Insomnia (bezsenno¶æ) - jedna z chorób cywilizacyjnych

Insomnia (bezsenno¶æ) jest to niewystarczaj±ca ilo¶æ snu lub jego zmniejszona jako¶æ. Mo¿e wynikaæ z problemów z zasypianiem lub czêstym budzeniem siê w nocy. Nie ma okre¶lonej sta³ej d³ugo¶ci snu, która gwarantuje zregenerowanie organizmu. Przeciêtnie doros³y cz³owiek ¶pi 6-8 godzin - taka d³ugo¶æ w wiêkszo¶ci przypadków wystarcza, aby zachowaæ zdrowie, ¶wie¿y wygl±d i efektywnie dzia³aæ w ci±gu dnia. Zaburzony sen wp³ywa niekorzystnie na prawie wszystkie procesy naszego organizmu i ogólnie prowadzi do pogorszenia jako¶ci ¿ycia. Insomnia postrzegana jest jako choroba ³agodna, a wcale taka nie jest.

Insomnia - co to znaczy?

Insomnia, czyli bezsenno¶æ to dolegliwo¶æ polegaj±ca na niewystarczaj±cej ilo¶ci lub zmniejszonej jako¶ci snu. Wi±¿e siê z trudno¶ciami w za¶niêciu i budzeniem siê bez potrzeby, co najczê¶ciej prowadzi do uczucia ci±g³ego zmêczenia - a to z kolei ¼le wp³ywa na nastrój, wygl±d, koncentracjê, a tak¿e mo¿e byæ pocz±tkiem powa¿nych problemów zdrowotnych.

Czym w³a¶ciwie jest sen i dlaczego jest tak wa¿ny?

Sen jest stanem czynno¶ciowym o¶rodkowego uk³adu nerwowego, w których dochodzi do zniesienia ¶wiadomo¶ci i bezruchu. Jest niezbêdny do ¿ycia oraz do prawid³owego przebiegu procesów psychicznych:

  • w czasie snu organizm oszczêdza energiê, gdy¿ spada temperatura cia³a;
  • korzystnie wp³ywa na gospodarkê hormonaln± i pomaga konsolidowaæ pamiêæ;
  • stymuluje neurony, które pozostaj± aktywne w czasie czuwania - znika natomiast ich aktywno¶æ w okolicy miejsca sinawego.

Insomnia jest niebezpieczna - ju¿ jedna nieprzespana noc w du¿ym stopniu obni¿a sprawno¶æ psychofizyczn±. Je¿eli niedobór lub z³a jako¶æ snu utrzymuje siê przez d³u¿szy czas, wówczas dochodzi do szeregu zaburzeñ - spadek nastroju, spowolnienie reakcji, trudno¶ci w koncentracji i przyswajaniu nowych informacji, brak motywacji do dzia³ania. Wed³ug lekarzy k³opoty ze snem, a jednocze¶nie regeneracj± fizyczn± i umys³ow±, mog± przyczyniaæ siê do powstania niektórych odmian depresji. Co wiêcej, chroniczny brak snu (je¶li zaburzenia wystêpuj± przez wiêkszo¶æ nocy w ci±gu miesi±ca) mo¿e prowadziæ do chorób serca, nadci¶nienia czy oty³o¶ci.

Jak unikn±æ bezsenno¶ci?

Aby cieszyæ siê dobrym snem nale¿y przede wszystkim zadbaæ o prawid³ow± higienê snu - powstrzymywaæ siê od drzemek w ci±gu dnia, stosowaæ w³a¶ciw± dietê (szczególnie w godzinach wieczornych), nie za¿ywaæ alkoholu i ¶rodków pobudzaj±cych. Aby szybko zasn±æ i spokojnie przespaæ ca³± noc, nale¿y unikaæ t³ustych i pikantnych potraw, czekolady, tak¿e kawy, herbaty i kakao. Warto wiedzieæ, które produkty spo¿ywcze u³atwi± zasypianie - mo¿na siêgn±æ po miód, uspokajaj±ce herbaty zio³owe, orzechy, owoce kiwi. Sypialnia powinna kojarzyæ siê wy³±cznie ze spaniem i wspó³¿yciem, nie z prac±, ani z ogl±daniem telewizji.

Jedn± z przyczyn bezsenno¶ci mo¿e byæ zbyt czêste korzystanie z urz±dzeñ emituj±cych niebieskie ¶wiat³o. Bardzo czêsto koñczymy dzieñ k³ad±c siê w ³ó¿ku ze smartfonem, a zbyt d³ugie wpatrywanie siê w ekran skutkuje zaczerwienieniem, podra¿nieniem i zmêczeniem oczu, ale te¿ trudno¶ciami w zasypianiu. Badania wskazuj± na to, ¿e urz±dzenia z wy¶wietlaczami mog± powodowaæ wzrost melatoniny - w³a¶ciwe wydzielanie tego hormonu stymulowane zasypianie i budzenie siê o podobnych porach. Nie nale¿y te¿ k³a¶æ telefonu obok poduszki, gdy¿ to niepotrzebnie przypomina nam o budziku i mo¿e powodowaæ stres. Pomieszczenie powinno byæ zaciemnione.

Wa¿ne rozmowy z partnerem nale¿y przeprowadzaæ w ci±gu dnia, aby unikn±æ napiêcia emocjonalnego przed snem. Dobrze dzia³a na organizm odpowiednie przygotowanie do snu, na przyk³ad relaksuj±ca k±piel, która bêdzie momentem zakoñczenia ciê¿kiego dnia, pe³nego obowi±zków i zadzia³a oczyszczaj±co na umys³.

Mo¿e ciê równie¿ zainteresowaæ: