Katarzyna Oleksik

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS. O medycynie i zdrowym stylu życia pisze od 2012 roku. Przez lata była związana z serwisem zdrowie.gazeta.pl.

Przygodę z pisaniem o medycynie i zdrowiu zaczęła w serwisie zdrowie.gazeta.pl. Najlepiej czuje się w tematyce seksuologicznej, a także dotyczącej profilaktyki i leczenia różnych schorzeń. Interesuje się zdrowym odżywianiem. Od lat praktykuje jogę, regularnie pływa oraz biega. Lubi gotować.Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS.

  • Cykoria: właściwości. Sprawdź, dlaczego warto ją wprowadzić o swego menu
  • Gorączka - co trzeba o niej wiedzieć i jakim chorobom może towarzyszyć?
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli - objawy, diagnoza, leczenie

    Przewlekłe zapalenie oskrzeli - objawy, diagnoza, leczenie

    Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest dokuczliwy mokry kaszel, spowodowany stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Jeśli taki stan utrzymuje się bardzo długo, tj. przez większość dni w tygodniu, przez co najmniej 3 miesiące w roku, a chory w ciągu dwóch lat miał kilka takich epizodów, mówi się o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Skąd się ono bierze, jakie może dawać powikłania i jak powinno wyglądać leczenie?

  • Jaskra - co to za choroba? Co ją powoduje i jak skutecznie ją leczyć?

    Jaskra - co to za choroba? Co ją powoduje i jak skutecznie ją leczyć?

    Jaskra to choroba oczu, które rozwija się bardzo powoli i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Chorzy niejednokrotnie dowiadują się o niej przez przypadek podczas rutynowej kontroli. Choć nie ma na nią jednego skutecznego lekarstwa to odpowiednio wcześnie rozpoznana daje się całkowicie kontrolować.

  • Zapalenie stawów: przyczyny, objawy, leczenie

    Zapalenie stawów: przyczyny, objawy, leczenie

    Zmiany, a więc i ból w obrębie stawów, najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który może pojawić się z bardzo wielu powodów. Skąd się bierze zapalenie stawów, kiedy wizyta u lekarza jest konieczna i jak wygląda leczenie zapalenia stawów?

  • Enzymy - co to za związki i jaką funkcję pełnią w organizmie człowieka?
  • Ból stawów - skąd się bierze i jak skutecznie z nim walczyć?

    Ból stawów - skąd się bierze i jak skutecznie z nim walczyć?

    Ból w obrębie stawów może się pojawić z różnych powodów i niezależnie od wieku. Zdarza się, że przypadłość jest jedynie konsekwencją obciążenia lub długiego stania czy siedzenia w tej samej pozycji. Czasem jednak ból stawu jest objawem, który powinien skłonić do wizyty u lekarza. Skąd się biorą bóle stawów, jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy?

  • Objawy raka przełyku. Jak wygląda diagnoza raka przełyku i jak można go leczyć?
  • Wątroba: jakie objawy daje chora wątroba

    Wątroba: jakie objawy daje chora wątroba

    Mówi się, że wątroba, kiedy choruje, nie boli. Ale to nie do końca prawda. Najbardziej charakterystycznym objawem, który może zapowiadać zmiany w obrębie wątroby jest ból brzucha z prawej strony pod żebrami, czyli tam gdzie znajduje się narząd. To jednak nie jedyne sygnały, że z wątrobą dzieje się coś niepokojącego. Jakie są objawy chorej wątroby? Na co zwrócić uwagę i kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

  • Zapalenie płuc - najczęstsze objawy, leczenie, powikłania

    Zapalenie płuc - najczęstsze objawy, leczenie, powikłania

    Szacuje się, że każdego roku 1 na 100 osób choruje na zapalenie płuc. W większości przypadków przyczyną problemu jest infekcja bakteryjna. Jak można "złapać" zapalenie płuc, jak je rozpoznać i jak skutecznie z nim walczyć?

  • Kora dębu (Quercus cortex) - właściwości lecznicze

    Kora dębu (Quercus cortex) - właściwości lecznicze

    Dolegliwości żołądkowe, biegunka czy zmiany skórne nie zawsze muszą wiązać się przyjmowaniem farmaceutyków. W niektórych przypadkach w złagodzeniu tego rodzaju dolegliwości mogą pomóc zioła. Jednym z nich jest kora dębu.

  • Pigułka 'po' - obalamy mity i wyjaśniamy jak działa

    Pigułka "po" - obalamy mity i wyjaśniamy jak działa

    Przeciwnicy wprowadzenia tabletki "po", która wkrótce będzie u nas dostępna bez recepty, podkreślają jej wysoką szkodliwość. Zwolennicy powtarzają, że to w pełni bezpieczna antykoncepcja awaryjna. Skąd się biorą wątpliwości i jak działa pigułka "po" - wyjaśniają eksperci.