Melisa lekarska - na spokój i dobry sen. Jakie inne właściwości ma melisa?

Melisa lekarska to ziele lecznicze, znane głównie z właściwości uspokajających. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta wykazuje szereg innych, bardzo pozytywnych cech leczniczych i prozdrowotnych. Unikalne związki zawarte w melisie mogą pomóc złagodzić bóle menstruacyjne, poprawić trawienie, a także wspomóc pracę serca i mózgu. Czym dokładniej jest melisa lekarska, jakie ma jeszcze właściwości oraz do czego można ją wykorzystać?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Melisa lekarska - charakterystyka

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) to gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. W wielu regionach nazywana jest nadal jej dawnymi określeniami, takimi jak rojownik, pszczelnik, matecznik czy cytrynowe ziele. W dzikiej formie ziele to spotkać można prawie na wszystkich kontynentach. Występuje między innymi w Afryce Północnej (głównie Tunezja, Maroko), w Europie Południowej (Włochy, Grecja, Chorwacja i Wyspy Kanaryjskie), a także w Azji Zachodniej i Środkowej. Ze względu na liczne właściwości lecznicze melisy lekarskiej stała się ona także popularną rośliną uprawną, którą z powodzeniem uprawia się na całym świecie - w tym również i w Polsce.

Roślina ta wzrasta zazwyczaj do około 60 centymetrów wysokości, a jej liście posiadają charakterystyczny szerokojajowaty kształt. Wierzch listków ma intensywnie zielony kolor, a spodnia ich część jest zdecydowanie jaśniejsza. Melisa lekarska kwitnie już od kwietnia, a jej małe, jasnożółte kwiaty pojawiają się w miejscu łączenia łodygi i listków. Surowcem zielarskim w przypadku tej rośliny są liście, które zapachem przypominają cytrynę.

Melisa lekarska już od setek lat wykorzystywana jest także w kuchni. Jej cytrynowy aromat może zastąpić trawę cytrynową i urozmaicić smak wielu sałatek oraz dań. Warto jednak pamiętać, że suszone liście melisy tracą niemal całkowicie swój cytrynowy charakter.

Melisa lekarska - substancje aktywne

Właściwości lecznicze i prozdrowotne melisy lekarskiej wynikają z jej unikalnego składu chemicznego. Głównym składnikiem aktywnym liści tego ziela jest olejek eteryczny, który wykazuje działanie bakteriostatyczne, wirusostatyczne oraz spazmolityczne na ośrodkowy układ nerwowy.  Występują tu również takie związki jak:

  • kwasy fenolowe,
  • flawonoidy,
  • cytral A,
  • cytral B,
  • linalol,
  • triterpeny.

Melisa lekarska na spokojny sen oraz ukojenie nerwów

Napar z liści melisy lekarskiej stosowany jest dzisiaj głównie w celu ułatwienia zaśnięcia, złagodzenia nerwów, uspokojenia, zredukowania stresu, a także do leczenia stanów lękowych. Badania wykazały, że związki zawarte w liściach tej rośliny (głównie cytral oraz kariofilen) zbawiennie wpływają na nerwicę serca oraz migrenowe bóle głowy. Regularne picie naparów z melisy sprawi, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen spokojniejszy i dłuższy.

Czy herbatę z melisy można podawać dzieciom? Herbata z melisy jest bezpieczna dla dzieci. Melisa, oprócz rumianku i kopru, jest składnikiem herbatek na problemy z brzuchem.

Napar z melisy na cholesterol i wątrobę

Napary z melisy lekarskiej mogą wpływać na krew oraz redukować prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób na tle sercowo-naczyniowym. Często spotkać się można z opinią, że regularne picie naparów z melisy skutkuje obniżeniem poziomu złego cholesterolu we krwi. Warto także dodać, że związki aktywne występujące licznie w tym zielu znacząco hamują utlenianie lipidów w wątrobie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń tego narządu - np. niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Melisa lekarska na problemy trawienne

Badania naukowców z USA oraz Japonii wykazały, że kwas kawowy oraz rozmarynowy, które występują w liściach melisy lekarskiej, mogą istotnie wpływać na wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego. Właściwość ta może być więc przydatna w łagodzeniu niestrawności po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach.

Antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości melisy lekarskiej

Wielokrotnie powtarzane badania z użyciem związków występujących w melisie potwierdziły, że wykazuje ona działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Przykładem może być kwas fenolowy, który efektywnie dezaktywuje wirusa z rodziny Herpes simplex, wywołującego opryszczkę okolic ust. Wystudzony i esencjonalny napar z liści melisy może także posłużyć jako płukanka do ust, gdyż znakomicie zabija bakterie neutralizując tym samym przykry zapach z ust.

Napar z melisy lekarskiej - skutki uboczne

Melisa lekarska jest bezpieczną rośliną leczniczą, a niepożądane efekty uboczne wywołane spożyciem naparu obserwowane są bardzo rzadko. Jednak notuje się przypadki, w których przyjmowana doustnie może powodować nudności, wymioty, a także zawroty głowy. Ekstrakt z melisy po zetknięciu się ze skórą może powodować jej lekkie podrażnienia.

Więcej o: