Achalazja przełyku

Zgaga, problemy z przełykaniem mogą być symptomem achalazji przełyku. Najczęściej jej powodem jest uszkodzenie nerwów przełyku. Może być także wywołana innymi chorobami, np.: rakiem żołądka lub górnej części przełyki, chorobą Chagasa. Nie wyklucza się także czynników genetycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Achalazja przełyku spowodowana jest nieprawidłowym działaniem mięśnia dolnego zwieracza przełyku, który nie otwierając się w trakcie jedzenia nie pozwala na przekazanie spożywanych pokarmów do żołądka. Stan ten skutkuje problemami z przełykaniem (dysfagia). Choroba może wystąpić w każdym momencie życia, choć bardziej narażone są osoby w średnim i starszym wieku.

Objawy

Najbardziej powszechnymi objawami achalazji przełyku są: cofanie się treści pokarmowej, występujący po jedzeniu ból w klatce piersiowej, plecach, szyi oraz ramionach, kaszel, kłopoty ze spożywaniem pokarmów o stałej konsystencji, pieczenie w przełyku, odbijanie się, spadek wagi ciała.

Diagnostyka

Achalazję przełyku potwierdza się poprzez przeprowadzenie kompleksowych badań diagnostycznych: RTG przełyku, badanie endoskopowe najczęściej z pobraniem wycinków, badanie manometryczne trzonu przełyku i jego dolnego zwieracza. Dodatkowo mogą być wykonane: ultrasonografia oraz pH-metria przełyku.

Leczenie

Leczenie uzależnione jest od stanu ogólnego pacjenta oraz wieku. W terapii farmakologicznej stosuje się zastrzyki z toksyną botulinową służącą do rozluźnienia mięśni zwieracza, można podać leki w postaci azotanów lub brokerów kanału wapniowego. Często konieczna jest ingerencja chirurgiczna w postaci zabiegu zmniejszającego ciśnienie w mięśniu dolnego zwieracza przełyku lub przeprowadzenie panendoskopii rozszerzającej dolny zwieracz przełyku.

W leczeniu achalazji konieczna jest dieta papkowata i rozdrobniona, spożywanie pokarmów bez pośpiechu w pozycji stojącej oraz unikanie stresu

Zobacz także: Uchyłki przełyku Choroby przełyku Dysfagia

Więcej o: