Mięsak maziówkowy - rak złośliwy stawów

Mięsak maziówkowy, nazywany także maziakiem, to rzadki nowotwór złośliwy. Wywołane chorobą zmiany najczęściej widoczne są w obrębie stawów, przede wszystkim kolana lub stawu skokowego. Z powodu szybkiego rozwoju i przerzutów jest bardzo trudny w leczeniu.

Maziaki to jedne z nowotworów pierwotnych, które medycyna dodatkowo dzieli na łagodne oraz złośliwe. Pierwsze z nich wywodzą się z komórek macierzystych występujących w określonej części organizmu. Drugi typ nowotworu „zbudowany” jest z tkanki nabłonkowej tj. ekto- i endodermalnej. Ten rodzaj mięsaka stanowi niecałe 10 proc. wszystkich, tego typu zmian nowotworowych układu kostnego. Mimo że może pojawić się w każdym wieku, to najczęściej rozpoznawany jest u dzieci powyżej 12 roku życia. Czasem rozpoznawany jest u 2-6 latków.
Nowotwór zazwyczaj wywodzi się z torebki maziowej stawu, pochewek ścięgnistych, bądź kaletek i wypustek maziówki. U niemal połowy pacjentów zajęty zostaje staw kolanowy. Rzadziej widoczne są w śródstopiu, stawie skokowym, łokciowym lub obrębie palców dłoni.
Mięsak nie tylko rośnie w zastraszającym tempie, ale i daje przerzuty. W większości przypadków zmiany widoczne są przede wszystkim w płucach.
Pacjenci z maziakiem skarżą się na nasilający ból w zajętym stawie oraz znaczne ograniczenie ruchomości oraz, gdy choroba obejmuje stawy kończyn dolnych, problemy z chodzeniem i poruszaniem.
Przy stawianiu rozpoznania obok wywiadu z pacjentem wykonuje się badania obrazowe tj. RTG oraz tomografię komputerową, która ostatecznie potwierdza diagnozę.
Walka z nowotworem zazwyczaj odbywa się dwutorowo. Po chirurgicznym wycięciu guza konieczna jest radio bądź chemioterapia.

Więcej o: