Szczury są charakterystycznymi gryzoniami, które nietrudno odróżnić od innych, na przykład od myszy. Szczury są dosyć duże, znacznie większe od myszy i mają znacznie bardziej masywną budowę, podczas gdy myszy są drobne i smukłe. Szczury mają długie, nieowłosione ogony i szerokie pyski. Gryzonie te były kojarzone głównie z domami na wsiach, ale obecnie częściej są zmorą dużych miast i występują praktycznie wszędzie tam, gdzie pojawia się człowiek. Można je spotkać zwłaszcza na obszarach przeludnionych i takich, w których panuje brud.
Szczury chętnie pojawiają się w pobliżu naszych domów, ponieważ mają tam schronienie i łatwy dostęp do pożywienia. Pojawiają się w domach, gdy na dworze staje się zimo, ponieważ szukają kryjówki, w której będą mogły przetrwać mroźne miesiące. Gryzonie zakładają gniazda w zaciemnionych miejscach, na przykład w kanalizacji, w piwnicach oraz pod podłogami. Zwierzęta te doskonale się wspinają i potrafią chodzić po murach, przez co mogą się znaleźć również na piętrach. Poza tym, dzięki swoim ostrym zębom szczury mogą przegryzać rury wodociągowe, elewację oraz różnego rodzaju instalacje wchodzące w skład budynku. W domu gryzonie mogą niszczyć meble, ubrania, kable czy też książki.
Idealne miejsca dla szczurów, ale także myszy, to takie, w których często zalegają resztki jedzenia. Szczury przenoszą pasożyty oraz wiele chorób (między innymi szczurzą gorączkę oraz leptospirozę), w związku z czym, gdy wykryje się obecność gryzoni w domu, należy jak najszybciej się ich pozbyć.
Szczury są gryzoniami bardzo przebiegłymi i zwinnymi, dlatego raczej nie pokazują się człowiekowi i unikają jego towarzystwa. Niemniej jednak, należy pamiętać, że szczur w sytuacji stresującej, czyli na przykład wtedy, gdy spotka człowieka i nie będzie miał gdzie uciekać, może stać się agresywny i atakować. Gryzonie zwykle dostają się do naszych domów drzwiami, oknami albo rurami kanalizacyjnymi i chowają się między innymi w kanalizacji. Ich obecność można stwierdzić, gdy w domu zauważy się szczurze ślady, takie jak odchody, gniazda czy ślady zębów na żywności.
Gdy zauważymy obecność szczurów w domu, należy jak najszybciej zgłosić sprawę administracji budynku mieszkalnego. W blokach mieszkalnych zwykle okresowo przeprowadza się deratyzację, jednak, jeżeli mimo tego nasze mieszkanie odwiedzają szczury, administrator powinien przeprowadzić dodatkową deratyzację. W domach, jeśli szczurów jest dużo, często zachodzi konieczność skorzystania z usług firmy, która specjalizuje się w zwalczaniu szkodników. Specjaliści na początku oszacują liczebność szczurzej populacji, a następnie wybiorą odpowiednią metodę walki z gryzoniami. Stosowane są między innymi trutki w formie granulek albo płynu, wabiki, pułapki zatrzaskowe oraz żywołapki. Po zakończeniu procesu specjaliści usuną padłe gryzonie z domu i posprzątają.
Oprócz tego, można spróbować zwalczać gryzonia samodzielnie. Najlepiej do tego celu sprawdzają się trutki oraz pułapki. W sklepach dostępne są także tak zwane pułapki klejowe, do których gryzonie przyklejają się. Inną metodą jest zastosowanie elektromagnetycznego odstraszacza, który emituje drażniące szkodniki dźwięki, które sprawiają, że szczury stają się zaniepokojone, rozdrażnione i tracą orientację. Dźwięki te słyszą jedynie gryzonie, nie są one w żaden sposób nieprzyjemne dla człowieka. Pomóc może także rozłożenie w domu roślin, których szczury nie lubią, do których należą między innymi dziewanna, mięta, dziki rumianek oraz oleander.
Poza tym, jeśli odkryje się jakiekolwiek dziury, przez które szczury mogą się dostawać do domu, należy je szczelnie zalepić. Warto sprawdzić także okolice rur centralnego ogrzewania oraz przestrzenie przy listwach przypodłogowych i uszczelnić wszystkie ewentualne szpary. Żeby uniknąć pojawiania się gryzoni nie należy wyrzucać do ogródka żadnych resztek jedzenia, produktów spożywczych nie należy wrzucać do toalety, ponieważ będą one pożywieniem dla szczurów zamieszkujących kanalizację. Konieczne są regularne porządki i utrzymywanie w domu czystości. W domu nie należy przechowywać nieświeżej żywności, ponieważ gryzonie szczególnie ją lubią.