USG transwaginalne - na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

USG transwaginalne (zwane też przezpochwowym, domacicznym lub ginekologicznym) to jedno z ważniejszych badań, które pozwala wykryć nieprawidłowości w strukturze tkanek damskich narządów rodnych. Badanie to umożliwia także rozpoznanie raka jajnika we wczesnych stadiach rozwoju. Jak dokładniej przebiega USG transwaginalne oraz jak często należy je robić?

USG przezpochwowe to badanie ginekologiczne, które pozwala w szybki i łatwy sposób ocenić stan zdrowia pacjentki poddanej zabiegowi. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne, a informacje, których dostarcza badanie są bezcenne. Badanie ultrasonograficzne wykonywane przez pochwę pozwala zdecydowanie dokładniej (w porównaniu z tradycyjnym badaniem ginekologicznym) przeanalizować ewentualne schorzenia narządów rodnych. Do podstawowych dolegliwości wykrywanych przy pomocy USG transwaginalnego zaliczyć można między innymi różne torbiele, mięśniaki i guzki powstałe na ścianach pochwy, a także zdiagnozować zespół policystycznych jajników. Tego typu badanie dostarcza także informacji o wczesnych etapach rozwoju ciąży.

USG transwaginalne wykonywane jest w sytuacjach, w których pojawiają się różne problemy związane z układem rozrodczym. Są to między innymi:

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • trudności z donoszeniem ciąży,
  • niepłodność,
  • zaburzenia menstruacji (np. brak lub opóźnienia w miesiączkowaniu),
  • nieokreślony ból okolic podbrzusza.

Domaciczne badanie ultrasonograficzne powinno wykonywać się maksymalnie co 2 lata, a także w przypadkach wszelkich objawów świadczących o nieprawidłowości w pracy narządów rozrodczych. USG wykonane odpowiednio wcześniej jest sprawą kluczową w leczeniu ewentualnych chorób nowotworowych. Większość kobiet uważa to badanie za całkowicie bezbolesne, choć powodujące pewnego rodzaju dyskomfort.

5 prostych badań, które ratują nam życie

USG transwaginalne u dziewicy

W gabinetach ginekologicznych nie brakuje również kobiet, które nigdy nie współżyły płciowo. Oczywiście w takich przypadkach możliwe jest również wykonanie badania USG narządów rodnych. Jest ono realizowane przezodbytniczo lub w sposób klasyczny - analogicznie jak USG jamy brzusznej. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim wypadku do badania należy mieć pełny pęcherz, a sama dokładność uzyskanego obrazu narządów jest mniejsza (w porównaniu do USG transwaginalnego i przezodbytniczego).

USG transwaginalne u kobiet w ciąży

Przezpochwowe obrazowanie ultrasonograficzne jest podstawowym i najważniejszym badaniem, na jakie powinna zdecydować się każda kobieta w ciąży. Pozwala ono wykluczyć ewentualne wady rozwoju płodu, a także rozpoznać zaburzenia wewnątrzmaciczne. USG przezpochwowe przeprowadzane jest w różnych etapach rozwoju płodu:

  1. pierwsze badanie przeprowadzane jest zwyczajowo pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży w celu określenia wieku ciążowego;
  2. drugie USG transwaginalne przeprowadzane jest w okolicach 20 tygodnia ciąży w celu zbadania prawidłowości anatomii płodu, a także wykonania echokardiografii serca nowo poczętego dziecka;
  3. trzecie badanie ultrasonograficzne wykonywane jest zazwyczaj po 30 tygodniu ciąży w celu skontrolowania prawidłowości wzrostu dziecka oraz oszacowania jego masy w momencie porodu.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby w okresie ciąży badanie ultrasonograficzne wykonać przynajmniej 3 razy. Jednak w praktyce przyszłe matki poddają się badaniom znacznie częściej.

Zobacz wideo

 USG transwaginalne - przebieg badania

Przezpochwowe badanie USG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ze strony pacjentki, a jedyną kwestią, o której należy pamiętać to opróżnienie pęcherza tuż przed badaniem. Obrazowanie narządów oraz tkanek realizowane jest za pomocą odbijanych od nich fal ultradźwiękowych, które powracają do emitującej je głowicy i są przesyłane następnie do komputera. Fale te są całkowicie bezpieczne - zarówno dla kobiety, jak i płodu.

 W pierwszym kroku ginekolog poprosi o rozebranie się od pasa w dół i ułożenie się na fotelu ginekologicznym. W tym czasie lekarz nakłada na sondę prezerwatywę, co gwarantuje sterylność oraz bezpieczeństwo badania. Bezbolesność wsuwania sondy do pochwy zagwarantowana jest przez specjalny żel, którym zostaje pokryta prezerwatywa. Głowica aparatu ma około 2 centymetrów średnicy.

W kolejnym etapie lekarz przeprowadzający badanie zlokalizuje pęcherz, a także pozostałe wewnętrzne narządy rozrodcze, takie jak jajniki, macicę, szyjkę macicy czy przydatki. Dokładne zobrazowanie dna macicy oraz jej trzonu wymaga także obrócenia głowicy o 90 stopni. USG transwaginalne jest badaniem trwającym z reguły kilkanaście minut.

Więcej o: