Glicyna to najprostszy ze znanych aminokwasów endogennych. Posiada ona tylko jeden atom wodoru w łańcuchu bocznym, co sprawia, że jest związkiem z najmniejszą resztą aminokwasową. W organizmie glicyna znajduje się w wysokim stężeniu w tkance mięśniowej, skórze oraz tkance łącznej stawów. Glicyna jest aminokwasem o bardzo szerokim spektrum działania:
Oprócz tego, glicyna wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa absorpcję wapnia z pożywienia, uczestniczy w procesach syntezy hemoglobiny i erytrocytów, a także redukuje wydzielanie kwasów żołądkowych. Związek ten może nawet zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, ponieważ zmniejsza ryzyko zachodzenia mutacji komórkowych, które prowadzą do rozrostu zmian nowotworowych.
Glicyna jest substancją, która występuje naturalnie w organizmie i pełni w nim bardzo ważne funkcje. Związek ten warto dostarczać wraz z pożywieniem, a w przypadku niedoborów można zdecydować się na przyjmowanie suplementów diety lub leków zawierających tę substancję. Niedobory glicyny występują niezwykle rzadko, najczęściej u osób, u których toczy się długotrwały proces chorobowy związany z utratą białka albo takich, które stosują dietę ubogą w białko (na przykład nieprawidłowo skomponowaną dietę wegetariańską lub wegańską). Najwięcej tej substancji występuje w nasionach i pestkach, między innymi dyni, słonecznika, lnu oraz sezamu. Duże ilości glicyny zawarte są w orzeszkach arachidowych, orzechach włoskich, żółtkach jaj, ryżu, jogurcie naturalnym, twarogu, żółtym serze, czerwonej soczewicy, kalafiorze oraz zarodkach pszennych. Znajduje się ona również w produktach mięsnych, takich jak kurczak, wołowina czy świeże ryby, w szczególności łosoś, morszczuk oraz halibut.
Glicyna znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób takich jak:
Oprócz tego, że glicyna występuje w lekach oraz suplementach diety, można ją znaleźć w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. Takie preparaty działają napinająco, wygładzająco i rozjaśniają skórę. W szamponach i odżywkach do włosów glicyna ma za zadanie wspierać procesy odbudowy keratyny i poprawiać wygląd włosów.