USG przezpochwowe to badanie ginekologiczne, które pozwala w szybki i łatwy sposób ocenić stan zdrowia pacjentki poddanej zabiegowi. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne, a informacje, których dostarcza badanie są bezcenne. Badanie ultrasonograficzne wykonywane przez pochwę pozwala zdecydowanie dokładniej (w porównaniu z tradycyjnym badaniem ginekologicznym) przeanalizować ewentualne schorzenia narządów rodnych. Do podstawowych dolegliwości wykrywanych przy pomocy USG transwaginalnego zaliczyć można między innymi różne torbiele, mięśniaki i guzki powstałe na ścianach pochwy, a także zdiagnozować zespół policystycznych jajników. Tego typu badanie dostarcza także informacji o wczesnych etapach rozwoju ciąży.
USG transwaginalne wykonywane jest w sytuacjach, w których pojawiają się różne problemy związane z układem rozrodczym. Są to między innymi:
Domaciczne badanie ultrasonograficzne powinno wykonywać się maksymalnie co 2 lata, a także w przypadkach wszelkich objawów świadczących o nieprawidłowości w pracy narządów rozrodczych. USG wykonane odpowiednio wcześniej jest sprawą kluczową w leczeniu ewentualnych chorób nowotworowych. Większość kobiet uważa to badanie za całkowicie bezbolesne, choć powodujące pewnego rodzaju dyskomfort.
W gabinetach ginekologicznych nie brakuje również kobiet, które nigdy nie współżyły płciowo. Oczywiście w takich przypadkach możliwe jest również wykonanie badania USG narządów rodnych. Jest ono realizowane przezodbytniczo lub w sposób klasyczny - analogicznie jak USG jamy brzusznej. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim wypadku do badania należy mieć pełny pęcherz, a sama dokładność uzyskanego obrazu narządów jest mniejsza (w porównaniu do USG transwaginalnego i przezodbytniczego).
Przezpochwowe obrazowanie ultrasonograficzne jest podstawowym i najważniejszym badaniem, na jakie powinna zdecydować się każda kobieta w ciąży. Pozwala ono wykluczyć ewentualne wady rozwoju płodu, a także rozpoznać zaburzenia wewnątrzmaciczne. USG przezpochwowe przeprowadzane jest w różnych etapach rozwoju płodu:
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby w okresie ciąży badanie ultrasonograficzne wykonać przynajmniej 3 razy. Jednak w praktyce przyszłe matki poddają się badaniom znacznie częściej.
Przezpochwowe badanie USG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ze strony pacjentki, a jedyną kwestią, o której należy pamiętać to opróżnienie pęcherza tuż przed badaniem. Obrazowanie narządów oraz tkanek realizowane jest za pomocą odbijanych od nich fal ultradźwiękowych, które powracają do emitującej je głowicy i są przesyłane następnie do komputera. Fale te są całkowicie bezpieczne - zarówno dla kobiety, jak i płodu.
W pierwszym kroku ginekolog poprosi o rozebranie się od pasa w dół i ułożenie się na fotelu ginekologicznym. W tym czasie lekarz nakłada na sondę prezerwatywę, co gwarantuje sterylność oraz bezpieczeństwo badania. Bezbolesność wsuwania sondy do pochwy zagwarantowana jest przez specjalny żel, którym zostaje pokryta prezerwatywa. Głowica aparatu ma około 2 centymetrów średnicy.
W kolejnym etapie lekarz przeprowadzający badanie zlokalizuje pęcherz, a także pozostałe wewnętrzne narządy rozrodcze, takie jak jajniki, macicę, szyjkę macicy czy przydatki. Dokładne zobrazowanie dna macicy oraz jej trzonu wymaga także obrócenia głowicy o 90 stopni. USG transwaginalne jest badaniem trwającym z reguły kilkanaście minut.