Maria Wróbel

Z wykształcenia prawnik. Przygodę z Gazeta.pl rozpoczęła w 2007 roku. Ma swoim koncie ponad 2000 tekstów zarówno medycznych jak i psychologicznych.

Z wykształcenia prawnik, z zawodu Projekt Manager. Od 14 lat związana ze światem IT. Przygodę z Gazeta.pl rozpoczęła w 2007 roku. Ma swoim koncie ponad 2000 tekstów zarówno medycznych, jak i psychologicznych, dotyczących wychowywania i zdrowia dzieci, relacji międzyludzkich, a także... o motocyklach. Jej miłością są podróże, ale nietypowo - w zimne kraje. Zakochana w Norwegii, Kanadzie, Islandii. Największe marzenie podróżnicze to wyprawa nad Bajkał oraz podróż koleją transsyberyjską.

 • Świszczący oddech - co może oznaczać, jak się go leczy?
 • Musztarda - właściwości. Czy musztarda jest zdrowa? Jak zrobić ją w domu
 • Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapaleniem zatok nazywa się stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa zatoki oraz nos. Stan zapalny może obejmować jedną zatokę lub kilka z nich, a w zależności od tego jak długo trwa choroba, mówi się o postaci ostrej (trwa maksymalnie 4 tygodnie) lub przewlekłej (może trwać nawet ponad 12 tygodni).

 • Depresja oddechowa - czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy?

  Depresja oddechowa - czym jest, jakie są jej przyczyny i objawy?

  Depresją oddechową nazywa się zmniejszenie częstości oraz głębokości oddechów. W niektórych przypadkach taki stan może wiązać się z ryzykiem uduszenia i zagrożeniem życia pacjenta. Czym może być spowodowana depresja oddechowa i jakie są jej objawy? W jaki sposób leczy się tego typu problemy z oddychaniem?

 • Refluks żołądka - drobna dolegliwość czy poważne schorzenie? Jakie są przyczyny refluksu żołądka oraz jego objawy?
 • Muchomor cytrynowy - jak wygląda, gdzie występuje. Czy muchomor cytrynowy jest jadalny?

  Muchomor cytrynowy - jak wygląda, gdzie występuje. Czy muchomor cytrynowy jest jadalny?

  Muchomor cytrynowy to gatunek należący do rodziny grzybów muchomorowatych, który można rozpoznać po charakterystycznej żółtej barwie kapelusza. Grzyb występuje w lasach iglastych oraz liściastych od lipca do listopada. Nie należy go zbierać, ponieważ nie nadaje się do jedzenia i można go łatwo pomylić z trującymi grzybami. Jak wygląda muchomor cytrynowy i gdzie można go znaleźć? Czy grzyb ten jest jadalny?

 • Mrówki Faraona - czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć z domu?

  Mrówki Faraona - czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć z domu?

  Mrówki Faraona nazywane też faraonkami pojawiają się w pobliżu ludzi, gdzie mają łatwu dostęp do pożywienia. Najczęściej są spotykane w spiżarniach, piwnicach oraz kuchniach. Czy mrówki faraonki są szkodliwe dla człowieka? Jak skutecznie i bezpiecznie się ich pozbyć?

 • Suchość w ustach - przyczyny i leczenie kserostomii

  Suchość w ustach - przyczyny i leczenie kserostomii

  Suchość w ustach, nazywana profesjonalnie kserostomią, to przypadłość, która może mieć wiele przyczyn. Czasami wynika po prostu z odwodnienia organizmu, ale jej powodem mogą być także poważne problemy zdrowotne. Jakie są możliwe przyczyny suchości w ustach i związane z tym dolegliwości? Jak leczyć suchość w ustach?

 • Test PAPPA: co wykrywa? Jak się do niego przygotować?

  Test PAPPA: co wykrywa? Jak się do niego przygotować?

  Test PAPPA jest to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, stanowiących uzupełnienie USG I trymestru ciąży. Badanie to wykonuje się z surowicy krwi matki poprzez zbadanie poziomu stężenia wolnego beta HCG oraz białka PAPP-A. Sam wynik tych dwóch markerów nic nie sugeruje, dopiero w połączeniu z wykonanymi pomiarami podczas badania ultrasonograficznego możliwe jest uzyskanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych.

 • Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne

  Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne

  Kardiochirurg jest to lekarz specjalizujący się w chirurgii sercowo-naczyniowej, czyli w kardiochirurgii. Kardiochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która obejmuje wszelkie czynności chirurgiczne, dotyczące serca oraz naczyń krwionośnych. W Polsce dziedzina ta została zaliczona do medycznych specjalizacji podstawowych w 2000 roku. Wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą oraz dorosłych.

 • Glicyna: ważna nie tylko dla nerek i wątroby. Właściwości i zastosowanie glicyny

  Glicyna: ważna nie tylko dla nerek i wątroby. Właściwości i zastosowanie glicyny

  Glicyna to prosty aminokwas, który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, przede wszystkim bierze udział w przemianach biochemicznych, które zachodzą w nerkach oraz wątrobie. Związek ten występuje w wielu produktach spożywczych, między innymi w mięsie, soczewicy, jogurtach oraz twarogu. Niedobory tej substancji zdarzają się niezwykle rzadko, a jeżeli wystąpią, można stosować odpowiednie suplementy. Jakie działanie ma glicyna i jakie znajduje zastosowanie?

 • Korniki - jak pozbyć się ich z domu?

  Korniki - jak pozbyć się ich z domu?

  Korniki to małe owady, które występują w drewnie niszcząc jego strukturę. Pojawiają się głównie w lasach, ale owady tego typu mogą zamieszkiwać również drewniane przedmioty w naszych domach. Gdzie najczęściej można spotkać korniki i jakie są metody zwalczania tych szkodników?

 • Genetyka: RNA, rodzaje RNA, wirusy RNA

  Genetyka: RNA, rodzaje RNA, wirusy RNA

  RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest to struktura występująca w jądrze komórkowym oraz cytoplazmie. Kwas ten stanowi nośnik informacji pomiędzy DNA a białkami. Składa się z nukleotydów, których sekwencja jest uzależniona kolejnością tych cząsteczek w DNA. RNA stanowi nośnik genów wielu wirusów, odpowiedzialnych m.in. za grypę czy zapalenie wątroby typu A, C i D.

 • Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia

  Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia

  Rumieńce na twarzy dawniej były uważane za oznakę zdrowia, jednak dziś wiadomo, że nie zawsze są one czymś pozytywnym. Powodów wypieków na twarzy jest wiele - od chwilowego stresu, przez menopauzę po alergie pokarmowe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny występowania rumieńców na twarzy i kiedy wypieki powinny zaniepokoić?

 • Zapalenie ucha: objawy, leczenie

  Zapalenie ucha: objawy, leczenie

  Zapalenie ucha to jedno z częściej występujących schorzeń u małych dzieci. W większości przypadków choroba wywołana jest infekcją wirusową lub bakteryjną. Zapalenie ucha dotyczy zwykle jednego z 3 elementów tego narządu - ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Każda z odmian tej choroby jest równie niebezpieczna i nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, w tym chorób wewnątrzczaszkowych.

 • Sauna parowa, czyli łaźnia rzymska. Jakie efekty daje i jak korzystać z sauny parowej?
 • Krzem - ważny dla pięknej skóry i włosów oraz dla zdrowych kości. Jakie są źródła krzemu w diecie?

  Krzem - ważny dla pięknej skóry i włosów oraz dla zdrowych kości. Jakie są źródła krzemu w diecie?

  Krzem jest jednym z ważniejszych dla zdrowia minerałów. Obok żelaza, potasu i miedzi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów, serca i kości. Krzem jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla kobiet, gdyż korzystnie wpływa na ogólną kondycję włosów, skóry i paznokci. Za co jeszcze odpowiada krzem, jak rozpoznać jego niedobór i nadmiar w organizmie oraz w jakich produktach spożywczych znajduje się go najwięcej?

 • Kwasy tłuszczowe omega-9. Właściwości zdrowotne i najlepsze źródła omega-9

  Kwasy tłuszczowe omega-9. Właściwości zdrowotne i najlepsze źródła omega-9

  Kwasy tłuszczowe omega-9 to jedne z najważniejszych związków, bez których prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów byłoby niemożliwe. Warunkowo zaliczane są do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), co oznacza, że organizm ludzki może je wytwarzać jedynie w obecności innych związków dostarczonych z zewnątrz. Kwasy tłuszczowe omega-9 wykazują wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Między innymi pomagają regulować cholesterol, poprawiają trawienie i zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych. Czym dokładniej są kwasy omega-9 oraz jakie produkty zawierają ich najwięcej?

 • USG transwaginalne - na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

  USG transwaginalne - na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

  USG transwaginalne (zwane też przezpochwowym, domacicznym lub ginekologicznym) to jedno z ważniejszych badań, które pozwala wykryć nieprawidłowości w strukturze tkanek damskich narządów rodnych. Badanie to umożliwia także rozpoznanie raka jajnika we wczesnych stadiach rozwoju. Jak dokładniej przebiega USG transwaginalne oraz jak często należy je robić?

 • Witamina B6 - jej rola w organizmie oraz objawy niedoboru

  Witamina B6 - jej rola w organizmie oraz objawy niedoboru

  Witamina B6 (zwana również pirydoksyną) odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, pracę serca oraz, między innymi, za utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. Czym dokładniej jest witamina B6? Jakie produkty spożywcze zawierają jej najwięcej oraz jakie są objawy niedoboru i nadmiaru?