Myszy w domu - jakie szkody przynoszą, jak się ich pozbyć?

Myszy to gryzonie, które, gdy tylko na dworze robi się zimno, szukają schronienia i pożywienia w naszych domach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, mogą one powodować niemałe straty. Jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości?

Myszy są zwierzętami bardzo sprytnymi i łatwo przystosowują się do warunków otoczenia. Niestraszne im ani wysokie, ani niskie temperatury, a na brak pożywienia nie mogą narzekać, ponieważ jedzą właściwie wszystko, co znajdą. Mogą jeść zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, a jeśli nie znajdą nic takiego, posilą się nawet gazetami.

Myszy – jakie szkody wyrządzają?

Myszy, a także inne gryzonie, które mogą pojawiać się w pobliżu człowieka, wyrządzają niemałe szkody. Przede wszystkim, niszczą one jedzenie, wygryzają dziury w opakowaniach i nadgryzają produkty spożywcze, roznosząc przy okazji drobnoustroje. Oprócz tego, myszy wypróżniają się w pobliżu produktów spożywczych czy naczyń, zostawiają odchody we wszystkich miejscach, w których przebywają, a w związku z ich obecnością w domu może panować nieprzyjemny zapach. Gryzonie mogą również przegryzać kable od urządzeń elektrycznych.

Myszy – jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka sposobów na to, żeby pozbyć się z domu niechcianych gryzoni.

  1. Pułapki na myszy: są najbardziej popularną i najczęściej stosowaną metodą. W sklepach dostępne są pułapki, w które mysz się zatrzaskuje i umiera, a także takie, które tylko zwabiają gryzonia i zamykają go w środku uniemożliwiając ucieczkę. Dzięki takim pułapkom mysz pozostaje żywa i można ją wywieźć z dala od domu. W pułapkach najlepiej umieścić coś, co stanowi dla mysz przysmak, na przykład kawałek wędzonego mięsa albo chleba. Smakołyk warto wsadzać do pułapki w rękawiczkach, tak żeby myszy nie wyczuły zapachu człowieka, który zniechęci je do poczęstowania się smakołykiem.
  2. Trutki na myszy: są dostępne w wielu sklepach i stosunkowo tanie, w związku z czym są nadal często stosowane. Decydując się na użycie trutek, należy pamiętać, że są one szkodliwe nie tylko dla myszy, ale również zwierząt domowych oraz ludzi. W związku z tym, nie sprawdzą się w domach, w których jest kot lub pies, chyba, że trutka będzie odpowiednio zabezpieczona i dostępna tylko dla gryzoni. Wadą trutki jest również to, że mysz może zjeść trutkę i zdechnąć w miejscu, które jest dla nas trudno dostępne, w związku z czym trudno będzie ją usunąć z domu. Żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu rozkładającej się myszy, można zastosować trutkę z mumifikatorem. Zwierzę po zjedzeniu takiej trucizny nie rozkłada się, ale zasycha, więc w domu nie będzie nic czuć, jednak mimo tego, martwego gryzonia należy odszukać i usunąć.
  3. Odstraszacze ultradźwiękowe: takie urządzenia emitują dźwięki, które odstraszają myszy, a jednocześnie są niesłyszalne dla człowieka. Kupując taki odstraszać warto wybrać model, który emituje dźwięki o zmiennych częstotliwościach, dzięki czemu, myszy nie przyzwyczają się do nieprzyjemnych dźwięków. Urządzenia należy ustawić we wszystkich pomieszczeniach, w których widoczne są ślady obecności szkodników - ultradźwięki nie przechodzą przez ściany.

Jeżeli wszystkie metody walki z gryzoniami okażą się nieskuteczne, konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy zajmują się deratyzacją.

W walce z myszami warto wspomagać się również naturalnymi metodami. W domu, a szczególnie w pobliżu mysich gniazd, warto poukładać produkty o zapachu, którego myszy nie lubią. Nieprzyjemne dla myszy aromaty mają na przykład dziewanna,kwiaty wrotyczu, rumianek, mięta, oleander, liście pomidorów oraz spleśniała cytryna. Naturalne metody można stosować, żeby uniknąć pojawienia się myszy albo wtedy, gdy w domu pojawiło się dopiero kilka gryzoni. Jeśli myszy jest więcej, odstraszanie ziołami czy cytryną niestety nie będzie skuteczne.

Gdy myszy pojawiły się już w domu, należy jak najszybciej się ich pozbyć i zabezpieczyć dom, tak żeby gryzonie nie mogły się do niego dostać. Ważne jest dokładne zabezpieczenie wszystkich dróg, którymi gryzonie mogą wejść do domu. Przegląd w poszukiwaniu szpar w podłodze, dziur w izolacji oraz w okolicach rur, dobrze jest przeprowadzać przynajmniej raz w roku, wtedy, gdy spodziewamy się pierwszych chłodów. Jeżeli odkryje się jakieś nieszczelności, należy je dokładnie zalepić gipsem. Poza tym, nie należy wyrzucać do ogrodu resztek jedzenia, które przeznaczone są dla ptaków lub bezpańskich kotów, ponieważ resztki takie staną się zaproszeniem dla myszy.

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy
Więcej o: