Esofagoskopia

Esofagioskopia jest badaniem umożliwiającym ocenę wyściółki przełyku, a szczególnie obszarów podrażnionych, stanów zapalnych, owrzodzeń czy też nieprawidłowej tkanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

W badaniu używa się endoskopu, urządzenia o średnicy od 6 mm do 12 mm i długości od ok. 30 cm do 1,5 m. Specyfiką aparatu jest możliwość przesyłania światła i obrazu mimo wyginania rurki. Endoskop może zostać wyposażony w instrumenty do pobierania wycinków oraz usuwania nieprawidłowej tkanki.

Wskazaniem do wykonania ezofagoskopii są trudności w przełykaniu, długotrwała chrypka oraz trudnościach w oddychaniu.

Przebieg badania

Przed właściwym badaniem wykonywane jest miejscowe znieczulenie przełyku. Następnie pacjent otrzymuje zastrzyk, który spowoduje senność, ale jednocześnie pozwoli na reagowanie na polecenia lekarza. Potem między zębami badanego umieszcza się ustnik. Lekarz umieszcza końcówkę endoskopu w gardle i prosi o jego połknięcie.

Po badaniu pacjent jest jeszcze pod wpływem znieczulenia i środków uspokajających. Dopóki znieczulenie działa nie można nic jeść ani pić.

Przygotowanie do badania

Na około 4 godziny przed badaniem nie wolno nic jeść ani pić. Warto poprosić kogoś, aby nam towarzyszył, ponieważ po badaniu pacjent jest jeszcze lekko oszołomiony i nie może normalnie funkcjonować.

Powikłania

Badanie jest bezpieczne. Powikłania są niezwykle rzadkie. Niekiedy mogą zdarzyć się infekcje czy drobne krwawienia.

Zobacz także: Dysfagia Achalazja przełyku Uchyłki przełyku

Zobacz wideo
Więcej o: