Marskość wątroby to najczęściej rozpoznawana przewlekła choroba wątroby. Schorzenie prowadzi do rozrostu tkanek, powiększenia organu, a w konsekwencji do jego niewydolności. Marskość wątroby może rozwijać się latami nie dając przy tym żadnych objawów. W dużej mierze dotyka osoby nadużywające alkoholu, ale nie tylko. Pojawia się u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (rzadziej B), chorujących na cukrzycę, chorobę wieńcową, a czasem ma podłoże autoimmunologiczne.
Najbardziej charakterystycznymi objawami marskości wątroby są:
Leczenie zależy od przyczyny, która wywołał chorobę.
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba zakaźna,która prowadzi do uszkodzenia organu. Za jej rozwój odpowiadają wirusy:
Najczęściej diagnozuje się trzy typy zakażenia – A, B i C. Jeśli za zapalenie wątroby odpowiada pierwszy z wirusów chorzy szybko się męczą, mają bóle brzucha, nudności, wymioty. Dokuczają im bóle mięśni i stawów, czasem zakażenie przypomina grypę. Mogą pojawić się żółtaczka lub świąd skóry.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B może przypominać grypę lub lekkie zatrucie pokarmowe, u części pacjentów rozpoznaje się żółtaczkę.
Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba bardzo długo może nie dawać żadnych objawów lub wywoływać dolegliwości, które w żaden sposób nie sugerują uszkodzenia narządu.
Wątroba odpowiada za metabolizm alkoholu, podczas tego procesu wytrącają się związki, które mogą uszkadzać organ. W zależności od stylu życia, diety, przebytych chorób, a przede wszystkim częstotliwości sięgania po alkohol, czułość organizmu na toksynę jest bardzo różna. Nadużywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby. Dochodzi do niego gdy:
Zmiany, które wywołał alkohol można odwrócić, wystarczy przestać pić alkohol i oszczędzać wątrobę. W przeciwnym razie może dojść do marskość narządu.
Zdarza się, że przyjęcie zbyt dużej ilości środków lub toksyczne związki, które powstają w procesie rozkładu leków mogą doprowadzić do ostrej niewydolności wątroby lub przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu. Leczenie polega na odstawieniu farmaceutyków, które odpowiadają za rozwój schorzenia
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to zazwyczaj pojawia się u mężczyzn z podeszłym wieku. W grupie ryzyka są ci panowie, którzy chorują na nadciśnienie, są otyli, mają cukrzycę typu 2 lub zespół metaboliczny.
Pierwsze objawy raka wątroby pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Dopiero wtedy chory zaczyna szybko tracić na wadze i skarżyć się na ból z prawej strony pod żebrami. U niektórych pacjentów pojawia się też gorączka oraz brak apetytu. Bardzo często, ze względu na wodobrzusze, brzuch robi się wzdęty i zwiększa się jego obwód. Niekiedy pojawiają się obrzęki nóg, zażółcenie skóry lub krwawienia z przewodu pokarmowego.
U osób z zakrzepicą żył wątrobowych krew między żyłami wątrobowymi a żyłą główną dolną z prawym przedsionkiem nie przepływa prawidłowo. Do pierwszych objawów choroby należą bóle brzucha i gorączka, ta pojawia się tylko wtedy gdy zakrzepicy towarzyszy także infekcja.
Kiedy schorzenie jest już bardzo zaawansowane pojawiają się symptomy typowe dla niewydolności wątroby i nadciśnienia wrotnego, wodobrzusze, powiększenie wątroby (hepatomegalia) i śledziony (tzw. splenomegalia). Zdarza się, że chorobie towarzyszy krwawienie z przełyku i żołądka. Leczenie rozpoczyna się od podania leków przeciwzakrzepowych.
Przy zakrzepicy żyły wrotnej w naczyniu pojawia się skrzep, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Schorzeniu mogą towarzyszyć bardzo różne objawy. Część pacjentów skarży się na bóle brzucha, krwiste biegunki oraz wodobrzusze. Zdarzają się jednak pacjenci, u których choroba nie daje żadnych objawów, chory o tym, że ma zakrzepicę żyły wrotnej dowiaduje przypadkowo podczas badania obrazowego wykonywane z zupełnie innej przyczyny.
To również może cię zainteresować: