Achalazja prze³yku

Zgaga, problemy z prze³ykaniem mog± byæ symptomem achalazji prze³yku. Najczê¶ciej jej powodem jest uszkodzenie nerwów prze³yku. Mo¿e byæ tak¿e wywo³ana innymi chorobami, np.: rakiem ¿o³±dka lub górnej czê¶ci prze³yki, chorob± Chagasa. Nie wyklucza siê tak¿e czynników genetycznych.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Achalazja prze³yku spowodowana jest nieprawid³owym dzia³aniem miê¶nia dolnego zwieracza prze³yku, który nie otwieraj±c siê w trakcie jedzenia nie pozwala na przekazanie spo¿ywanych pokarmów do ¿o³±dka. Stan ten skutkuje problemami z prze³ykaniem (dysfagia). Choroba mo¿e wyst±piæ w ka¿dym momencie ¿ycia, choæ bardziej nara¿one s± osoby w ¶rednim i starszym wieku.

Objawy

Najbardziej powszechnymi objawami achalazji prze³yku s±: cofanie siê tre¶ci pokarmowej, wystêpuj±cy po jedzeniu ból w klatce piersiowej, plecach, szyi oraz ramionach, kaszel, k³opoty ze spo¿ywaniem pokarmów o sta³ej konsystencji, pieczenie w prze³yku, odbijanie siê, spadek wagi cia³a.

Diagnostyka

Achalazjê prze³yku potwierdza siê poprzez przeprowadzenie kompleksowych badañ diagnostycznych: RTG prze³yku, badanie endoskopowe najczê¶ciej z pobraniem wycinków, badanie manometryczne trzonu prze³yku i jego dolnego zwieracza. Dodatkowo mog± byæ wykonane: ultrasonografia oraz pH-metria prze³yku.

Leczenie

Leczenie uzale¿nione jest od stanu ogólnego pacjenta oraz wieku. W terapii farmakologicznej stosuje siê zastrzyki z toksyn± botulinow± s³u¿±c± do rozlu¼nienia miê¶ni zwieracza, mo¿na podaæ leki w postaci azotanów lub brokerów kana³u wapniowego. Czêsto konieczna jest ingerencja chirurgiczna w postaci zabiegu zmniejszaj±cego ci¶nienie w miê¶niu dolnego zwieracza prze³yku lub przeprowadzenie panendoskopii rozszerzaj±cej dolny zwieracz prze³yku.

W leczeniu achalazji konieczna jest dieta papkowata i rozdrobniona, spo¿ywanie pokarmów bez po¶piechu w pozycji stoj±cej oraz unikanie stresu

Zobacz tak¿e: Uchy³ki prze³yku Choroby prze³yku Dysfagia