Rumieńce na twarzy - kiedy nie s± oznak± zdrowia

Rumieńce na twarzy dawniej były uważane za oznakę zdrowia, jednak dzi¶ wiadomo, że nie zawsze s± one czym¶ pozytywnym. Powodów wypieków na twarzy jest wiele - od chwilowego stresu, przez menopauzę po alergie pokarmowe. Jakie jeszcze mog± być przyczyny występowania rumieńców na twarzy i kiedy wypieki powinny zaniepokoić?

Wypieki na twarzy –przyczyny

Przyczyn pojawienia się rumieńców na twarzy może być wiele. Wypieki pojawiaj± się na przykład na skutek odczuwania silnych emocji, takich jak zło¶ć, stres, gniew, wstyd, niepokój czy wzburzenie. Wówczas rumieńce s± wynikiem podwyższenia ci¶nienia krwi i mijaj±, gdy stan, w którym odczuwamy silne emocje również minie. Wypieki na twarzy można zaobserwować także po wytężonym wysiłku fizycznym, na wskutek którego podwyższa się ci¶nienie krwi.

Inn± sytuacj±, w której pojawiaj± się rumieńce, jest zmiana temperatury otoczenia. Zwłaszcza, gdy wchodzimy w zimie do ciepłego pomieszczenia na policzkach pojawiaj± się rumieńce, które s± wywołane rozszerzaniem się naczyń skóry. Z powodu rozszerzenia naczyń krwiono¶nych, wypieki pojawiaj± się na twarzy również po spożyciu gor±cych albo ostrych potraw, a także po alkoholu. W takich sytuacjach wypieki znikaj± samoistnie po pewnym czasie i s± czym¶ całkowicie naturalnym, o co nie trzeba się martwić.

Główne przyczyny występowania rumieńców na twarzy to:

Częst± przyczyn± zaczerwienienia skóry twarzy jest alergia kontaktowa albo pokarmowa. Jeżeli wypieki pojawiaj± się na twarzy po zjedzeniu jakiego¶ okre¶lonego składnika, prawdopodobnie ¶wiadczy to o alergii pokarmowej.

Rumieńce mog± być również objawem uczulenia na stosowane kremy, żele do mycia twarzy lub inne preparaty używane w obszarze twarzy. W przypadku zauważenia takich objawów należy być czujnym i obserwować, czy rumieńcom nie towarzysz± duszno¶ci, obrzęk policzków, ust lub gardła, problemy z oddychaniem albo przyspieszenie tętna. Wówczas można mieć do czynienia ze wstrz±sem anafilaktycznym, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Zaczerwienienie twarzy poł±czone z uczuciem gor±ca może być jednym z objawów nadczynno¶ci tarczycy, na skutek której dochodzi do przyspieszenia metabolizmu i zwiększenia produkcji ciepła. Przy nadczynno¶ci tarczycy, oprócz wypieków inne częste objawy to nadmierna potliwo¶ć, nieuzasadniona utrata masy ciała, nerwowo¶ć, drżenie r±k, kołatanie serca, częste biegunki, łamliwo¶ć paznokci, a u kobiet również zaburzenia regularno¶ci cyklu miesi±czkowego.

Nagłe rumieńce mog± być spowodowane menopauz±, podczas której w organizmie kobiety zachodz± zmiany hormonalne. Zwykle wypiekom na twarzy towarzyszy kołatanie serca, kłopoty ze snem, częste wahania nastroju, nadmierne pocenie się oraz wybuchy gor±ca. W takim przypadku wypieki pojawiaj± się najczę¶ciej nie tylko na twarzy, ale także na dekolcie oraz szyi. Zmiany hormonalne zachodz±ce w organizmie kobiety mog± powodować pojawianie się rumieńców także u kobiet w ci±ży.

Jeżeli oprócz rumienia zauważalne s± takie objawy jak bóle głowy, szumy uszne czy krwawienie z nosa, może to oznaczać nadci¶nienie tętnicze. Z kolei rumieńce, które swoim kształtem przypominaj± motyla mog± być oznak± tocznia rumieniowatego układowego, który jest chorob± autoimmunologiczn±.

W sytuacji, gdy zauważy się u siebie wypieki, które nie maj± ¶ci¶le okre¶lonej przyczyny albo towarzysz± im inne niepokoj±ce objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że w większo¶ci przypadków wypieki na twarzy nie s± powodem do zmartwień, ale niekiedy mog± być jednym z objawów poważnej choroby, więc nie należy ich bagatelizować.

Rumieniec na twarzy a choroby skóry

Zaczerwienienie skóry twarzy może być również spowodowane chorobami skóry, takimi jak na przykład tr±dzik różowaty. Oprócz rumienia, inne objawy tr±dziku różowatego to obrzęk twarzy, uczucie pieczenia skóry, a także szorstko¶ć skóry. Rozróżnia się kilka odmian tr±dziku różowatego, a w niektórych przypadkach oprócz zaczerwienienia skóry na twarzy pojawiaj± się krostki, grudki albo zmiany przerostowe.

Zobacz wideo

Wypieki na twarzy dziecka

U dzieci wypieki mog± być spowodowane tak prozaicznymi przyczynami, jak zmiana temperatury otoczenia czy wysiłek fizyczny, ale mog± być również objawem choroby. Najczęstsz± chorob±, która u dzieci objawia się rumieńcem na twarzy, jest rumień zakaĽny, zwany też chorob± pi±t±. Jest to infekcja wirusowa, która czasami przebiega bezobjawowo, a czasami objawia się podwyższon± temperatur± ciała, a także charakterystycznymi rumieńcami pojawiaj±cymi się pocz±tkowo na twarzy, a póĽniej na kończynach oraz tułowiu.

Choroba ta może dotykać również osób dorosłych i jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ci±ży, gdyż może być zagrożeniem dla płodu rozwijaj±cego się w łonie matki. Oprócz choroby, jak± jest rumień zakaĽny, wypieki na twarzy mog± pojawiać się w przypadku innych chorób, w przebiegu których występuje gor±czka.

Więcej o: