Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (Zapalenie tętnicy skroniowej)

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic to przewlekłe, układowe zapalenie naczyń tętniczych. Mimo że choroba może objąć praktycznie każdą tętnicę najczęściej atakuje te zlokalizowane blisko głowy, kręgów, a także siatkówki, co czasem kończy się utratą wzroku. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet powyżej 50. roku życia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Przyczyny występowania tego typu zapalenia nie są do końca znane. Prawdopodobnie ma ono związek z polimialgią reumatyczną, jedną z chorób reumatycznych związanych ze zmianami w obrębie tkanki łącznej . Zdaniem niektórych specjalistów nie bez znaczenia jest podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe. U pacjentów obciążonych genetycznie olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic może być odpowiedzią autoimmunologiczną organizmu na infekcję bakteryjną lub wirusową.

Zobacz wideo

Objawy

Stan zapalny może się pojawić niemal w każdej z tętnic znajdujących się w ludzkim organizmie. W pierwszej kolejności pojawia się znaczne pogrubienie ścian naczynia, następnie obserwuje się naciekający stan zapalny. Najczęściej zmiany pojawiają się w tętnicy skroniowej, kręgowej (odcinek zewnątrzczaszkowy), rzęskowej tylnej, ocznej, szyjnej zewnętrznej i wewnętrznej oraz środkowej siatkówki.

Olbrzymikomórkowe zapalenie tętnic zazwyczaj rozwija się bardzo powoli i w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Występujące u pacjentów dolegliwości są zależne od umiejscowienia zajętej chorobą tętnicy, w większości przypadków pojawiają się one w okolicy głowy. Skarżą się oni przede wszystkim na nasilające się w nocy bóle głowy (skroń lub potylica), tętnice staja się bardzo delikatne i bolesne, niekiedy nie pozwalają na założenie nakryć głowy. Mięśnie żuchwy są osłabione, a przeżuwaniu towarzyszy ból oraz drętwienie.

Zajęcie tętnic ocznych występuje u jednej czwartej chorych. Pierwszym zmianom chorobowym towarzyszy podwójne widzenie, ból gałki ocznej, zaburzenie ostrości widzenia, czasem pojawia się ślepota jednooczna. W przypadku układu nerwowego może wywołać otępienie, przemijające ataki niedokrwienne lub udar mózgu.

Obok objawów charakterystycznych dla poszczególnych naczyń u chorych pojawiają się stany podgorączkowe, osłabienie, brak apetytu oraz bóle mięśniowe.

Diagnoza

Rozpoznanie olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic opiera się na ocenie pięciu kryteriów. Wystąpienie trzech z nich potwierdza chorobę. Pod uwagę przy stawianiu diagnozy bierze się:

- wiek pacjenta (najczęściej chorują kobiety po pięćdziesiątce)

- intensywność bólu głowy

- tkliwość lub osłabienie tętna tętnicy skroniowej

- wynik badani OB. (> 50 mm / 1 godz.)

- wynik biopsji tętnicy skroniowej

Objawy zapalenia tętnic mogą pojawić się przy wielu innych schorzeniach dlatego, przy stawianiu diagnozy należy je wykluczyć. Podobne dolegliwości pojawiają się przy miażdżycy , chorobach tkanki łącznej, kiłowym zapaleniu tętnic, zatorze tętnicy, napadach jaskry lub chorobach stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie

Podstawą leczenia zapalenia tętnic są glikokortykosteroidy. Podawane są do momentu ustąpienia objawów i poprawy wyników laboratoryjnych tj. od 2 do 4 tygodni. Jednak u ogromnej części pacjentów następują nawroty i konieczne jest kontynuowanie leczenia przez ok. 2 lata. U chorych, u których istnieje ryzyko utraty wzroku podaje się dożylnie glikokortykosteroidy.

Czytaj także:

Zespół Cogana

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Zator tętnicy krezkowej

Przerost prawej komory serca (Przewlekły zespół płucno - sercowy)

Zespół Sjögrena (zespół Sjogrena, choroba Mikulicza-Radeckiego)

Więcej o: