Wątroba: jakie objawy daje chora wątroba

Mówi się, że wątroba, kiedy choruje, nie boli. Ale to nie do końca prawda. Najbardziej charakterystycznym objawem, który może zapowiadać zmiany w obrębie wątroby jest ból brzucha z prawej strony pod żebrami, czyli tam gdzie znajduje się narząd. To jednak nie jedyne sygnały, że z wątrobą dzieje się coś niepokojącego. Jakie są objawy chorej wątroby? Na co zwrócić uwagę i kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Marskość wątroby

Marskość wątroby to najczęściej rozpoznawana przewlekła choroba wątroby. Schorzenie prowadzi do rozrostu tkanek, powiększenia organu, a w konsekwencji do jego niewydolności. Marskość wątroby może rozwijać się latami nie dając przy tym żadnych objawów. W dużej mierze dotyka osoby nadużywające alkoholu, ale nie tylko. Pojawia się u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (rzadziej B), chorujących na cukrzycę, chorobę wieńcową, a czasem ma podłoże autoimmunologiczne.

Najbardziej charakterystycznymi objawami marskości wątroby są:

 • brak apetytu,
 • nudności
 • spadek masy ciała
 • bóle brzucha
 • ginekomastia, hipergonadyzm
 • wodobrzusze, powiększenie śledziony
 • wybroczyny na skórze, żółtaczka, swędzenie skóry, uszkodzenie wątroby (pojawiają się, gdy choroba jest już mocno zaawansowana).

Leczenie zależy od przyczyny, która wywołał chorobę.

Zobacz wideo

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba zakaźna,która prowadzi do uszkodzenia organu. Za jej rozwój odpowiadają wirusy:

 • wirus zapalenia wątroby typu A (HAV)
 • wirus zapalenia wątroby typu E (HEV)
 • wirus zapalenia wątroby typu B (HBV)
 • wirus zapalenia wątroby typu C (HCV)
 • wirus zapalenia wątroby typu D (HDV)
 • wirus zapalenia wątroby typu G (HGV).

Najczęściej diagnozuje się trzy typy zakażenia – A, B i C. Jeśli za zapalenie wątroby odpowiada pierwszy z wirusów chorzy szybko się męczą, mają bóle brzucha, nudności, wymioty. Dokuczają im bóle mięśni i stawów, czasem zakażenie przypomina grypę. Mogą pojawić się żółtaczka lub świąd skóry.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B może przypominać grypę lub lekkie zatrucie pokarmowe, u części pacjentów rozpoznaje się żółtaczkę.

Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba bardzo długo może nie dawać żadnych objawów lub wywoływać dolegliwości, które w żaden sposób nie sugerują uszkodzenia narządu.  

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba odpowiada za metabolizm alkoholu, podczas tego procesu wytrącają się związki, które mogą uszkadzać organ. W zależności od stylu życia, diety, przebytych chorób, a przede wszystkim częstotliwości sięgania po alkohol, czułość organizmu na toksynę jest bardzo różna. Nadużywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby. Dochodzi do niego gdy:

 • mężczyzna przyjmuje dziennie minimum 60 gramów alkoholu etylowego, czyli ok. 200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa)
 • kobieta spożywa ok. 20 gramów alkoholu etylowego

Zmiany, które wywołał alkohol można odwrócić, wystarczy przestać pić alkohol i oszczędzać wątrobę. W przeciwnym razie może dojść do marskość narządu.

Polekowe uszkodzenie wątroby

Zdarza się, że przyjęcie zbyt dużej ilości środków lub toksyczne związki, które powstają w procesie rozkładu leków mogą doprowadzić do ostrej niewydolności wątroby lub przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu. Leczenie polega na odstawieniu farmaceutyków, które odpowiadają za rozwój schorzenia

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to zazwyczaj pojawia się u mężczyzn z podeszłym wieku. W grupie ryzyka są ci panowie, którzy chorują na nadciśnienie, są otyli, mają cukrzycę typu 2 lub zespół metaboliczny.

Rak wątroby

Pierwsze objawy raka wątroby pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Dopiero wtedy chory zaczyna szybko tracić na wadze i skarżyć się na ból z prawej strony pod żebrami. U niektórych pacjentów pojawia się też gorączka oraz brak apetytu. Bardzo często, ze względu na wodobrzusze, brzuch robi się wzdęty i zwiększa się jego obwód. Niekiedy pojawiają się obrzęki nóg, zażółcenie skóry lub krwawienia z przewodu pokarmowego.

Zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari)

U osób z zakrzepicą żył wątrobowych krew między żyłami wątrobowymi a żyłą główną dolną z prawym przedsionkiem nie przepływa prawidłowo. Do pierwszych objawów choroby należą bóle brzucha i gorączka, ta pojawia się tylko wtedy gdy zakrzepicy towarzyszy także infekcja.

Kiedy schorzenie jest już bardzo zaawansowane pojawiają się symptomy typowe dla niewydolności wątroby i nadciśnienia wrotnego, wodobrzusze, powiększenie wątroby (hepatomegalia) i śledziony (tzw. splenomegalia). Zdarza się, że chorobie towarzyszy krwawienie z przełyku i żołądka. Leczenie rozpoczyna się od podania leków przeciwzakrzepowych.

Zakrzepica żyły wrotnej

Przy zakrzepicy żyły wrotnej w naczyniu pojawia się skrzep, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Schorzeniu mogą towarzyszyć bardzo różne objawy. Część pacjentów skarży się na bóle brzucha, krwiste biegunki oraz wodobrzusze. Zdarzają się jednak pacjenci, u których choroba nie daje żadnych objawów, chory o tym, że ma zakrzepicę żyły wrotnej dowiaduje przypadkowo podczas badania obrazowego wykonywane z zupełnie innej przyczyny.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: