Zapalenie stawów: przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany, a więc i ból w obrębie stawów, najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który może pojawić się z bardzo wielu powodów. Skąd się bierze zapalenie stawów, kiedy wizyta u lekarza jest konieczna i jak wygląda leczenie zapalenia stawów?

To, że stawy zaczynają dokuczać może być naturalne, zwłaszcza u osób starszych. Wraz ze starzeniem się organizmu chrząstka stawowa, która odżywia staw i umożliwia jego poruszanie stopniowo zanika, a to wiąże się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Ale stan zapalny i problemy ze stawami trapią nie tylko osoby starsze. Mogą się one pojawić niezależnie od wieku, płci czy stylu życia.

W pierwszej kolejności stan zapalny prowadzi do uszkodzenia, zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości w stawie. Tym samym chorzy zaczynają się skarżyć na ból, obrzęk oraz sztywność stawów. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

 Zapalenie stawów - co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego w stawach?

Stan zapalny w stawach zazwyczaj pojawia się przy:

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów zazwyczaj ma związek z wiekiem. Choroba najczęściej daje o sobie znać między 40 a 60 rokiem życia. Przypadłość wywołuje ból, problemy z poruszaniem się. Zmiany zwyrodnieniowe można potwierdzić wykonując prześwietlenie zajętego stawu. W tym przypadku najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomocny będzie także umiarkowany i dostosowany do możliwości ruch, bo właśnie w czasie ruchu chrząstka stawowa wytwarza maź stawową, która ułatwia ruchomość w stawie i chroni przed ich ich nadmiernym ścieraniem.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych. Mimo że medycyna nie potrafi do końca odpowiedzieć skąd się bierze, przypuszcza się, że może mieć związek z paleniem papierosów, a czasem aktywowane jest przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Schorzenie częściej dotyka kobiety między 40 a 55 rokiem życia.

Choroba początkowo atakuje małe stawy tj. dłonie i stopy. Pacjenci - szczególnie rano odczuwają - odczuwają ból i sztywność, które mijają po rozruchu. Wraz z postępem choroby stan zapalny zaczyna atakować większe stawy. Bez leczenia może dojść do bardzo poważnych deformacji, a nawet kalectwa.

W walce z RZS - w zależności od stopnia zaawansowania choroby - w pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwzapalne. Jeśli te nie działają wprowadza się leczenie biologiczne. To specyficzna grupa leków, która aplikowana jest bezpośrednio w miejsce, w którym toczy się zmiana i blokują niewłaściwe działanie układu odpornościowego.

Dna moczanowa

Dna moczanowa to schorzenie, które prowadzi do odkładania się kwasu moczowego w obrębie stawów. Jego nadmiar - przy każdym ruchu - może wywoływać trudny do wytrzymania ból. Co przyczynia się  do rozwoju choroby? W dużej mierze styl życia. Osoby, które źle się odżywiają, ich dieta obfituje w mięso, podroby czy wędzone produkty znajdują się w grupie największego ryzyka. Produkty te przyczyniają się nie tylko o otyłości, ale także są bogate w związki purynowe. To właśnie w procesie ich rozkładu powstaje kwas moczowy, który gromadzi się w obrębie stawów i niszczy chrząstkę stawową.

Niestety wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z problemu, bo schorzenie - początkowej fazie - nie daje żadnych objawów. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona. Objaw zapalenia stawów tego rodzaju powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Leczenia wymaga zmiany diety oraz przyjmowanie leków, które ograniczają odkładanie się kwasu moczowego.

Zobacz wideo

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. U pacjentów -  głównie kobiet między 16 a 30 rokiem życia - z niejasnych przyczyn w obrębie stawów zaczyna toczyć się stan zapalny, który sukcesywnie jej niszczy. Być może winne są uwarunkowania genetyczne lub infekcja. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • silny ból kręgosłupa
  • nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania
  • zajęcie większych stawów
  • ból pięt
  • ból i sztywność w okolicy żeber
  • ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych

Leczenie polega na przyjmowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym oraz rehabilitacji.

 Młodzieńcze idiopatyczne zapaleniestawów

Choroba pojawia się u dzieci do 16 roku życia. Ma podłoże autoimmunologiczne, zaburzony układ immunologiczny wywołuje stan zapalny w obrębie stawów, co prowadzi do systematycznego uszkadzania. Dlaczego tak się dzieje? Nauka nie potrafi udzielić jednoznaczniej odwiedzi. Jedna z teorii głosi, że o rozwoju choroby mogą decydować uwarunkowania genetyczne lub środowiskowe. Choroba sprawia, że pacjenci są:

  • apatyczni
  • nie mają łaknienia
  • brakuje im energii, unikają aktywności fizycznej
  • osłabieni, mają gorączkę, bardzo często objawy kojarzone są grypą
  • Dodatkowo zaczynają kuleć, a wokół zajętego stawu pojawia się obrzęk.

Podstawą leczenia są leki o działaniu przeciwzapalnym.

Więcej o: