Zdaniem specjalistów człowiek potrzebuje od 7-8 godzin snu. Jest on potrzebny, aby organizm mógł się zregenerować i nabrać siły na kolejny dzień. Niestety czasem zdarza się, że tego snu jest zbyt mało lub nie ma go wcale. Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele. Czasem są tak prozaiczne jak źle dobrany materac, niewywietrzony pokój, chrapanie partnera czy po prostu hałas dobiegający z ulicy. Ale w niektórych przypadkach brak snu może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem lub zachodzących w nich wraz z wiekiem zmian.
Niewystarczająca ilość snu odbija się na pracy całego organizmu. Mózg wolniej pracuje, pogarsza się koordynacja ruchowa, spowalnia metabolizm, mogą także pojawić się zaburzenia hormonalne. Dlatego osoby, które mają problemy z snem powinny skonsultować się lekarzem. Zdarza się, że bezsenność to pierwszy objaw choroby.
Bezsenność pojawia się bardzo często u pacjentów z niewydolnością serca. Chorzy nie mogą leżeć na płasko, zaczynają się dusić i muszą usiąść, aby wyrównać oddech. Dzieje się tak ponieważ niewydolne serce, w takiej pozycji nie jest w stanie przepompować krwi zgromadzonej w płucach.
Osoby, u których zaczęła rozwijać się miażdżyca też mogą mieć problemy ze snem. Blaszki miażdżycowe bardzo utrudniają swobodny przepływ krwi. W konsekwencji podnosi się także ciśnienie krwi, które musi być większe, żeby z większą siłą przepuścić krew przez węższe światło tętnicy. U części pacjentów, zwłaszcza w nocy schorzenie może powodować problemy z zasypianiem, zbyt wczesnym budzeniem się czy po prostu pogorszyć jakość snu.
Choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) mogą znacząco pogorszyć jakość snu. W przypadku osób chorych na astmę charakterystyczne dla schorzenia napady duszności najczęściej pojawiają się w nocy. Natomiast POChP prowadzi do znacznego spłycenia oraz znacznym skróceniem snu.
U osób chorujących na nadczynność tarczycy znacząco podnosi się stężenie hormonów wydzielanych przez ten gruczoł. Ich wysoki poziom w organizmie może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, niepokoju, a także problemów ze snem i bezsenność.
Zdarza się, że towarzyszące zgadze dolegliwości sprawiają, że chory wybudzają się nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Czym jest zgaga? Zgaga objawia się nieprzyjemnym paleniem za mostkiem. Zazwyczaj zaczyna się w nadbrzuszu, a następnie promieniuje do klatki piersiowej i szyi. Schorzenie prowadzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Podczas leżenia problem się nasila, dodatkowo pojawiają się problemy z przełykaniem. Osoby zmagające się ze zgagą budzą się w nocy z powodu silnego kaszlu i uczucia dławienia. Takich sytuacji nie można lekceważyć i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych.
Zaburzenia hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy mogą mieć niebagatelny wpływ na jakość snu. Zdaniem badaczy wszystkiemu winny jest estrogen. Aby wyrównać jego poziom i działanie najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępcza.
Problemy z zasypaniem bardzo często mają te osoby, które nie potrafią radzić sobie ze stresem. W niektórych przypadkach napięcie i ciągła gonitwa myśli sprawiają, że spokojne przespanie nocy staje się praktycznie niemożliwe. Najlepszym sposobem na poprawę sytuacji jest nauczenie się technik relaksacyjnych czy poznanie i zdrożenie innych metod, które pozwolą uwolnić się od stresu i przespać noc.
Problemy ze snem niejednokrotnie pojawiają się u pacjentów z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, nerwicą czy schizofrenią. Ale nie tylko. Problemy ze snem mają także osoby, które zmagają się z chorobami, które wywołują nadmierne pobudzenie.
Nie bez znaczenia są także przyjmowane leki. Zdarza się, że kłopoty ze snem mają osoby stosujące leki przeciwdepresyjne, glikokortykosteroidy. Kłopotów może przysporzyć także doustna antykoncepcja.