Korniki - jak pozbyć się ich z domu?

Korniki to małe owady, które występują w drewnie niszcząc jego strukturę. Pojawiają się głównie w lasach, ale owady tego typu mogą zamieszkiwać również drewniane przedmioty w naszych domach. Gdzie najczęściej można spotkać korniki i jakie są metody zwalczania tych szkodników?

Korniki – czym są?

Korniki mają walcowaty kształt i przyjmują różne barwy, zwykle są czarne, szare lub brunatne. W zależności od gatunku osiągają długość od 0,6 do 13 mm. Podstawę pożywienia tych owadów stanowi drewno, a dokładniej miazga oraz łyko. Czasami żywią się one grzybem, którego same hodują, a niektóre gatunki zamiast roślin drzewiastych wybierają kaktusy lub wilczomlecze.

Korniki mają ciekawe zwyczaje bytowe. Zwykle samce tworzą komory godowe pomiędzy korą a drewnem lub w korze. W przypadku gatunków monogamicznych od jednej komory odchodzi jeden chodnik macierzysty, który drąży samica. Komory godowe poligamicznych gatunków korników są połączone z kilkoma chodnikami macierzystymi. Oprócz komór godowych i chodników macierzystych, w strukturze drzewa owady budują nyże jajowe, w których samica składa jaja oraz chodniki larwalne, które są drążone przez larwy owadów. Chodniki larwalne kończą się tak zwanymi kolebkami poczwarkowymi. Co ciekawe, podczas drążenia chodników korniki wprowadzają do nich grzyby, które później rozrastają się i są pożywieniem dla larw.

Korniki w lasach – czy są szkodliwe?

Korniki zasiedlają najczęściej drzewa. Zwykle zamieszkują drzewa stare i osłabione, rzadko znaleźć je można w zdrowych okazach, w związku z czym nazywa się je szkodnikami wtórnymi. W Polsce pospolicie występuje kornik drukarz, który atakuje najczęściej świerki, rzadziej modrzewie i sosny. Inne popularne gatunki to cetyniec większy oraz kornik sześciozębny, które występują zwykle na sośnie oraz jodłowiec krzywozębny atakujący jodłę.

W lasach pierwotnych korniki nie wywołują dużych strat, a co więcej są znaczącym elementem leśnego łańcucha pokarmowego. Stanowią one pokarm między innymi dla dzięciołów. Poza tym, owady przyspieszają zamieranie i rozkład starych, chorych drzew, dzięki czemu w lesie jest więcej miejsca dla nowych roślin. Mimo to, niektóre gatunki powodują znaczące uszkodzenie drzewostanu. W związku z tym przeprowadza się działania, które mają na celu ograniczenie rozmnażania się korników i usuwanie owadów z lasów. Stosuje się między innymi pułapki zawierające syntetyczne feromony, a drzewa zasiedlone przez korniki odnajduje się, wycina i wywozi z lasów zanim nowe pokolenie korników osiągnie dojrzałość.

Korniki w domu

Potocznie nazwą korniki określa się wiele owadów, które mogą występować w domach. Do najczęściej spotykanych szkodników należą kołatek domowy, kołatek wrężyk, tykotek pstry, zmorsznik czerwony oraz miazgowiec parkietowiec. Insekty te zasiedlają się przede wszystkim w drewnianych schodach, parkietach, suficie, a czasami w meblach. Ich obecność można łatwo stwierdzić, ponieważ wydają ciche odgłosy, które można określić jako chrupanie. Poza tym, jeżeli korniki są obecne w mieszkaniu przez dłuższy czas, na drewnianych powierzchniach można zauważyć drobne dziurki. Korniki można zwalczać stosując preparaty, które prawdopodobnie większość z nas ma w swoim domu albo garażu:

  • Cebula - należy ją przekroić i wykorzystywać do nacierania powierzchni mebla, schodów lub innego obszaru, który został zaatakowany przez korniki. Zabieg należy wykonywać codziennie przez dwa tygodnie, następnie można zrobić kilka dni przerwy i ponownie rozpocząć cykl nacierania;
  • Terpentyna - należy nabrać jej do strzykawki i ostrzykiwać nią drewno, w którym są korniki. Do terpentyny można dodać nafty (w proporcjach 1:1). Te dwie substancje należy dokładnie wymieszać, tak aby stworzyć miksturę o jednolitej konsystencji. Zamiast zastrzyków z terpentyny można spróbować innej metody. Terpentynę należy nalać do pojemników i wstawić w nie nóżki mebli, w których pojawiły się korniki. Substancja po pewnym czasie wsiąknie w drewno, a korniki wyniosą się z mebla.

Jeżeli domowe sposoby na korniki nie są skuteczne, należy użyć specjalnych środków owadobójczych albo skorzystać z usług firmy specjalizującej się w zwalczaniu korników. Stosowane są między innymi pułapki z feromonem agregacyjnym, permetryna, cyphenotryna oraz deltametryna. Wykorzystuje się również promieniowanie gamma, metodę gazowania lub niszczenia korników z użyciem gorącego powietrza.

Na szczęście dość łatwo można uniknąć pojawiania się korników w drewnie. Insekty występują najczęściej w zawilgoconym drewnie, w związku z czym, jeżeli w domu jest dużo drewnianych elementów należy zainwestować w odpowiedni system wentylacyjny i często wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Poza tym, należy odpowiednio dbać o drewno – trzeba je odpowiednio czyścić i regularnie stosować zabiegi renowacyjne, dzięki którym odtwarza się warstwy zabezpieczające drewno.

Zobacz wideo
Więcej o: