Rumieńce na twarzy - kiedy nie są oznaką zdrowia

Rumieńce na twarzy dawniej były uważane za oznakę zdrowia, jednak dziś wiadomo, że nie zawsze są one czymś pozytywnym. Powodów wypieków na twarzy jest wiele - od chwilowego stresu, przez menopauzę po alergie pokarmowe. Jakie jeszcze mogą być przyczyny występowania rumieńców na twarzy i kiedy wypieki powinny zaniepokoić?

Wypieki na twarzy –przyczyny

Przyczyn pojawienia się rumieńców na twarzy może być wiele. Wypieki pojawiają się na przykład na skutek odczuwania silnych emocji, takich jak złość, stres, gniew, wstyd, niepokój czy wzburzenie. Wówczas rumieńce są wynikiem podwyższenia ciśnienia krwi i mijają, gdy stan, w którym odczuwamy silne emocje również minie. Wypieki na twarzy można zaobserwować także po wytężonym wysiłku fizycznym, na wskutek którego podwyższa się ciśnienie krwi.

Inną sytuacją, w której pojawiają się rumieńce, jest zmiana temperatury otoczenia. Zwłaszcza, gdy wchodzimy w zimie do ciepłego pomieszczenia na policzkach pojawiają się rumieńce, które są wywołane rozszerzaniem się naczyń skóry. Z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych, wypieki pojawiają się na twarzy również po spożyciu gorących albo ostrych potraw, a także po alkoholu. W takich sytuacjach wypieki znikają samoistnie po pewnym czasie i są czymś całkowicie naturalnym, o co nie trzeba się martwić.

Główne przyczyny występowania rumieńców na twarzy to:

Częstą przyczyną zaczerwienienia skóry twarzy jest alergia kontaktowa albo pokarmowa. Jeżeli wypieki pojawiają się na twarzy po zjedzeniu jakiegoś określonego składnika, prawdopodobnie świadczy to o alergii pokarmowej.

Rumieńce mogą być również objawem uczulenia na stosowane kremy, żele do mycia twarzy lub inne preparaty używane w obszarze twarzy. W przypadku zauważenia takich objawów należy być czujnym i obserwować, czy rumieńcom nie towarzyszą duszności, obrzęk policzków, ust lub gardła, problemy z oddychaniem albo przyspieszenie tętna. Wówczas można mieć do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Zaczerwienienie twarzy połączone z uczuciem gorąca może być jednym z objawów nadczynności tarczycy, na skutek której dochodzi do przyspieszenia metabolizmu i zwiększenia produkcji ciepła. Przy nadczynności tarczycy, oprócz wypieków inne częste objawy to nadmierna potliwość, nieuzasadniona utrata masy ciała, nerwowość, drżenie rąk, kołatanie serca, częste biegunki, łamliwość paznokci, a u kobiet również zaburzenia regularności cyklu miesiączkowego.

Nagłe rumieńce mogą być spowodowane menopauzą, podczas której w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne. Zwykle wypiekom na twarzy towarzyszy kołatanie serca, kłopoty ze snem, częste wahania nastroju, nadmierne pocenie się oraz wybuchy gorąca. W takim przypadku wypieki pojawiają się najczęściej nie tylko na twarzy, ale także na dekolcie oraz szyi. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety mogą powodować pojawianie się rumieńców także u kobiet w ciąży.

Jeżeli oprócz rumienia zauważalne są takie objawy jak bóle głowy, szumy uszne czy krwawienie z nosa, może to oznaczać nadciśnienie tętnicze. Z kolei rumieńce, które swoim kształtem przypominają motyla mogą być oznaką tocznia rumieniowatego układowego, który jest chorobą autoimmunologiczną.

W sytuacji, gdy zauważy się u siebie wypieki, które nie mają ściśle określonej przyczyny albo towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że w większości przypadków wypieki na twarzy nie są powodem do zmartwień, ale niekiedy mogą być jednym z objawów poważnej choroby, więc nie należy ich bagatelizować.

Rumieniec na twarzy a choroby skóry

Zaczerwienienie skóry twarzy może być również spowodowane chorobami skóry, takimi jak na przykład trądzik różowaty. Oprócz rumienia, inne objawy trądziku różowatego to obrzęk twarzy, uczucie pieczenia skóry, a także szorstkość skóry. Rozróżnia się kilka odmian trądziku różowatego, a w niektórych przypadkach oprócz zaczerwienienia skóry na twarzy pojawiają się krostki, grudki albo zmiany przerostowe.

Zobacz wideo

Wypieki na twarzy dziecka

U dzieci wypieki mogą być spowodowane tak prozaicznymi przyczynami, jak zmiana temperatury otoczenia czy wysiłek fizyczny, ale mogą być również objawem choroby. Najczęstszą chorobą, która u dzieci objawia się rumieńcem na twarzy, jest rumień zakaźny, zwany też chorobą piątą. Jest to infekcja wirusowa, która czasami przebiega bezobjawowo, a czasami objawia się podwyższoną temperaturą ciała, a także charakterystycznymi rumieńcami pojawiającymi się początkowo na twarzy, a później na kończynach oraz tułowiu.

Choroba ta może dotykać również osób dorosłych i jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż może być zagrożeniem dla płodu rozwijającego się w łonie matki. Oprócz choroby, jaką jest rumień zakaźny, wypieki na twarzy mogą pojawiać się w przypadku innych chorób, w przebiegu których występuje gorączka.

Więcej o: