Biedronki azjatyckie to szkodniki. Masz je w domu? Szybko się ich pozbądź. Podpowiadamy, jak

Z nadejściem jesieni biedronki azjatyckie, jak wiele owadów, szukają schronienia u ludzi. W przeciwieństwie do "zwykłych" biedronek są szkodnikami, a kontakt z nimi może się skończyć problemami ze skórą i układem oddechowym.
Zobacz wideo

Biedronka azjatycka, nazywana również arlekinem lub harlekinem, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Od powszechnie występujących w Polsce siedmiokropek różni się nie tylko wyglądem, lecz także tym, że zjada ich jaja - podobnie jak mszyce i larwy wielu innych owadów.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Przeważnie łatwo odróżnić ją od "zwykłej" biedronki. Azjatycka ma nieco inny kształt pancerzyka i bardziej wystający tułów, ale przede wszystkim wyróżnia ją kolor - od żółtego przez odcienie pomarańczu i czerwieni po czarny. Kropek na ciele może nie mieć wcale albo kilkanaście - maksymalnie nawet 23, podczas gdy najczęściej występujący u nas gatunek biedronki ma ich tylko dwie lub siedem.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) fot. entomart/Wkimedia Commons/CC0

Jesienią szuka schronienia w ludzkich domach, żeby przetrwać zimę. Gromadzi się w skupiska liczące nawet do tysiąca osobników, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki".

Niezależnie od tego, jak dużo biedronek azjatyckich zagnieździło się w domu, warto się ich pozbyć tak szybko, jak to możliwe. Ten gatunek bowiem często gryzie, co może wywoływać reakcje alergiczne (skórne i dróg oddechowych), a także ataki astmy oraz zapalenie spojówek. Oprócz tego wydzielana przez nią w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) żółta substancja (hemolimfa) pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.

Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej

Skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest zatrudnienie specjalisty, to jednak kontrowersyjne rozwiązanie - stosowane przez niego środki owadobójcze szkodzą też siedmiokropkom i innym owadom, których nie uznaje się za szkodniki.

Równie efektywnym, choć dla niektórych wątpliwym etycznie rozwiązaniem jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik. Można też spróbować odstraszyć te szkodniki olejkiem kamforowym lub mentolowym.

Zobacz też:

Nowa metoda walki z alergią. Naukowcy pozbyli się uczulenia na orzeszki

Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania

Źródła: Ncbi.nlm.nih.gov, Academic.oup.com.

Więcej o:
Komentarze (99)
Biedronki azjatyckie to szkodniki. Masz je w domu? Szybko się ich pozbądź. Podpowiadamy, jak
Zaloguj się
 • achaszwerosz

  Oceniono 79 razy 71

  Cudownie rzetelny artykuł, jako że w Polsce mamy ponad osiemdziesiąt gatunków biedronek (a nie tylko siedmiokropkę) i zdecydowana większość ich zimuje w naszych domach, ów arlekin i jego odmiany przypominają prawie każdą z nich bo nasze rodzime również występują w kolorach od jasnożółtego przez wszystkie odcienie czerwieni do czarnego, oraz w wielorakości kropek, białych, czarnych i czerwonych. W zasadzie można je odróżnić mierząc pancerzyki mikrometrem, wątpliwe jednak by ktokolwiek próbował to robić. Za to na pewno po sianiu paniki takimi wypocinami, większość chwyci za odkurzacze i zacznie katować biedronki. Brawo! Artukuł godny ministra Szyszki.

 • more_info

  Oceniono 76 razy 66

  Kurczę ma "bardziej wystający tułów". Ale, pionowo czy wzdłuż? Znaczy, jak jej ten tułów wystaje? Tak jak tej od sałatki czy tej z broszką?

 • brrrr73rrrr

  Oceniono 99 razy 45

  Mam zabijać biedronki bo "mogą ugryźć i wywołać reakcję alergiczną"? Czy z tego powodu powinnam także pozabijać osy, pszczoły, pająki i inne stworzenia? Idąc tym tokiem myślenia (dziwnie zbieżnym z poglądami niejakiego Szyszki) wybijmy wilki, lisy, niedźwiedzie, żmije itd. Najlepiej wszystko co żyje.

 • marcinblonie

  Oceniono 43 razy 43

  Przebrnąłem przez cały tekst, żeby dowiedzieć się że mogę je wciągnąć odkurzaczem.... redakcjo trochę szacunku dla czytelników...

 • 33qq

  Oceniono 49 razy 41

  Oczywiście w ten sposób będziemy równie skutecznie tępić rodzime biedronki. Świetny pomysł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX