Tabletki nasenne - warto stosować?

Sen to najlepsze lekarstwo dla całego organizmu. Pozwala nie tylko zregenerować siły fizyczne po całym dniu, ale także wpływa pozytywnie na mózg i emocje. Uspokaja, regeneruje, a także pozwala zebrać siły. Podczas choroby porządny sen stanowi połowę drogi do wyzdrowienia. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy spokojny sen jest zaburzony? Ratunkiem dla wielu często są tabletki nasenne. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Najczęstsze przyczyny bezsenności

Człowiek niewyspany zachowuje się jak pijany - ma problemy z pamięcią, koncentracją, a także koordynacją ruchów. Niewyspany kierowca jest tak samo niebezpieczny, jak ten po spożyciu alkoholu. Zaburzenia snu odbijają się negatywnie w każdym aspekcie życia,  niewyspanie szczególnie zaś źle wpływa na wydajność w pracy.

Jeśli bezsenne noce zdarzają się sporadycznie, być może ich przyczyną jest konkretna sytuacja: zbyt tłuste potrawy spożywane przed snem, niewygodne łóżko, nadmierne pobudzenie w wieczornych godzinach, brak przewietrzania pokoju przed snem czy spożyty alkohol. Jeśli jednak problemy z zasypianiem zdarzają się częściej, należy przyjrzeć się ewentualnym przyczynom. Czy w tym samym czasie, kiedy pojawiły się problemy ze snem wydarzyła się jakaś traumatyczna sytuacja, stresujący czas i inne zmartwienia? Napięcie nerwowe jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności. Trudności z zasypianiem mogą być również zwiastunem problemów psychicznych (nerwica, depresja).

Jeśli problem trwa od dłuższego czasu, warto skonsultować się z lekarzem i podjąć kroki ku jego zażegnaniu. Osoby cierpiące na bezsenność często stosują tabletki nasenne - bez recepty i na receptę. Choć są pomocne, trzeba zażywać je z rozwagą. 

Rodzaje tabletek nasennych

Tabletki nasenne bez recepty dostępne są bez problemu w aptekach, a nawet większych marketach czy drogeriach. Bazują one przede wszystkim na naturalnych składnikach roślinnych i mają działanie wyciszające i uspokajające. Często znajdują się w nich ekstrakty z szyszek chmielu, kozłka lekarskiego, melisy, dziurawca i głogu. Ich działanie jest łagodne i bezpieczne dla organizmu - pomagają one bowiem osiągnąć równowagę i spokój. Tabletki nasenne na receptę stanowią osobną grupę - ich skład i działanie są bardziej złożone. Tabletki nasenne można podzielić na 3 kategorie: 

  • benzodiazepiny
  • barbiturany
  • niebarbiturowe środki nasenne.

Różnice między tymi trzema typami leków są znaczące: w budowie chemicznej, a także mocy działania. Najbardziej ostrożnym trzeba być podczas stosowania barbituranów - ich długotrwałe stosowanie uzależnia, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Spożycie nadmiernej ilości tabletek nasennych może doprowadzić do porażenia ośrodka nerwowego, a w konsekwencji - nawet śmierci. Silne tabletki nasenne nie pozostają obojętne dla organizmu, dlatego ich stosowanie powinno być ostatecznością. 

Tabletki nasenne - objawy niepożądane 

Zarówno barbiturany, jak i benzodiazepiny wywołują objawy niepożądane - z tych dwóch kategorii mniej niebezpieczne są benzodiazepiny. Pochodne kwasu barbiturowego są dla organizmu toksyczne, a także powodują uzależnienia psychiczne i fizyczne. Największe niebezpieczeństwo w stosowaniu leków nasennych barbituranowych to niska rozpiętość między dawką leczniczą a toksyczną. Jak wyglądają objawy zatrucia barbituranami? 

  • utrata przytomności
  • niewydolność oddechowa
  • zapaść krążeniowa. 

Samobójcy dość często wykorzystują owe niepożądane działania tabletek nasennych do odebrania sobie życia. Im dłużej przyjmuje się tabletki nasenne, tym bardziej zwiększa się tolerancja organizmu, a także rozwija uzależnienie fizyczne i psychiczne. W efekcie po ich odstawieniu u pacjenta występuje zespół abstynencyjny, którego najczęstszymi objawami są: 

  • odczuwanie dużego niepokoju i lęku
  • zaburzenia krążenia
  • bóle brzucha
  • silne pocenie się
  • napady drgawkowe
  • drżenie mięśni.

Tabletki nasenne - przeciwwskazania 

Stosowanie pochodnych kwasu barbiturowego nie jest zalecane osobom:

  • z chorobami nerek
  • w okresie ciąży i karmienia
  • z porfirią.

Leki nasenne z grupy barbituranów wchodzą także w reakcje z innymi - przede wszystkim osłabiają ich działanie. Leki, z którymi barbiturany nie powinny być stosowane, to leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe i antykoncepcyjne. 

Barbiturany wzmacniają z kolei działanie niektórych leków o działaniu przeciwbólowym. Tabletki z grupy benzodiazepin uzależniają co prawda w mniejszym stopniu niż barbiturany, jednak stosowanie ich przez nawet kilkanaście tygodni może doprowadzić do uzależnienia fizycznego. Po odstawieniu także występują objawy abstynencyjne: 

  • nasilone stany lękowe
  • bezsenność
  • pobudzenie psychoruchowe
  • trudności z koncentracją. 

Zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek nasennych z grupy barbituranów i benzodiazepin jest ciąża - szkodliwe substancje przenikają przez łożysko i docierają do płodu, wywołując działanie teratogenne. Niewskazane jest również podanie ich podczas porodu - istnieje duże ryzyko wywołania niewydolności oddechowej u noworodków.

Należy także pamiętać, iż sen po tabletkach nasennych nie jest snem fizjologicznym, dlatego po przebudzeniu można odczuwać otępienie i zmęczenie. Wszystkie wymienione wyżej kategorie leków dostępne są wyłącznie na receptę i ich wdrożenie powinno być ściśle i konkretnie omówione z lekarzem, a także wynikające z ostateczności, gdy zawiodą wszystkie inne metody. Problemy ze snem nie są chorobą samą w sobie, a objawem innych: tych o podłożu somatycznym, jak i psychicznym. Zamiast zwalczać więc skutki za pomocą tabletek nasennych, trzeba poszukać przyczyny i rozwiązać ją. 

To również może cię zainteresować:

Insomnia - jedna z chorób cywilizacyjnych

Domowe sposoby na bezsenność - co robić, gdy nie możesz usnąć?

Wiśnia - poprawia apetyt i walczy z bezsennością. Jakie właściwości zdrowotne i wartości odżywcze mają wiśnie?

Więcej o: