Biedronka azjatycka, nazywana również arlekinem lub harlekinem, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Od powszechnie występujących w Polsce siedmiokropek różni się nie tylko wyglądem, lecz także tym, że zjada ich jaja - podobnie jak mszyce i larwy wielu innych owadów.
Przeważnie łatwo odróżnić ją od "zwykłej" biedronki. Azjatycka ma nieco inny kształt pancerzyka i bardziej wystający tułów, ale przede wszystkim wyróżnia ją kolor - od żółtego przez odcienie pomarańczu i czerwieni po czarny. Kropek na ciele może nie mieć wcale albo kilkanaście - maksymalnie nawet 23, podczas gdy najczęściej występujący u nas gatunek biedronki ma ich tylko dwie lub siedem.
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) fot. entomart/Wkimedia Commons/CC0
Jesienią szuka schronienia w ludzkich domach, żeby przetrwać zimę. Gromadzi się w skupiska liczące nawet do tysiąca osobników, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki".
Niezależnie od tego, jak dużo biedronek azjatyckich zagnieździło się w domu, warto się ich pozbyć tak szybko, jak to możliwe. Ten gatunek bowiem często gryzie, co może wywoływać reakcje alergiczne (skórne i dróg oddechowych), a także ataki astmy oraz zapalenie spojówek. Oprócz tego wydzielana przez nią w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) żółta substancja (hemolimfa) pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.
Skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest zatrudnienie specjalisty, to jednak kontrowersyjne rozwiązanie - stosowane przez niego środki owadobójcze szkodzą też siedmiokropkom i innym owadom, których nie uznaje się za szkodniki.
Równie efektywnym, choć dla niektórych wątpliwym etycznie rozwiązaniem jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik. Można też spróbować odstraszyć te szkodniki olejkiem kamforowym lub mentolowym.
Zobacz też:
Nowa metoda walki z alergią. Naukowcy pozbyli się uczulenia na orzeszki
Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania
Źródła: Ncbi.nlm.nih.gov, Academic.oup.com.