Kora dębu (Quercus cortex) - właściwości lecznicze

Dolegliwości żołądkowe, biegunka czy zmiany skórne nie zawsze muszą wiązać się przyjmowaniem farmaceutyków. W niektórych przypadkach w złagodzeniu tego rodzaju dolegliwości mogą pomóc zioła. Jednym z nich jest kora dębu.

Najcenniejszymi składnikami występującymi w korze dębu są garbniki. Dodatkowo stanowi bogate źródło wolnych kwasów fenolowych (elagowy i galusowy), flawonoidów (kwercetyna). Zawiera także niewielką ilość związków triterpenowych frydeliny, żywicowych oraz soli mineralnych.

Kora dębu - formy, pozyskiwanie

Kora dębu pozyskiwana z powszechnie występującego, zarówno w Polsce jak i Europie, gatunków dębu. Drzewo zaliczane jest do tzw. bukowatych i może osiągnąć bardzo duże rozmiary. Liście mają „ząbkowany” kształt, owoce dębu to orzechy, dużo częściej nazywane żołędziami. Znajdują się w małych „kapelusikach” pokrytych bardzo małymi łuskami. W Polsce rozróżnia się trzy rodzaje dębu: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy i dąb omszony. Dwa pierwsze spotykane są stosunkowo często, trzeci zaś występuje niezwykle rzadko i znajduje się pod ochroną.

Suszona kora dębu wykorzystywana do naparów, produkcji tabletek, kapsułek, a także maści wzbogacone o wyciąg z niej. Bardzo często wchodzi w skład kosmetyków do higieny intymnej oraz preparatów do farbowania włosów.

Kora dębu - zastosowanie

Kora dębu wykorzystywana jest w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych - bardzo pomocna przy łagodzeniu zmian w jamie nosowej czy gardle, wywołanych przeziębieniem oraz biegunki. Pomaga w łagodzeniu skutków zatruć pokarmowych. Kora dębu pomaga także przy niektórych infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych. Dzięki właściwościom ściągającym przyspiesza gojenie się ran.

Kora dębu - przeciwwskazania

Zdarza się, że farmaceutyki zawierające korę dębu mogą hamować działanie niektórych alkaloidów oraz innych preparatów o odczynie zasadowym wykorzystywanych w leczeniu.

Korzystanie z tego typu preparatów odradza się osobom z chorobami serca (niewydolność serca, kłopoty z ciśnieniem), poważnymi zmianami skórnymi (tj. dużymi uszkodzeniami, oparzeniami lub wypryskami) oraz chorobami zakaźnymi, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Sięganie po korę dębu, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, odradza się kobietom w ciąży.

Więcej o: