Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie spojówek u dzieci to dolegliwość, która najczęściej sprowadza rodziców z ich pociechami do okulisty. Słusznie, bo stan zapalny błony śluzowej nie może być bagatelizowany.

Zapalenie spojówek u dzieci - podstawowe informacje

Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zapalenie spojówek u dzieci? Przede wszystkim to schorzenie może mieć u dzieci różne podłoża. Najczęstsze jest alergiczne zapalenie spojówek. Kolejne jeśli chodzi o częstotliwość występowania, są stany zapalne o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Niekiedy pojawia się także tzw. proste zapalenie spojówek. Jego powodem bywają takie czynniki, jak działanie silnego wiatru, ostrego słońca, pyłu, chlorowanej wody lub dymu tytoniowego.

Zapalenie spojówek u dzieci: bakteryjne i wirusowe

Czym odznacza się zapalenie spojówek u dzieci w postaci bakteryjnej, jak zaś wygląda wtedy, gdy jego powodem są wirusy?

  • Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci zazwyczaj powodują gronkowce i paciorkowce. W leczeniu najczęściej stosowane są krople i maści z antybiotykiem. Po tygodniowej kuracji objawy powinny ustąpić. 
  • Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci bardzo często pojawia się jesienią i zimą. Zwykle odnotowuje się jego występowanie wraz z infekcjami górnych dróg oddechowych o dużym natężeniu. Leczy się je preparatami przeciwwirusowymi, czasem stosując też antybiotyki. W tym przypadku objawy odczuwane są dłużej - nawet przez trzy tygodnie. 
Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Co powoduje alergiczne zapalenie spojówek u dzieci łączące się często z katarem siennym? W tym przypadku najczęściej winne są alergeny zawarte w pyłkach roślin, kosmetykach i różnego rodzaju środkach chemicznych. Alergiczne zapalenie spojówek pojawia się wtedy, gdy występuje silna ekspozycja na działanie alergenu. W przypadku wrażliwości na pyłki problem pojawia się podczas pylenia roślin. Pozostałe alergeny mogą być groźne przez cały rok. Leczenie wymaga podania leków przeciwhistaminowych.  

Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, które warto znać 

Czym przejawia się zapalenie spojówek u dzieci? Objawy tego schorzenia często nie są charakterystyczne. Jednym z typowych symptomów jest silne zaczerwienienie oka. Oprócz niego pojawia się łzawienie, przekrwienie i obrzęk. Może im towarzyszyć także pojawienie się ropnej wydzieliny, która nie pojawia się jednak zawsze. 

Dziecko cierpiące na zapalenie spojówek będzie odczuwało światłowstręt, pieczenie i silny świąd. W związku z tym będzie często pocierało oczy rękoma. Niekiedy pojawiają się również tzw. ''chorobowe błony''. Takie objawy powinny bardzo niepokoić rodziców i skłonić ich do szybkiego udania się do lekarza. 

Czy zapalenie spojówek u niemowlaka jest szczególnie groźne?

Zapalenie spojówek u niemowlaka jest dość częstą przypadłością i również nie można go lekceważyć. Występują w tym przypadku podobne przyczyny pojawienia się stanu zapalnego, jak u starszych dzieci. Częstym jest natomiast zapalenie spojówek u niemowlaka, któremu winne jest nieprawidłowe wydzielanie łez. Zaburzenia wiązane z nawilżaniem gałki ocznej sprawiają, że spojówki są znacznie bardziej narażone na reakcje zapalne powodowane np. przez drobiny kurzu czy piasku.  

Krople na zapalenie spojówek dla dzieci - metody leczenia

Bardzo często przepisywane są przez lekarza krople na zapalenie spojówek dla dzieci. Metody leczenia mogą się jednak od siebie różnić w zależności od przyczyny powstania reakcji zapalnej i jej nasilenia. To dlatego tak ważne jest przeprowadzenie przez lekarza dokładnego wywiadu i obserwacji oka, czasem dodatkowych badań. Najczęściej przypadłość leczy się:

  • antybiotykiem w postaci kropli lub maści przy zapaleniu bakteryjnym
  • lekami antyhistaminowymi stosowanymi doustnie lub miejscowo w przypadku zapalenia powodowanego alergią
  • acyklowirem, gancyklowirem lub sterydami w przypadku półpaśca lub wirusa opryszczki (leki dobiera lekarz pod kątem konkretnej choroby) 

Zapalenie spojówek u dzieci - domowe sposoby

Jak jeszcze można leczyć zapalenie spojówek u dzieci? Domowe sposoby mogą współistnieć z lekami zalecanymi przez lekarza. Ich zadaniem jest przede wszystkim redukcja przykrych objawów. Stosuje się okładami z ziół takich, jak rumianek, świetlik, werbena, bławatek lub nagietek. Alternatywnym sposobem jest przygotowanie okładów z roztworem soli. 

Zobacz też: Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego - objawy, leczenie i powikłania. Jak długo trwa leczenie?  

Więcej o: