Objawy raka przełyku. Jak wygląda diagnoza raka przełyku i jak można go leczyć?

Rak przełyku to ciężka choroba nowotworowa rozwijająca się w przełyku. To trudny przeciwnik, ponieważ nawet wczesne wykrycie zmian nie zawsze daje gwarancję, że choroba da się opanować. Kto choruje najczęściej? Jakie są objawy raka przełyku? Co sprzyja tworzeniu się zmian nowotworowych i jak wygląda leczenie?

U osób z rakiem przełyku najczęściej obserwuje się raka płaskonabłonkowego (stanowi aż 90 proc. wszystkich zmian nowotworowych w obrębie przełyku). Reszta to zwane raki gruczołowe, które lokalizują się na 1/3 dolnej części przełyku. Bez względu na to, który rodzaj zmiany został rozpoznany, statystyki pokazują, że przeżycie pięciu lat po zakończeniu leczenia ma zaledwie 8 proc. pacjentów.

Co sprzyja rozwojowi raka przełyku?

Ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka osoby nadużywające alkoholu (zwłaszcza mocnego i wysokoprocentowego), palące papierosy oraz stosujące niewłaściwą dietę (czyli ostre przyprawy, gorące napoje, niedobory witaminy A, B2, C, E, niedobory pierwiastków śladowych, w tym cynku, magnezu, molibdenu oraz manganu). Również osoby, które doznały mechanicznych urazów przełyku (np. wskutek chemicznych poparzeń) są narażone na zachorowanie.

Badania pokazują, że związek z rakiem przełyku może mieć także zainfekowanie bakterią Helicobacter pylori.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Objawy raka przełyku

Najbardziej charakterystyczne objawy raka przełyku to dysfagia, czyli problemy z przełykaniem. Lekarza dzielą ją na cztery typy:

  • I - możliwość połykania pokarmów stałych,
  • II - możliwość połykania tylko pokarmów rozdrobnionych,
  • III - możliwość połykania tylko płynów,
  • IV - afagia, czyli całkowity brak możliwości połykania, nawet śliny

Dodatkowo chorzy uskarżają się na:

  • bóle zamostkowe,
  • wymioty,
  • zapalenie płuc z powodu zarzucania treści żołądkowej,
  • bóle nadbrzusza,
  • cuchnący oddech.

U pacjentów, u których choroba jest już bardzo zaawansowana, w wymiotach zaczyna pojawiać krew, chrypka, która prowokowana jest naciekaniem guza na nerwy w krtani oraz szybka utrata wagi.

Rak przełyku – diagnoza.

Jak rozpoznać raka przełyku? Najlepszym i najprostszym sposobem na potwierdzenie raka przełyku jest prześwietlenie przełyku z kontrastem. Badanie pozwala określić rodzaj i wielkość guza. Dodatkowo zleca się wykonanie prześwietlenia płuc, by upewnić się, czy nie ma przerzutów. Wziernikowanie służy określeniu, gdzie dokładnie znajduje się guz oraz stopień zwężenia przełyku. Podczas badania bardzo często pobiera się próbkę do badania histopatologicznego.

Aby mieć pewność czy nowotwór ograniczył się tylko do gardła, zleca się badanie USG jamy brzusznej oraz szyi, dzięki czemu uzyskuje się obraz wątroby, węzłów chłonnych podprzeponowych, okolicy nadobojczykowej i szyjnej.

W przypadku, gdy guz znajduje się w górnej i środkowej części przełyku niezbędna jest  bronchoskopia. Kiedy obraz guza dalej budzi wątpliwości konieczna jest tomografia komputerowa. W ostatnim czasie coraz częściej przy podejrzeniu raka przełyku wykonuje się także ultrasonografię endoskopową, rezonans magnetyczny (MRI) oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).

Rak przełyku - leczenie

To, jaki sposób leczenia zostanie wprowadzony, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zmiana została wykryta odpowiednio wcześnie wykonuje się operację i w całości wycina przełyk. Resekcję przełyku można wykonać na kilka sposobów, np. poprzez usunięcie piersiowego odcinka przełyku, przeciągnięcie żołądka w tunelu zamostkowym czy zespolenie przełykowo-żołądkowe na szyi.

W przypadku pacjentów, u których zaawansowane stadium choroby nie pozwala na zabieg, jedyne co medycyna może zaoferować to radioterapia radykalna lub leczenie skojarzone. To ostanie polega na zastosowaniu radio- lub radiochemioterapii przed zabiegiem operacyjnym. Aby ułatwić choremu przełykanie lasem udrażnia się przełyk i wprowadza radioterapię.

Rak przełyku - jakie są rokowania?

Niestety ten rodzaj nowotworu nie daje dobrych rokowań, większość pacjentów kwalifikuje się już tylko do leczenia paliatywnego. Wynika to głównie z tego, że choroba rozpoznawana jest zazwyczaj w bardzo zaawansowanym stadium.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: