Biegunka: domowe sposoby

Biegunka zazwyczaj jest spowodowana zatruciem pokarmowym. Każdy kto chociaż raz to przeżył wie jak nieprzyjemna może być to dolegliwość. Jak z tym walczyć? Sprawdź najpopularniejsze domowe sposoby na biegunkę.

Biegunka: kiedy możemy postawić na domowe sposoby?

Biegunka (rozwolnienie, łac. diarrhoea) to dolegliwość, która objawia się zwiększoną częstotliwością wypróżnień lub zwiększoną ilością stolca. Może towarzyszyć jej stan ogólnego osłabienia, kurczowe bóle brzucha i gorączka. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwość trwa krótko i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Nie zawsze jednak możemy ją lekceważyć – największe zagrożenia dla naszego zdrowia związane z biegunką to zaburzenia gospodarki elektrolitowej i utrata wody.

Biegunka zazwyczaj jest spowodowana zatruciem pokarmowym. Każdy kto chociaż raz to przeżył, wie jak nieprzyjemna może być to dolegliwość. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż przez trzy dni i towarzyszą jej wysoka gorączka oraz silne bóle brzucha powinniśmy udać się z wizytą do lekarza. Jednak zwykle dolegliwość ma łagodniejszy przebieg i nie jest to konieczne. Zanim jednak pójdziemy do apteki po leki, warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów na biegunkę.

Biegunka: domowe sposoby – o czym musimy pamiętać?

Warto wypróbować którąś z opisanych domowych metod walki z dolegliwością, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu i szybciej wrócić do dobrej formy. O czym powinniśmy pamiętać?

W trakcie biegunki zaleca się picie jak największej ilości płynów. Jednak koniecznie musimy wykluczyć z naszego menu napoje gazowane.

Na czas kuracji powinniśmy zrezygnować z produktów spożywczych, które zawierają błonnik. Tak jak na co dzień ten składnik jest zazwyczaj bardzo polecany, tak w trakcie biegunki przyczynia się do jeszcze częstszych wypróżnień.

Zobacz także: Malaria, biegunka, tężec, czyli wakacje w tropikach

Biegunka: najpopularniejsze domowe sposoby

Sposobów na walkę z tą nieprzyjemną dolegliwość jest wiele. Jeśli któraś z metod okaże się nieskuteczna, powinniśmy wypróbować inną. Wiadomo, że skuteczność w każdym przypadku jest uzależniona od indywidualnej reakcji organizmu.

Co poleca się najczęściej w przypadku domowego leczenia biegunki?

  • Jedną z najpopularniejszych metoda jest spożycie sypanej kawy. Jeśli odważymy się na taką metodę, musimy przyjąć do organizmy 1-2 łyżki i popić to przegotowaną wodą. Jest to niesmaczne, ale w wielu przypadkach bardzo skuteczne.
  • Podobny skutek jak kawa mogą przynieść kakao i gorzka czekolada. Te metody są już jednak znacznie przyjemniejsze.
  • Skutecznym sposobem jest także spożywanie owoców jagód. Sprawdzą się także jagody suszone, napar i sok jagodowy.
  • Poleca się także napary z ziół (w szczególności rumianek, tymianek i kolendra).
  • Kolejna popularna metoda to napar z imbiru.
  • Danie, które często polega w walce z dolegliwością, to utarta marchew z gotowanym ryżem.

 

Więcej o: