Przewlekłe zapalenie oskrzeli dotyka przede wszystkim palaczy, ale nie tylko. Schorzenie może się rozwinąć u osób, które:
Przewlekłe zapalenie oskrzeli to nic innego jak uszkodzenie rzęsek w oskrzelach, które odpowiadają za oczyszczanie dróg oddechowych. Bardzo często kontakt z toksynami wywołuje obrzęk i skurcz oskrzeli oraz nadmierną produkcję śluzu, który dodatkowo blokuje, „zatyka” drogi oddechowe i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Warto zaznaczyć, że przewlekłe zapalenie oskrzeli bardzo często przechodzi w przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, dlatego lepiej nie lekceważyć schorzenia i jak najszybciej skontaktować się lekarzem.
Do najbardziej charakterystycznych objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli należą:
Dodatkowo podczas pierwszego badania uwagę lekarza powinny zwrócić:
Mimo że objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli są dość charakterystyczne, to aby mieć absolutna pewność konieczne jest wykonanie badań – przede wszystkim gazometrii i spirometrii. Pierwsze z nich to badanie krwi, które pozwala ocenić czy gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu oraz wymiana gazów w organizmie przebiega jak należy. W przypadku osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli obserwuje się obniżenie ciśnienia tlenu i wzrost ciśnienia dwutlenku węgla.
Spirometria ocenia pojemność życiową płuc. Przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli charakterystyczne jest obniżenie tzw. współczynnika Tiffneau (to stosunek natężonej objętości wydechowej w pierwszych sekundach badania do pojemności życiowej płuc).
Bardzo ważne znaczenie ma eliminacja czynników ryzyka choroby. Palaczy obowiązuje bezwzględny nakaz zerwania z nałogiem. W leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli wykorzystuje się:
Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego konieczne jest zwiększenie dawki leków wziewnych, podanie steroidu doustnego lub dożylnego, tlenoterapia oraz podanie heparyn drobnocząsteczkowych, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. W przypadku, gdy to nie pomaga, konieczna jest hospitalizacja.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli bardzo często wywołuje powikłania (np. do prawokomorowej niewydolności serca, rozedmy płuc). Dodatkowo choroba znacząco pogarsza jakości życia oraz może prowadzić do przedwczesnego zgonu. Leki stosowane w przewlekłym zapaleniu oskrzeli działają wyłącznie objawowo, nie zwalczają przyczyny choroby. Jedynym sposobem na to, aby powstrzymać rozwój choroby jest wyeliminowanie czynnika drażniącego i, co tyczy się palaczy, zerwanie z nałogiem.
To również może cię zainteresować: