Pozycja, w której śpisz, wpływa na to, co ci się śni

Śpisz na prawym czy lewym boku, a może na brzuchu? Badacze, twierdzą, że to jak śpimy, przekłada się na treść naszych snów. Komu najczęściej śnią się koszmary, a komu sny... erotyczne?

Osoby, które śpią na lewym boku, są bardziej narażone na koszmary. Ci, którzy kładą się raczej na prawym boku, zazwyczaj śpią lepiej, czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie – pokazują badania, których autorem był Calvin Kai – Ching Yu z Shue Yan University w Hong Kongu. Co jeszcze się okazało? Osoby lubiące spać na brzuchu, najczęściej z wszystkich śnią sny o tematyce seksualnej.

Bodźce z zewnątrz docierają do nas nawet jak śpimy - zaznaczają eksperci.Bodźce z zewnątrz docierają do nas nawet jak śpimy - zaznaczają eksperci. PHOTOGRAPHER: KATSIARYNA PAKHOMA istockphoto.com

Na prawym czy lewym boku: koszmary vs. błogie sny

40 proc. osób śpiących na lewym boku przyznaje, że ma niepokojące sny lub koszmary. Tymczasem wśród osób śpiących na prawym boku ten odsetek wynosił niespełna 15 proc. – donosi „vanwinkles.com”.

Wybierający prawy bok częściej deklarowali, że mają przyjemne sny, związane z uczuciem ulgi i poczuciem bezpieczeństwa.

Sny erotyczne śpiących na brzuchu – skąd się biorą?

Badanym śpiącym na brzuchu częściej niż innym towarzyszyły w snach doznania natury seksualnej bądź związanej z prześladowaniem i zniewoleniem.

Wśród popularnych motywów ze snów tych osób okazało się „bycie związanym”, „zamkniętym”, „unieruchomionym”. Skąd ten efekt?

Umysł interpretuje bodźce z otoczenia, aby nadać im sensUmysł interpretuje bodźce z otoczenia, aby nadać im sens istockphoto.com

Naukowcy przypuszczają, że wzrost myśli dotyczących seksu i skrępowania może wiązać się z tym, że leżąc na brzuchu, dostarczamy sobie mniej powietrza niż zazwyczaj. Przez co, jak twierdzą, umysł może w czasie snu tworzyć wyobrażenia związane z byciem ściśniętym czy uwięzionym.

Innym częstym snem wśród osób śpiących na brzuchach był sen o tajemniczym wielbicielu – często w postaci znanej osoby.

Możesz wpływać na treść swoich snów

Kai – Ching Yu podkreśla: „Badanie dowodzi, że możemy wpływać na treść snów poprzez przyjmowanie różnych pozycji ciała w czasie snu. Wierzę, że mózg podczas snu nie jest całkowicie odcięty od świata zewnętrznego i bodźce z otoczenia mogą być włączane w treść marzeń sennych częściej niż to się nam wydaje”.

„Umysł śniących zazwyczaj stara się nadać sens albo nawet wykorzystać bodźce docierające z zewnątrz” – dodaje.