O jakiej porze się kochać, kiedy chodzić do dentysty, a kiedy spać, czyli harmonogram dobowy twojego ciała

Na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce. Nasze ciało doskonale o tym wie i sygnalizuje odpowiedni moment na sen, seks, jedzenie... Słuchasz go? Warto!
Zegar to tylko symbol i chodzi nie o sztywne trzymanie się godzinowej rozpiski, ale świadomość zmian i możliwości organizmu Zegar to tylko symbol i chodzi nie o sztywne trzymanie się godzinowej rozpiski, ale świadomość zmian i możliwości organizmu Oonal, Istock

Kiedy się kochać, chodzić do dentysty, a kiedy spać, czyli rytm dobowy twojego ciała

Na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce. Nasze ciało doskonale o tym wie i sygnalizuje odpowiedni moment na sen, seks, jedzenie... Słuchasz go? Warto!

Intensywność tych sygnałów jest zróżnicowana, ale zazwyczaj dość czytelna. Skutecznie reguluje przecież tzw. dobowy rytm ciała. Niestety, wiele sygnałów ignorujemy z własnej woli, bądź z konieczności i system zaczyna szwankować. Jaki plan dnia jest optymalny dla jakości życia?

Niby seks jest fajny zawsze, a wizyta u stomatologa czy pofolgowanie sobie z dietą już niekoniecznie. Teoretycznie prawda, ale jest czas, gdy łóżkowe osiągi okazują się największe i taki, gdy lepiej radzimy sobie ze stresem, a metabolizm maksymalnie rozkręcony łatwiej znosi nasze grzechy...

Nie zaszkodzi sprawdzić.

Rytm dobowy to temat niejednokrotnie traktowany z przymrużeniem oka, raczej popularny niż naukowy, a w dodatku zapomniany, bo powszechnie uważa się, że to już "nie działa".

Wiele w tym zakresie może zmienić Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie medycyny. Trzej amerykańscy (tak!) naukowcy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W. Young otrzymali ją przede wszystkim za odkrycie związku specyficznego białka z zegarem biologicznym. Zarazem: nie podważyli znaczenia długości dnia, światła i hormonów, czyli tego, o czym powszechnie mówi się od lat (wszystko na ten temat).

Seks o poranku Seks o poranku Shutterstock

Zacznij dzień od... seksu

Między godziną 5.00 a 6.00 ciało powoli zaczyna się wybudzać. Wzrost poziomu adrenaliny przygotowuje ciało do działania. Te kilkadziesiąt minut to w przypadku panów najwyższy poziom testosteronu. O tej porze również libido jest wyjątkowo rozbuchane, dlatego to świetny moment na łóżkowe igraszki.

Panie niejednokrotnie są o tej porze mniej ochocze, bo czują się nieświeże, nieatrakcyjne... Warto się przełamać i spróbować. Dzień zacznie się lepiej, a on o tej porze naprawdę nie dostrzega drobiazgów.

Czytaj więcej na ten temat: Zegar popędu seksualnego kobiet i mężczyzn

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Uwaga. Rano skóra staje się dużo bardziej wrażliwa na dotyk, dlatego lepiej traktować ją łagodnie i nie męczyć goleniem czy innymi zabiegami kosmetycznymi. Woli być głaskana.

W tym czasie, za sprawą hormonów wydzielanych przed nadnercza, wszelkie stany zapalne czy reakcje alergiczne skóry są najsłabsze. Alergicy, cieszcie się porankiem.

Więcej o hormonach nadnerczy

Zobacz także:

Zabójcy libido

Jak zmienia się libido w ciągu roku?

Cykl okołodobowy człowieka grafika Gazeta.pl

Pierwsze śniadanie Pierwsze śniadanie Shutterstock

Najwyższy czas coś zjeść, czyli pora na śniadanie

Najwyższy poziom hormonów i najbardziej sprawny metabolizm mamy między 7.00 a 9.00. To idealny czas na dostarczenie sobie odpowiedniej porcji energii na pierwszą część dnia. Warto pamiętać, że każdy zjedzony posiłek w tych godzinach nie zmieni się w tkankę tłuszczową, dlatego też jeśli mamy ochotę na coś słodkiego lub niekoniecznie zdrowego najlepiej sięgnąć po to rano.

Tak wczesna godzina to nie najlepszy czas na aktywność fizyczną. Organizm dopiero przygotowuje się do rozpoczęcia nowego dnia. Mięśnie i stawy są jeszcze dość sztywne, dlatego wczesne treningi zwiększają ryzyko kontuzji. Te kilkadziesiąt minut to czas kiedy krew szybciej krzepnie, dlatego wszelkie czynności grożące ewentualnym skaleczeniem lepiej wykonywać właśnie wtedy. Zdaniem badaczy między 7.00 a 9.00 znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału.

Naczynia krwionośne są wtedy najbardziej zwężone, dodatkowo podnosi się poziom adrenaliny. Dołączając do tego miks toksyn z papierosa ryzykujemy nie tylko zawałem serca, ale i udarem mózgu. Jeśli już musimy zapalić lepiej zrobić to po śniadaniu, a nie w towarzystwie samej kawy.

Czytaj: Pora jedzenia ma znaczenie

Jesz i chudniesz. Te produkty spalają tłuszcz

Czytaj także: Śniadanie dla zestresowanych i nie tylko

Polaku nie bój się nabiału! Dlaczego i skąd się biorą niedobory wapnia?

Burza mózgów

Badacze podkreślają, że między 10.00 a 12.00 ludzki mózg wznosi się na wyżyny swoich możliwości. W ciągu tych dwóch godzin szybciej się uczymy (osiągamy najwyższy poziom koncentracji i skupienia, pamięć krótkotrwała przyswaja szybciej i znacznie większą ilość materiału) a nasze pomysły są naprawdę wyjątkowe.Jednocześnie bardzo skraca się czas reakcji, dzięki czemu dużo szybciej umiemy się odnaleźć i poradzić sobie w nowej sytuacji.

Jeśli stałym elementem naszego dnia jest aktywność fizyczna to przyszedł czas na trening. Dlaczego? Koordynacja ruchowa jest w tych godzinach w szczytowej formie.

Zobacz także:

Dieta dla mózgu


Bliżej południa uaktywnia się również żołądek. Zaczyna wytwarzać sok żołądkowy, to dobry czas na skromny posiłek czy lunch.

Czytaj także: Mózg - centrum dowodzenia

Aktywność fizyczna jest zdrowa! Czy wiesz dlaczego?

Rywalizacja zabija kreatywność?

Posiłek w dobrym towarzystwie lepiej smakuje Posiłek w dobrym towarzystwie lepiej smakuje Alkula's, https://www.flickr.com/photos/alkula/, (CC BY 2.0)

Czas ma obiad. Czas na drzemkę

Kiedy dostarczymy organizmowi dawkę pożywienia (najlepiej miedzy 13 a 15 - właśnie wtedy najlepiej i najwięcej dobrego 'wyciągamy' z posiłków) przyszedł czas na drzemkę. To nie żart! Popołudniu ludzkie ciało zaczyna powoli zwalniać, a my robimy się senni. Jeśli mamy taką możliwość, nie walczmy z tą naturalną potrzebą. Nawet kilka minut snu w ciągu dnia może okazać się bardziej ożywcze niż przespanie całej nocy.

Czytaj także: Witaminy -  gdzie ich szukać?

Co jeść, aby poprawić metabolizm?

90% Polaków boi się dentysty. Ok. 15.00 najłatwiej wygrać z lękiem 90% Polaków boi się dentysty. Ok. 15.00 najłatwiej wygrać z lękiem .hj barraza, https://www.flickr.com/photos/hj_barraza/, (CC BY-SA 2.0)

Nic nie boli

Zdecydowanie ok. 15.00! Wtedy bowiem nasza odporność na ból jest najwyższa i wszelkie zabiegi czy bolesne badania okażą się mniej dokuczliwe.

Czas do godziny 17.00 dobrze jest przeznaczyć na powtórkę przyswojonego wcześniej materiału, ponieważ nasz mózg wchodzi na wyżyny swoich możliwości. Ale nie tylko on. Całe ciało nastawione jest na działanie, dlatego jeśli mamy ochotę wyjść pobiegać czy pójść na basen to właśnie teraz! Podnosi się wydolność serca i płuc, a krew szybciej krąży. Mięśnie robią się bardziej elastyczne i sprężyste.

Czytaj także: Nie ugotuj sobie mózgu!

Ponoć najrozsądniej robić zakupy ok. godziny 19.00, byle nie za często Ponoć najrozsądniej robić zakupy ok. godziny 19.00, byle nie za często Michael Cote, https://www.flickr.com/photos/cote/, (CC BY 2.0)

Mała kolacja i spokój

Między 17.00 a 19.00 najbardziej dotlenieni, dzięki czemu ciągle aktywni. Nasze zmysły bardziej wyczulone (to dobry czas na zakupy). Ma to swoje dobre i złe strony. Taka aktywność sprawia, że intensywniej reagujemy na bodźce, co może okazać się kłopotliwe dla alergików. Wrażliwe zmysły mogą dodatkowo pogłębić reakcje uczuleniowe organizmu.

W opinii specjalistów te dwie godziny to najlepszy moment na ostatni, w ciągu dnia, posiłek. Przez następne godziny organizm przygotowuje się do snu, cały układ pokarmowy spowalnia. Osoby dbające o linie czy kontrolujące swoją wagę powinny pamiętać by (dla dobrego samopoczucia) nie ważyć się po 22.00. wtedy bowiem ludzkie ciało osiąga maksimum swojej wagi.

Czytaj także: Polak odżywia się zdrowo! Czy na pewno?

Dieta na dobry sen

Czas na sen Czas na sen Shutterstock

Do łóżka! Spać!

22.00 to najlepszy czas na sen. Wszelkie procesy w naszym organizmie zwalniają do minimum, znacznie obniża się także poziom hormonów przede wszystkim testosteronu i adrenaliny. Coraz trudniej skupiamy na czymś uwagę. To dobry czas dla skóry. Pełnowartościowy sen i odpoczynek zapewni jej zdrowy i świeży wygląd rano (wtedy komórki regenerują się najszybciej).

W opinii specjalistów najlepiej śpimy między 2 a 3 w nocy. Wtedy także temperatura ciała jest najniższa. Znacznie obniża się poziom prolaktyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. To za jego sprawą kobietom rosną piersi, a podczas karmienia gruczoły mlekowe 'produkują' pokarm.

Czytaj także: Dieta na dobry sen

(Nie) prawdopodobne zaburzenia snu - co może się zdarzyć, gdy spisz?

Więcej o: