Osoby narażone na demencję przejawiają pogarszające się zdolności poznawcze. Zaburzenia te nazywane są łagodnymi, gdyż nie są to jeszcze do tego stopnia nieprawidłowości w działaniu pamięci, aby miały wpływ na czynności codzienne, takie jak prowadzenie samochodu lub ubieranie się. Ten wczesny okres upośledzenia funkcji poznawczych naukowcy nazywają predemencją.
Zaskakującym było odkrycie, że agresywne leczenie nadciśnienia może przynieść zadowalające rezultaty właśnie w walce z demencją. Badania kliniczne nad intensywnym obniżeniem ciśnienia krwi wykazały lepsze skutki niż standardowe leczenie.
Wyniki przedstawione na ostatniej Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Chicago pokazały, że ci pacjenci z nadciśnieniem, którzy początkowo otrzymywali intensywne leczenie nadciśnienia krwi, byli o 19 procent mniej podatni na łagodne zaburzenia poznawcze niż ci, którzy stosowali standardowe leczenie nadciśnienia. Oczekiwano, że osoby biorące udział w grupie terapii agresywnym obniżaniem ciśnienia krwi osiągną poniżej 120 mmHg (optymalne ciśnienie zdrowego dorosłego człowieka), podczas gdy osoby w standardowej grupie terapeutycznej mieli ciśnienie 140 mmHg.
Badania trwały przez kilka lat i dotyczyły prawie dziesięciu tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Naukowcy ocenili uczestników za pomocą testów pamięci, takich jak czytanie ludziom listy słów, a następnie poproszenie ich o przywołanie jak największej liczby zapamiętanych wyrazów.
- To, co dobre dla twojego serca, jest nie tylko dobre dla twojego serca, ale także dobre dla twojego mózgu - powiedział Jeff Williamson, główny badacz i szef gerontologii i medycyny geriatrycznej w Wake Forest School of Medicine.
Mózg jest wypełniony maleńkimi naczyniami krwionośnymi, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do pracujących komórek nerwowych. Wysokie ciśnienie krwi niszczy te małe naczynia w miarę upływu czasu. Często leczenie farmakologiczne nie wystarcza i zalecana jest zmiana trybu życia na tzw. zdrowszy. Faktem jest, że wiele osób z wysokim ciśnieniem krwi ma trudności z przywróceniem prawidłowego ciśnienia krwi, nawet jeśli dobrze się odżywiają, ćwiczą i przyjmują leki zgodnie z zaleceniami. Niewątpliwie każdy przypadek osób z wykrytym nadciśnieniem tętniczym jest indywidualny i lekarz musi zindywidualizować terapię, aby dążyć do niepodnoszenia ciśnienia krwi w późniejszym czasie. Jak wykazują badania jest szansa, że mózg pacjenta też na tym skorzysta.
Według naukowców to odkrycie jest krokiem milowym w zapobieganiu demencji, a osobom cierpiącym na nadciśnienie nowatorskie podejście do leczenia ich schorzenia może nie tylko przedłużyć życie ale również ochronić jego jakość.
Może Cię również zainteresować: