będzie mógł powiedzieć sporo  o twoim trybie życia. Osoby spędzające sporo czasu w pozycji siedzącej narzekają na odcinek lędźwiowy i krzyżowy. Ci, którzy nienaturalnie wyciągają szyję, np. zawodowi kierowcy, osoby wykonujące prace wymagające wyciągania ramion i sprzyjające niewłaściwego ustawiania szyi, skarżą się na bóle karku. Nienaturalnie pochylasz tułów do przodu? Możesz odczuwać bóle w piersiach.

Czytaj: Ból w klatce piersiowej nie musi oznaczać problemu z sercem. Najczęstsze przyczyny

Podnosiłeś ciężkie przedmioty? Większość mężczyzn ma ku temu okazję. Jeśli robi się to nieumiejętnie, nietrudno o szczególnie chorobę zwaną dyskopatią, charakteryzującą się wyjątkowo silnym, przeszywającym bólem, który niejednego zaprowadził na ostry dyżur. Może dotyczyć dowolnego odcinka kręgosłupa. Wymaga profesjonalnego leczenia pod nadzorem ortopedy. Niestety, czasem prowadzi do operacji.

Zarazem: warto wiedzieć, że ból pleców nie musi oznaczać choroby kręgosłupa, a ból w jego okolicy może świadczyć jedynie o możliwym do opanowania (np. dzięki aktywności fizycznej) osłabieniu mięśni. Bywa jednak też sygnałem choroby nerek czy problemu neurologicznego, dlatego jeśli dolegliwości są nasilone lub przewlekłe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten zdecyduje, gdzie dalej szukać pomocy.

Więcej na ten temat:

Pokaż, gdzie cię bolą plecy, podpowiemy dlaczego (szczegółowe objaśnienia wraz z rysunkami)

Nie bądź wapniakiem. Pamiętaj

Wiesz, że wapń to pierwiastek, który odpowiada nie tylko za kondycję twoich kości i zębów, ale także ma znaczący wpływ na funkcjonowanie mięśni, czyli również serca, jest niezbędny dla układu nerwowego. Bóle głowy i nieprzyjemne kurcze łydek, za które obwiniamy modny magnez, to niejednokrotnie również objawy niedoboru wapnia. Codziennie powinieneś spożyć ok. 1200 mg tego pierwiastka. Z wiekiem zapotrzebowanie na wapń nie maleje, a zarazem coraz trudniej go przyswoić. Zatem: po 65. roku życia zalecane spożycie rośnie do 1500 mg.

Nie bądź przedwcześnie wapniakiem. Pamiętaj o wapniu! W materiale także tabela zawartości w produktach

Aktywność fizyczna to inwestycja w sprawną starość Aktywność fizyczna to inwestycja w sprawną starość Istockphoto

Aktywność fizyczna - jak się zmotywować?

Wiesz, że na wydzielanie oraz utrzymywanie się we krwi określonego poziomu testosteronu ma wpływ nie tylko nastrój czy wiek, ale także dieta i aktywność fizyczna? Tak, sport nie tylko wpływa zbawiennie na niemal wszystkie komórki twojego organizmu. Wzmacnia także twoją męskość.

Lepiej zapytać doktora...

Niestety, poziom testosteronu nie rośnie od każdej formy aktywności. Męski hormon preferuje ćwiczenia krótsze, ale bardziej intensywne. Umiarkowany, długotrwały wysiłek, typu spacer - niekoniecznie.

W twoim wieku to nie jest problem, jeśli aktywność to twoja codzienność. Gdy jednak należysz do debiutantów wśród sportowców rekreacyjnych, nagłe obciążenie jest niewskazane dla serca i grozi kontuzją. Jeśli pragniesz pobudzić produkcję testosteronu za pomocą siłowni, to możliwe, ale realizacja planu zapewne zajmie trochę czasu. Obciążenia trzeba dostosować do aktualnej formy i zwiększać adekwatnie do krzepy oraz masy mięśniowej. Nim jednak wpadniesz w ręce trenera, konieczna jest konsultacja lekarska i ustalenie, od czego możesz zacząć. Podstawowe badania powinien zrobić każdy, kto wyraźnie zmienia styl życia i ma już obciążenia związane ze stanem zdrowia i wiekiem. 50 lat to zasadniczo niewiele, ale jednak już coś.

Zgodnie z biologicznym zegarem, warto, byś ćwiczenia zaplanował ok. 17.00 a 18.00. To najlepszy czas, by trening pomógł rozładować napięcia i uaktywnić hormony. To pomoże zwiększyć libido oraz potencję w godzinach wieczornych.

Czytaj także:

Twój zegar biologiczny, a aktywność (zobacz schemat)

Ćwiczenia, a cukier we krwi

Chociaż cukrzyca może dopaść cię w każdym wieku, im jesteś starszy, tym niższa wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę i większe zagrożenie chorobą.

Dowiedziono, że intensywny trening pozwala nawet na 48 godzin wyraźnie poprawić przyswajanie glukozy i w efekcie odżywienie komórek. Stąd zalecenie, by ćwiczyć regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Jaki sport najlepszy?

Dojrzały mężczyzna, wybierając aktywność fizyczną, powinien skoncentrować się na głównych celach, czyli  poprawie ogólnej wydolności organizmu, zmniejszenia masy tłuszczowej i usprawnieniu pracy układu sercowo-naczyniowego. Uznaje się, że dyscypliny szczególnie w tym pomocne to jazda na rowerze, spacery, marszobiegi, pływanie.

Nawet jeśli z pomocą lekarza dobrałeś dyscyplinę i początkową dawkę sportu, nigdy nie przesadzaj z jego intensywnością lub długością. Kontroluj tętno, by nie przekraczało wartości 110-120 uderzeń na minutę.W razie niespodziewanych dolegliwości (np. kłucie w klatce piersiowej, ból głowy, etc.) - przerwij ćwiczenia. Wrócisz do nich, gdy poczujesz się lepiej.

Pamiętaj, jeśli ból w klatce piersiowej już w spoczynku, nie mija 20 minut, trzeba wezwać pogotowie.

Czytaj także:

Ból w klatce piersiowej - o czym świadczy

Tętno - miernik zdrowia

Spacer - umiarkowane tempo, wielkie zyski

Dlaczego pływanie jest tak zdrowe?

Jak wybrać sport dla siebie?

Aktywność fizyczna - co konkretnie zyska twoje serce

dieta dla osoby starszej dieta dla osoby starszej Fot. www.shutterstock.com

Dobra dieta

Brzuch się zaokrąglił, więc planujesz dietę? Pamiętaj, że prosty przepis, by po prostu ograniczyć kalorie, wcale nie prowadzi do sukcesu. Głodzenie się zwalnia metabolizm i w efekcie sprawia, że coraz mniejsze porcje sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Uwaga! Głodówki obniżają też poziom testosteronu, a to nie najlepszy pomysł.

90% przypadków nadwagi i otyłości to skutek złych nawyków żywieniowych oraz braku ruchu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest wiele chorób, które sprzyjają problemom z kontrolą wagi, np. niedoczynność tarczycy, depresja, zespół Cushinga. Czasem przyczyną jest niedobór konkretnych substancji odżywczych, choćby chromu czy magnezu. Zatem: chcesz schudnąć, upewnij się, że jesteś zdrowy. O swoich problemach porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, na podstawie wywiadu lekarskiego i podstawowych badań, powinien pokierować cię odpowiednio do dietetyka czy np. endokrynologa.

Czytaj:

Najczęstsze problemy ze zdrowiem, które sprzyjają otyłości

Jeśli chcesz redukować nadwagę, wskazane jest obniżanie energetyczności posiłków, ale stopniowe, o ok. 15% dotychczasowej kaloryczności.To pozwoli uniknąć zamieszania w organizmie i nieprawidłowego działania mechanizmów obronnych.

Czytaj:

"Ludzie myślą, że im bardziej będą głodować, tym więcej schudną. Jest odwrotnie." Wywiad z dietetykiem

Co jeść?

Podstawowym budulcem tkanki mięśniowej jest białko, dlatego mężczyźni wkraczający w okres andropauzy powinni wyraźnie zwiększyć ilość tego składnika pokarmowego w diecie. Na talerzu powinny więc dominować takie produkty jak chude mięso, ryby, chude przetwory mleczne.

Tłuszcz nie jest twoim wrogiem. Ale musi to być dobry tłuszcz. Oleje roślinne i ryby morskie są źródłem tłuszczów, które działają niczym eliksiry młodości. Wspierają twoje serce, naczynia krwionośne, poprawiają odporność, a nawet wygląd skóry, zapobiegają nowotworom i miażdżycy, działają przeciwzapalnie.

Najpopularniejsze oleje roślinne i ich zalety

Witaminy i minerały

To nie przypadek, że coraz częściej suplementy diety przeznaczone są nie tylko dla wybranej grupy wiekowej, ale również dla konkretnej płci. Nie polecamy suplementów, chyba, że lekarz zaleci inaczej, najlepiej w oparciu o diagnostykę, jednak rzeczywiście potrzeby kobiet i mężczyzn, a także typowe stany niedoborowe pań i panów, są częściowo różne.

Starzejący się męski organizm niejednokrotnie potrzebuje więcej witamin z grupy B, witaminy E, C i A. Zwiększa się też zapotrzebowanie na cynk, magnez czy selen.

Więcej na ten temat: Witaminy dla mężczyzny

Obfitość warzyw i owoców - tak, to zrobi ci dobrze. Pamiętaj, że ich kolor ma znaczenie, jednak najzdrowsza jest tęcza na talerzu.

Wszystko na ten temat

Nie zapominaj o płynach. To nieprawda, że odwodnienie grozi ci tylko w przypadku upałów. Niewielkie, niekorzystne dla zdrowia, jest już wtedy, gdy czekasz, by zachciało ci się pić. Więcej na ten temat

Czytaj także:

Szczegółowe wytyczne dotyczące diety osób starszych

Jak odchudzić mężczyznę (różne typy)

Otyłość brzuszna, typowa dla mężczyzn, jest szczególnie niebezpieczna, gdyż sprzyja otłuszczeniu i uciskowi na kluczowe narządy wewnętrzne Otyłość brzuszna, typowa dla mężczyzn, jest szczególnie niebezpieczna, gdyż sprzyja otłuszczeniu i uciskowi na kluczowe narządy wewnętrzne Istockphoto

Inne problemy

Dobra dieta, troska o redukcję stresów, ograniczenie używek i sensowna aktywność fizyczna - to może jeszcze nie jest przepis na długowieczność, ale z pewnością znacznie zwiększa twoje szanse. Z drugiej strony: jest parę problemów zdrowotnych, które szczególnie często dopadają dojrzałych mężczyzn i czasem nie udaje się ich uniknąć.

1. Powikłania grypy

Grypa to podstępny zabójca. Wprawdzie statystyki mówią o niewielu śmiertelnych ofiarach każdego roku, ale wiemy, że są one zaniżane z powodu ograniczonych badań epidemiologicznych, braku informacji w dokumentacji o przejściu grypy, etc.

Jeśli nie masz w zwyczaju wyleczyć się do końca, wyleżeć, uważasz, że firma się bez ciebie zawali, niewykluczone, że najbliższa grypa sezonowa zakończy się niewydolnością serca czy uszkodzeniem płuc.

50 lat to wiek, kiedy warto pomyśleć o szczepieniu przeciw grypie, nie tylko po to, żeby nie zachorować. Jeśli wirus cię dopadnie, sam przebieg choroby będzie łagodniejszy.

Czytaj raport o grypie i jej konsekwencjach

2. Rak płuca

Rak płuca to najczęściej zabijający nowotwór złośliwy w Polsce. Zarazem chorzy regularnie słyszą, że do lekarza trafili za późno. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Tadeusza Orłowskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, koordynatora działań Polskiej Grupy Raka Płuca, powszechnie stosowane metody diagnostyczne (rtg klatki piersiowej) są niewystarczające.

Nałogowy palacz, który skończył 50 lat, musi cyklicznie (zwykle: raz w roku) zgłaszać się na tomografię, jeśli rak ma być wykryty w stadium uleczalnym.

Wszystko na ten temat

3. Choroby odogniskowe

Tylko pozornie wizyta u dentysty co pół roku (chyba, że stomatolog zadecyduje inaczej) jest mniej ważna. Stan zapalny w jamie ustnej może zniszczyć ci nerki, serce, nawet doprowadzić do śmierci. Nie masz swoich zębów, więc problem z głowy? Nie, w przypadku chorób dziąseł bywa podobnie.

Więcej na ten temat

4. Wrzody żołądka i dwunastnicy

Ocenia się, że nawet co drugi dojrzały mężczyzna choruje (lub u siebie podejrzewa) wrzody trawienne. Wciąż popularne jest samodzielne leczenie tej dolegliwości i wiara, że z bólem brzucha nie można pożegnać się trwale.

Uznaje się, że główną przyczyną problemów są stresy, a tymczasem to nieprawda. Sprawcą jest bakteria, którą pokonują odpowiednie antybiotyki. Nieleczone wrzody nie dość, że dają dotkliwe dolegliwości, to mogą nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia żołądka. Nie ma sensu tego ciągnąć. Po prostu je wylecz.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wrzodach żołądka

5. Choroby prostaty

Skoro skończyłeś 50 lat, najwyższy czas na spotkanie z urologiem lub andrologiem, nawet jeśli nie odczuwasz jeszcze tego, że twoja prostata zaczęła się wyraźnie powiększać i możesz mieć trudności przy oddawaniu moczu.

Poza rozmową ze specjalistą wskazane jest badanie per rectum i kontrola PSA (badanie przesiewowe swoistego antygenu sterczowego pozwala rozpoznać także bezobjawowe choroby zapalne i nowotworowe gruczołu prostaty).

Wszystko na ten temat

6. Bóle głowy

Myślisz, że częste bóle głowy to typowo kobieca dolegliwość? Nieprawda. To, że mężczyźni rzadziej się na nie uskarżają, nie oznacza jeszcze, że problemu nie mają. Klasterowy ból głowy to typowo męska dolegliwość. Panów głowa boli także z powodu nadciśnienia, stresów, chorób zatok, nieleczonych zębów, etc. Wielu panów nie potrafi rozpoznać objawów poważnych problemów w obrębie mózgu (udar, tętniak), a w ich przypadku kluczowy jest czas, w jakim zostanie udzielona pomoc.

Zwykle na podstawie lokalizacji bólu i jego specyfiki można wstępnie rozpoznać przyczynę dolegliwości oraz podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Pokaż, gdzie cię boli głowa, podpowiemy dlaczego RYSUNKI

7. Otyłość brzuszna

Otyłość to nie jest problem wyłącznie estetyczny, a konkretna jednostka chorobowa, która może cię zabić. Prawie co drugi mężczyzna w twoim wieku jest otyły lub zagrożony otyłością (ma nadwagę).

Także ty? Sprawdź wskaźnik BMI

Otyłość to sprawca choroby wieńcowej, bezdechu sennego, nadwyrężenia kręgosłupa, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy. Wśród monstrualnie grubych ludzi nie ma stulatków.

Ryzyko zachorowania na jaskrę rośnie wyraźnie po 40. urodzinach, Ryzyko zachorowania na jaskrę rośnie wyraźnie po 40. urodzinach, www.shutterstock.com

Konieczne badania

"Chodzenie po lekarzach" jest takie niemęskie... Prawdziwy mężczyzna nie choruje, a jeśli już: to cierpi w milczeniu i z godnością umiera. Cóż - jeśli wyznajesz takie poglądy, to zdumiewające, że dotrwałeś do tej strony.

W pewnym wieku kalendarz badań jest już obszerny, jednak gdy przeczytasz go uważnie, przekonasz się, że wypełnienie go wcale nie jest tak trudne, nie zajmuje zbyt wiele czasu i nie wymaga nadmiernego wysiłku.

W zdrowszych społeczeństwach wiedza na temat własnego organizmu jest w dobrym tonie. Jeśli nie chcesz o tym rozmawiać, nie musisz. Wystarczy jednak, że badania będziesz robił.

Warto raz w roku, nawet gdy nic ci nie dolega, skontrolować morfologię, cukier, cholesterol (także jego frakcje LDL i HDL), funkcje układu moczowego (badanie ogólne moczu), PSA, TSH... Zwróć uwagę, że to wymaga tylko jednorazowej wizyty w laboratorium i jednego ukłucia.

Przy każdej okazji mierz ciśnienie tętnicze. Nadciśnienie tętnicze nie boli, nie ostrzega, a zabija. W Polsce z jego powodu choruje niemal 10 milionów. Prawidłowo leczy się niewielu.

Czytaj: raport o nadciśnieniu

Raz w roku trzeba skontrolować prostatę, co 6 miesięcy uzębienie, ale już co parę lat słuch, wzrok czy wykonać EKG. To nie jest wielkie wyzwanie, skoro ceną jest dłuższe, lepsze życie.

Nie zapamiętasz wszystkiego? Poniżej przydatna ściąga:

Kalendarz badań dla mężczyzny

6 badań, których nienawidzimy, a ratują nam życie

Profilaktyka 40+

Więcej o: