Maria Wróbel

Z wykształcenia prawnik. Przygodę z Gazeta.pl rozpoczęła w 2007 roku. Ma swoim koncie ponad 2000 tekstów zarówno medycznych jak i psychologicznych.

Z wykształcenia prawnik, z zawodu Projekt Manager. Od 14 lat związana ze światem IT. Przygodę z Gazeta.pl rozpoczęła w 2007 roku. Ma swoim koncie ponad 2000 tekstów zarówno medycznych, jak i psychologicznych, dotyczących wychowywania i zdrowia dzieci, relacji międzyludzkich, a także... o motocyklach. Jej miłością są podróże, ale nietypowo - w zimne kraje. Zakochana w Norwegii, Kanadzie, Islandii. Największe marzenie podróżnicze to wyprawa nad Bajkał oraz podróż koleją transsyberyjską.

 • Świszczący oddech - co może oznaczać, jak się go leczy?
 • Musztarda - właściwości. Czy musztarda jest zdrowa? Jak zrobić ją w domu
 • Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapaleniem zatok nazywa się stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa zatoki oraz nos. Stan zapalny może obejmować jedną zatokę lub kilka z nich, a w zależności od tego jak długo trwa choroba, mówi się o postaci ostrej (trwa maksymalnie 4 tygodnie) lub przewlekłej (może trwać nawet ponad 12 tygodni).

 • Depresja oddechowa - czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy?

  Depresja oddechowa - czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy?

  Depresją oddechową nazywa się zmniejszenie częstości oraz głębokości oddechów. W niektórych przypadkach taki stan może wiązać się z ryzykiem uduszenia i zagrożeniem życia pacjenta. Czym może być spowodowana depresja oddechowa i jakie są jej objawy? W jaki sposób leczy się tego typu problemy z oddychaniem?

 • Refluks żołądka - drobna dolegliwość czy poważne schorzenie? Jakie są przyczyny refluksu żołądka oraz jego objawy?
 • Muchomor cytrynowy - jak wygląda, gdzie występuje. Czy muchomor cytrynowy jest jadalny?

  Muchomor cytrynowy - jak wygląda, gdzie występuje. Czy muchomor cytrynowy jest jadalny?

  Muchomor cytrynowy to gatunek należący do rodziny grzybów muchomorowatych, który można rozpoznać po charakterystycznej żółtej barwie kapelusza. Grzyb występuje w lasach iglastych oraz liściastych od lipca do listopada. Nie należy go zbierać, ponieważ nie nadaje się do jedzenia i można go łatwo pomylić z trującymi grzybami. Jak wygląda muchomor cytrynowy i gdzie można go znaleźć? Czy grzyb ten jest jadalny?

 • Mrówki faraona - czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć z domu?

  Mrówki faraona - czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć z domu?

  Mrówki faraona nazywane też faraonkami pojawiają się w pobliżu ludzi, gdzie mają łatwu dostęp do pożywienia. Najczęściej są spotykane w spiżarniach, piwnicach oraz kuchniach. Czy mrówki faraonki są szkodliwe dla człowieka? Jak skutecznie i bezpiecznie się ich pozbyć?

 • Myszy w domu - jakie szkody przynoszą, jak się ich pozbyć?

  Myszy w domu - jakie szkody przynoszą, jak się ich pozbyć?

  Myszy to gryzonie, które, gdy tylko na dworze robi się zimno, szukają schronienia i pożywienia w naszych domach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, mogą one powodować niemałe straty. Jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości?

 • Suchość w ustach - przyczyny i leczenie kserostomii

  Suchość w ustach - przyczyny i leczenie kserostomii

  Suchość w ustach, nazywana profesjonalnie kserostomią, to przypadłość, która może mieć wiele przyczyn. Czasami wynika po prostu z odwodnienia organizmu, ale jej powodem mogą być także poważne problemy zdrowotne. Jakie są możliwe przyczyny suchości w ustach i związane z tym dolegliwości? Jak leczyć suchość w ustach?

 • Test PAPPA: co wykrywa? Jak się do niego przygotować?

  Test PAPPA: co wykrywa? Jak się do niego przygotować?

  Test PAPPA jest to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, stanowiących uzupełnienie USG I trymestru ciąży. Badanie to wykonuje się z surowicy krwi matki poprzez zbadanie poziomu stężenia wolnego beta HCG oraz białka PAPP-A. Sam wynik tych dwóch markerów nic nie sugeruje, dopiero w połączeniu z wykonanymi pomiarami podczas badania ultrasonograficznego możliwe jest uzyskanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych.

 • Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne

  Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne

  Kardiochirurg jest to lekarz specjalizujący się w chirurgii sercowo-naczyniowej, czyli w kardiochirurgii. Kardiochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która obejmuje wszelkie czynności chirurgiczne, dotyczące serca oraz naczyń krwionośnych. W Polsce dziedzina ta została zaliczona do medycznych specjalizacji podstawowych w 2000 roku. Wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą oraz dorosłych.

 • Glicyna: ważna nie tylko dla nerek i wątroby. Właściwości i zastosowanie glicyny

  Glicyna: ważna nie tylko dla nerek i wątroby. Właściwości i zastosowanie glicyny

  Glicyna to prosty aminokwas, który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, przede wszystkim bierze udział w przemianach biochemicznych, które zachodzą w nerkach oraz wątrobie. Związek ten występuje w wielu produktach spożywczych, między innymi w mięsie, soczewicy, jogurtach oraz twarogu. Niedobory tej substancji zdarzają się niezwykle rzadko, a jeżeli wystąpią, można stosować odpowiednie suplementy. Jakie działanie ma glicyna i jakie znajduje zastosowanie?

 • Korniki - jak pozbyć się ich z domu?

  Korniki - jak pozbyć się ich z domu?

  Korniki to małe owady, które występują w drewnie niszcząc jego strukturę. Pojawiają się głównie w lasach, ale owady tego typu mogą zamieszkiwać również drewniane przedmioty w naszych domach. Gdzie najczęściej można spotkać korniki i jakie są metody zwalczania tych szkodników?

 • Genetyka: RNA, rodzaje RNA, wirusy RNA

  Genetyka: RNA, rodzaje RNA, wirusy RNA

  RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest to struktura występująca w jądrze komórkowym oraz cytoplazmie. Kwas ten stanowi nośnik informacji pomiędzy DNA a białkami. Składa się z nukleotydów, których sekwencja jest uzależniona kolejnością tych cząsteczek w DNA. RNA stanowi nośnik genów wielu wirusów, odpowiedzialnych m.in. za grypę czy zapalenie wątroby typu A, C i D.

 • Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia

  Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia

  Rumieńce na twarzy dawniej były uważane za oznakę zdrowia, jednak dziś wiadomo, że nie zawsze są one czymś pozytywnym. Powodów wypieków na twarzy jest wiele - od chwilowego stresu, przez menopauzę po alergie pokarmowe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny występowania rumieńców na twarzy i kiedy wypieki powinny zaniepokoić?

 • Zapalenie ucha: objawy, leczenie

  Zapalenie ucha: objawy, leczenie

  Zapalenie ucha to jedno z częściej występujących schorzeń u małych dzieci. W większości przypadków choroba wywołana jest infekcją wirusową lub bakteryjną. Zapalenie ucha dotyczy zwykle jednego z 3 elementów tego narządu - ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Każda z odmian tej choroby jest równie niebezpieczna i nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, w tym chorób wewnątrzczaszkowych.

 • Sauna parowa, czyli łaźnia rzymska. Jakie efekty daje i jak korzystać z sauny parowej?
 • Krzem - ważny dla pięknej skóry i włosów oraz dla zdrowych kości. Jakie są źródła krzemu w diecie?

  Krzem - ważny dla pięknej skóry i włosów oraz dla zdrowych kości. Jakie są źródła krzemu w diecie?

  Krzem jest jednym z ważniejszych dla zdrowia minerałów. Obok żelaza, potasu i miedzi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów, serca i kości. Krzem jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla kobiet, gdyż korzystnie wpływa na ogólną kondycję włosów, skóry i paznokci. Za co jeszcze odpowiada krzem, jak rozpoznać jego niedobór i nadmiar w organizmie oraz w jakich produktach spożywczych znajduje się go najwięcej?

 • Kwasy tłuszczowe omega-9. Właściwości zdrowotne i najlepsze źródła omega-9

  Kwasy tłuszczowe omega-9. Właściwości zdrowotne i najlepsze źródła omega-9

  Kwasy tłuszczowe omega-9 to jedne z najważniejszych związków, bez których prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów byłoby niemożliwe. Warunkowo zaliczane są do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), co oznacza, że organizm ludzki może je wytwarzać jedynie w obecności innych związków dostarczonych z zewnątrz. Kwasy tłuszczowe omega-9 wykazują wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Między innymi pomagają regulować cholesterol, poprawiają trawienie i zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych. Czym dokładniej są kwasy omega-9 oraz jakie produkty zawierają ich najwięcej?

 • USG transwaginalne - na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

  USG transwaginalne - na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

  USG transwaginalne (zwane też przezpochwowym, domacicznym lub ginekologicznym) to jedno z ważniejszych badań, które pozwala wykryć nieprawidłowości w strukturze tkanek damskich narządów rodnych. Badanie to umożliwia także rozpoznanie raka jajnika we wczesnych stadiach rozwoju. Jak dokładniej przebiega USG transwaginalne oraz jak często należy je robić?