Sauna parowa, czyli łaźnia rzymska. Jakie efekty daje i jak korzystać z sauny parowej?

Sauna parowa, nazywana także łaźnią rzymską, to sauna, w której panuje wysoka wilgotność oraz umiarkowana temperatura. Seanse w takiej saunie wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowia, a także kondycji skóry. Jak należy korzystać z sauny parowej? Jakie są wskazania do takich zabiegów, a kto powinien z nich zrezygnować?

Sauna parowa – zalety

Najważniejszymi cechami charakterystycznymi sauny parowej są temperatura oraz wilgotność, jakie parują w jej wnętrzu. Temperatura wynosi zazwyczaj około 40 – 50 stopni, natomiast wilgotność sięga nawet 100 proc. Jak widać ta ostatnia wartość jest bardzo wysoka, natomiast temperaturę można uznać za stosunkowo niską, gdyż w innych typach saun temperatura może przekraczać nawet 100 stopni (na przykład w saunie suchej). Seanse w takiej saunie mają wpływ na cały ludzki organizm, co było doceniane już w starożytnym Rzymie, z którego wywodzi się sauna parowa.

Główne zalety, jakie płyną z korzystania z sauny parowej to:

  • Wzmocnienie organizmu
  • Wzmocnienie pracy serca
  • Przyspieszenie metabolizmu
  • Oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji
  • Oczyszczenie i nawilżenie skóry
  • Poprawa krążenia krwi
  • Zwiększenie odporności na choroby
  • Zwiększenie wydolności organizmu
  • Poprawa funkcjonowania górnych dróg oddechowych

Oprócz tego, wizyty w saunie są bardzo relaksujące, pozwalają odpocząć i się odprężyć. Takie seanse są polecane na przykład po wysiłku fizycznym czy umysłowym, jednak niezbyt intensywnym. Nie poleca się korzystania z sauny w silnym stresie.

Sauna parowa – jak korzystać?

Aby wizyta w saunie przyniosła oczekiwane efekty, a także była jak najbardziej przyjemna,przed wejściem do sauny należy poznać kilka zasad określających, jak należy z takich zabiegów korzystać. Do wejścia do sauny można zacząć się przygotowywać już około 30 – 60 minut wcześniej. Należy wtedy wypić większe ilości wody, nawet do litra. Przed wejściem do sauny należy skorzystać z toalety, wziąć prysznic oraz wytrzeć skórę do sucha. Ważne jest, aby prysznic wziąć bezpośrednio przed wejściem do sauny.Na skórę nie należy nakładać żadnych kremów, olejków czy balsamów. Suche i czyste powinny być również włosy. Dodatkowo, kobiety powinny przed skorzystaniem z sauny wykonać dokładny demakijaż.

Do sauny należy wchodzić nago. Zazwyczaj wchodząc do niej można być owiniętym ręcznikiem, który w saunie ściąga się. Podczas sesji w saunie nie wolno mieć na sobie kostiumu kąpielowego, gdyż mogłoby dojść do poparzenia lub odparzenia skóry. Po wyjściu z sauny należy opłukać ciało chłodną wodą. Ważne jest, aby zacząć polewanie ciała od stóp, następnie przejść do całych nóg, dłoni, rąk, a dopiero później do tułowia, pleców oraz klatki piersiowej i twarzy. Po prysznicu całe ciało trzeba wytrzeć i chwilę odpocząć. Bezpośrednio po skorzystaniu z sauny nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.

Zaleca się, aby jednorazowo nie przebywać w saunie dłużej niż przez 15 minut. Zazwyczaj sesje trwają od 5 do 15 minut, przy czym można pozwolić sobie na dwie lub trzy sesje dziennie, które łącznie nie będą trwały dłużej niż 30 minut. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z sauną, powinny zacząć od krótszych sesji i stopniowo je wydłużać.

Zobacz wideo Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Do sauny nie można wchodzić, gdy ciało jest zmarznięte, dlatego polecane jest, aby przed skorzystaniem z sauny ogrzać się, szczególnie dłonie oraz stopy. Do sauny nie należy wchodzić pod wpływem alkoholu ani innych używek, nie powinno się być bardzo najedzonym, ale również nie głodnym. Najlepiej, jeśli idzie się do sauny około 2 godziny po zjedzeniu posiłku. Jeżeli podczas pobytu w saunie pojawią się zawroty głowy lub nagłe osłabienie należy niezwłocznie opuścić saunę i chwilę odpocząć.

Sauna parowa – przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści, jakie dają seanse w saunie parowej, nie wszyscy mogą cieszyć się z zalet tego zabiegu. Z sauny mogą korzystać jedynie zdrowe osoby, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem sesji należy skonsultować się z lekarzem. Główne przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej to:

Sauna parowa – cena

Ceny jednorazowego wejścia do sauny zaczynają się od kilkunastu złotych za pół godziny lub godzinę korzystania z saunarium. Oczywiście bardziej korzystne cenowo jest wykupienie karnetu na kilka wejść, podczas których można korzystać z kompleksu saun bez ograniczeń czasowych. Miłośnikom regularnych sesji w saunie, którzy mają wystarczająco dużo przestrzeni w domu, można polecić wybudowanie własnej domowej sauny parowej.

Więcej o: