Biegunka (rozwolnienie, łac. diarrhoea) to dolegliwość, która objawia się zwiększoną częstotliwością wypróżnień lub zwiększoną ilością stolca. Może towarzyszyć jej stan ogólnego osłabienia, kurczowe bóle brzucha i gorączka. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwość trwa krótko i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Nie zawsze jednak możemy ją lekceważyć – największe zagrożenia dla naszego zdrowia związane z biegunką to zaburzenia gospodarki elektrolitowej i utrata wody.
Biegunka zazwyczaj jest spowodowana zatruciem pokarmowym. Każdy kto chociaż raz to przeżył, wie jak nieprzyjemna może być to dolegliwość. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż przez trzy dni i towarzyszą jej wysoka gorączka oraz silne bóle brzucha powinniśmy udać się z wizytą do lekarza. Jednak zwykle dolegliwość ma łagodniejszy przebieg i nie jest to konieczne. Zanim jednak pójdziemy do apteki po leki, warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów na biegunkę.
Warto wypróbować którąś z opisanych domowych metod walki z dolegliwością, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu i szybciej wrócić do dobrej formy. O czym powinniśmy pamiętać?
W trakcie biegunki zaleca się picie jak największej ilości płynów. Jednak koniecznie musimy wykluczyć z naszego menu napoje gazowane.
Na czas kuracji powinniśmy zrezygnować z produktów spożywczych, które zawierają błonnik. Tak jak na co dzień ten składnik jest zazwyczaj bardzo polecany, tak w trakcie biegunki przyczynia się do jeszcze częstszych wypróżnień.
Zobacz także: Malaria, biegunka, tężec, czyli wakacje w tropikach
Sposobów na walkę z tą nieprzyjemną dolegliwość jest wiele. Jeśli któraś z metod okaże się nieskuteczna, powinniśmy wypróbować inną. Wiadomo, że skuteczność w każdym przypadku jest uzależniona od indywidualnej reakcji organizmu.
Co poleca się najczęściej w przypadku domowego leczenia biegunki?