Insomnia, czyli bezsenność to dolegliwość polegająca na niewystarczającej ilości lub zmniejszonej jakości snu. Wiąże się z trudnościami w zaśnięciu i budzeniem się bez potrzeby, co najczęściej prowadzi do uczucia ciągłego zmęczenia - a to z kolei źle wpływa na nastrój, wygląd, koncentrację, a także może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych.
Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego, w których dochodzi do zniesienia świadomości i bezruchu. Jest niezbędny do życia oraz do prawidłowego przebiegu procesów psychicznych:
Insomnia jest niebezpieczna - już jedna nieprzespana noc w dużym stopniu obniża sprawność psychofizyczną. Jeżeli niedobór lub zła jakość snu utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas dochodzi do szeregu zaburzeń - spadek nastroju, spowolnienie reakcji, trudności w koncentracji i przyswajaniu nowych informacji, brak motywacji do działania. Według lekarzy kłopoty ze snem, a jednocześnie regeneracją fizyczną i umysłową, mogą przyczyniać się do powstania niektórych odmian depresji. Co więcej, chroniczny brak snu (jeśli zaburzenia występują przez większość nocy w ciągu miesiąca) może prowadzić do chorób serca, nadciśnienia czy otyłości.
Aby cieszyć się dobrym snem należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę snu - powstrzymywać się od drzemek w ciągu dnia, stosować właściwą dietę (szczególnie w godzinach wieczornych), nie zażywać alkoholu i środków pobudzających. Aby szybko zasnąć i spokojnie przespać całą noc, należy unikać tłustych i pikantnych potraw, czekolady, także kawy, herbaty i kakao. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze ułatwią zasypianie - można sięgnąć po miód, uspokajające herbaty ziołowe, orzechy, owoce kiwi. Sypialnia powinna kojarzyć się wyłącznie ze spaniem i współżyciem, nie z pracą, ani z oglądaniem telewizji.
Jedną z przyczyn bezsenności może być zbyt częste korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło. Bardzo często kończymy dzień kładąc się w łóżku ze smartfonem, a zbyt długie wpatrywanie się w ekran skutkuje zaczerwienieniem, podrażnieniem i zmęczeniem oczu, ale też trudnościami w zasypianiu. Badania wskazują na to, że urządzenia z wyświetlaczami mogą powodować wzrost melatoniny - właściwe wydzielanie tego hormonu stymulowane zasypianie i budzenie się o podobnych porach. Nie należy też kłaść telefonu obok poduszki, gdyż to niepotrzebnie przypomina nam o budziku i może powodować stres. Pomieszczenie powinno być zaciemnione.
Ważne rozmowy z partnerem należy przeprowadzać w ciągu dnia, aby uniknąć napięcia emocjonalnego przed snem. Dobrze działa na organizm odpowiednie przygotowanie do snu, na przykład relaksująca kąpiel, która będzie momentem zakończenia ciężkiego dnia, pełnego obowiązków i zadziała oczyszczająco na umysł.
Może cię również zainteresować: