Bezsenność a ryzyko zachorowania na Alzheimera

Liczba zachorowań na alzheimera gwałtownie rośnie. Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby jest bezsenność. Zbyt mała ilość lub niska jakość snu powodują, że demencja rozwija się znacznie szybciej.

W Polsce na alzheimera choruje pół miliona osób. Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie, chorych przybywa. Z szacunków WHO wynika, że w ciągu kolejnych 32 lat liczba pacjentów z demencją zwiększy się trzykrotnie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest coraz większa liczba osób cierpiących na bezsenność.

Bezsenność a rozwój choroby Alzheimera

W 2009 r. amerykańscy naukowcy opublikowali w piśmie "Science Express" wyniki badania, które pokazywało, że u myszy chorych na alzheimera, które przez dłuższy czas nie mogły spać, o wiele szybciej i w większej liczbie powstawały amyloidowe blaszki starcze. To one stanowią główną, bezpośrednią przyczynę rozwoju demencji.

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć?

Badacze już od dawna zdają sobie sprawę z tego, że mała ilość oraz kiepska jakość snu zaburzają zdolność mózgu do regeneracji. W czasopiśmie "Brain" opisano badanie, w którym w podobny sposób, co u myszy chorych na alzheimera, pokazano związek niewysypiania się z rozwojem demencji. Naukowcy sprawdzili, jak zaburzenia snu wpływają na poziom beta-amyloidu i białka tau w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Obydwie te substancje uznaje się za kluczowe przy powstawaniu alzheimera. Okazało się, że u uczestników badania, których sen zakłócano przez kilka nocy z rzędu, poziom beta amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym był o 10 procent wyższy niż u osób, które przesypiały spokojnie całe noce. Wykryto również podwyższony poziom białka tau u osób, które przez jakiś czas miały problemy ze snem.

Jak zadbać o dobry sen?

Takich badań jest więcej, a wszystkie dowodzą, że sen ma kluczowe znaczenie dla dobrej kondycji naszego mózgu. Dlatego należy starać się, by każdej nocy przesypiać minimum sześć, a maksymalnie dziewięć godzin. Aby się to udało, należy unikać kontaktu ze światłem ekranów urządzeń elektronicznych minimum na dwie godziny przed zaśnięciem. Nie zaleca się też pracy w łóżku i czytania, ponieważ te czynności też wpływają na jakość snu.

Ponadto, warto zadbać o wywietrzenie sypialni oraz o odpowiednią temperaturę do snu (około 18 stopni Celsjusza). Dla organizmu ważne jest, by zasypiać o stałej porze. Powinniśmy unikać jedzenia, szczególnie słodyczy i ciężkich produktów, przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać oraz picia napojów pobudzających, jak kawa, herbata czy napoje energetyczne.

Może cię też zainteresować:

Nowy lek na chorobę Alzheimera. Nadchodzi przełom

Więcej o: