Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Stłuszczenie wątroby to choroba, którą najczęściej kojarzy się z alkoholikami. Jednak występuje nie tylko u osób uzależnionych od alkoholu, lecz także u ludzi z nadwagą oraz u niektórych pacjentów przyjmujących leki hormonalne.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby, choć samo w sobie nie jest chorobą bardzo groźną, to nieleczone prowadzi do wielu niebezpiecznych powikłań. Tymczasem zapada na nią coraz więcej Polaków - powoli zajmuje pierwsze miejsce wśród najważniejszych chorób w hepatologii. Dotychczas dominowały w tej dziedzinie wirusowe zapalenia wątroby.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - przyczyny

Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach organu. Choroba bardzo często występuje u alkoholików. Jednak postęp w diagnostyce pozwolił odkryć, że stłuszczenie dotyka również osób, które nie nadużywają alkoholu. Wśród narażonych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby są: osoby otyłe, chorujący na cukrzycę lub zapalenie wątroby oraz pacjenci z zaburzeniami gospodarki lipidowej.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Przyczyną wystąpienia choroby mogą być również zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach schorzenie może być dziedziczne, jednak decydujący wpływ ma prowadzony tryb życia. Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań ma związek z rosnącą liczbą osób z nadwagą. Wynika to z braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu pracy i złej diety.

Objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby zazwyczaj nie daje objawów. Czasem pojawiają się: zmęczenie, gorsze samopoczucie, osłabienie, powiększenie wątroby lub śledziony, ból brzucha i pod prawym żebrem, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt. Jeżeli lekarz podejrzewa niealkoholowe stłuszczenie wątroby, może zalecić badania laboratoryjne m.in.: oznaczenie enzymów ALT i AST, czasu protrombinowego i stężenia albumin we krwi. Kieruje też na USG jamy brzusznej.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - leczenie

Osoby chorujące na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które nie chorują jednocześnie na cukrzycę typu drugiego, mogą stosować kurację witaminą E. Jednak jej stosowanie może zwiększyć ryzyko raka prostaty u mężczyzn, dlatego leczenie jest indywidualnie dobierane do pacjenta. Najskuteczniejszym lekiem jest profilaktyka – prowadzenie zdrowego trybu życia, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, unikanie alkoholu. Warto również zastosować szczepienie przeciwko wirusom wątroby.

Więcej o: