Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki to jeden z częściej występujących urazów całego układu kostnego. Schorzenie dotyka głównie osoby intensywnie uprawiające sport.
Dołącz do nas na Facebooku!

Do skręcenia kostki dochodzi w skutek przeciążenia stawu. W większości przypadków jest wynikiem urazu mechanicznego np. spowodowanego upadkiem lub zbyt intensywnym wysiłkiem fizyczny (bardzo często stanowi konsekwencję złego przygotowania do treningu). Przy poważniejszych skręceniach może dojść nie tylko do naciągnięcia, czy nadwerężenia stawu, ale do całkowitego zerwania torebki stawowej.

Objawy i diagnoza

Pierwszym objawem skręcenia jest ostry, przeszywający ból w kostce, który pojawia się niemal od razu po upadku lub nieprawidłowym ustawieniu stopy. Skręcona kostka bardzo szybko puchnie, niejednokrotnie pojawia się krwiak oraz obrzęk . Mimo że skręcenie kostki nie jest poważnych schorzeniem to leczenie go domowymi sposobami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty, najlepiej ortopedy lub chirurga. Na podstawie wywiadu oraz, w zależności od skali uszkodzenia kości, badania USG lub zdjęcia rentgenowskiego można potwierdzić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.

Na skręcenie bardziej narażone są osoby otyłe, o słabej kondycji oraz te, które za szybko i zbyt intensywnie rozpoczynają uprawianie sportu. Częstą przyczyną urazów jest noszenie niewłaściwego obuwia.Leczenie

Forma leczenia zależna jest od rodzaju i skali zwichnięcia. W pierwszym najłagodniejszym przypadku zaleca się jedynie chłodzenie stawu i ograniczenie ruchu. Drugi wariant wymaga, dodatkowo, ustabilizowania kostki. Aby uniknąć powikłań aparat powinien pozostać na nodze przez około 3 tygodnie. Za trzecim, a zarazem najpoważniejszym, wariantem najczęściej kryje się całkowite zerwanie torebki oraz więzadeł. Pacjenci zmuszeni są nosić stabilizator przez minimum 6 tygodni lub na unieruchomienie nogi w gipsie na ok. 3 tygodnie.

Zarówno w II, jak w III przypadku po zdjęciu stabilizatora lub gipsu zalecana jest rehabilitacja. Należy jednak pamiętać, że nawet prawidłowo zrośnięta kość nie oznacza całkowitego wyleczenia. Blisko 50proc. osób ze skręconą kostką w III wariancie cierpi na niestabilność stawu skokowego i kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Koślawość kolan

Gonartroza, czyli zwyrodnienie kolana

Złamania kości

Orteza

Okostna. Zapalenie okostnej

Więcej o:
Komentarze (7)
Skręcenie stawu skokowego
Zaloguj się
 • krystianon

  Oceniono 16 razy 8

  zdecydowanie więcej informacji na ten temat jest tutaj:
  fizjoterapeuty.pl/urazy/skrecenie-stawu-skokowego.html

 • Marcin Mędrych

  Oceniono 7 razy 3

  Myślę, że oprócz przeczytania tego artykulu warto spojrzeć tutaj, ze względu na wyszczególniony opis wyglądy skręconej kostki, którą można leczyć samemu i opis takiej, z którą trzeba iść do specjalisty: skrecona-kostka.blogspot.com/2014/08/skrecona-kostka-leczenie.html

 • Ryszard Oleski

  Oceniono 2 razy -2

  Zadne okłady, żadne maści u mnie się nie sprawdziły. Tylko profesjonalna orteza od MDH.

 • fizjojanek

  Oceniono 10 razy -2

  skręcenie w brew pozorom można bardzo szybko wyleczyć. Wystarczy robić okłady z lodu. Tu jest bardzo dobrze pokazane
  www.youtube.com/watch?v=ISkHrAPEZGo

 • lenari

  Oceniono 11 razy -3

  Akurat niestety miałam okazje przeżyć skręcenie kostki i nic przyjemnego. Zamiast okladów z lodu dostałam od lekarza maść Dip Rilif i jest to maść chlodząca, przeciwzapalna i nie tylko zmniejszyła obrzęk, ale i poradziła sobie w znacznym stopniu z bólem.

 • kacperkacpeer

  Oceniono 5 razy -5

  Miałem skręconą kostkę i nie wyobrażam sobie stosowania jakiś domowych metod. Nie czułbym się z tym dobrze. Chodziłem do Piotra Balcerzaka, fizjoterapeuty z Wrocławia i byłem zadowolony, bo miałem poczucie, że wszystko odbędzie się profesjonalnie i rzeczowo, co dało mi duży komfort psychiczny (oczywiście oprócz samego leczenia).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX