Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zapalenie spojówek u dzieci? Przede wszystkim to schorzenie może mieć u dzieci różne podłoża. Najczęstsze jest alergiczne zapalenie spojówek. Kolejne jeśli chodzi o częstotliwość występowania, są stany zapalne o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Niekiedy pojawia się także tzw. proste zapalenie spojówek. Jego powodem bywają takie czynniki, jak działanie silnego wiatru, ostrego słońca, pyłu, chlorowanej wody lub dymu tytoniowego.
Czym odznacza się zapalenie spojówek u dzieci w postaci bakteryjnej, jak zaś wygląda wtedy, gdy jego powodem są wirusy?
Co powoduje alergiczne zapalenie spojówek u dzieci łączące się często z katarem siennym? W tym przypadku najczęściej winne są alergeny zawarte w pyłkach roślin, kosmetykach i różnego rodzaju środkach chemicznych. Alergiczne zapalenie spojówek pojawia się wtedy, gdy występuje silna ekspozycja na działanie alergenu. W przypadku wrażliwości na pyłki problem pojawia się podczas pylenia roślin. Pozostałe alergeny mogą być groźne przez cały rok. Leczenie wymaga podania leków przeciwhistaminowych.
Czym przejawia się zapalenie spojówek u dzieci? Objawy tego schorzenia często nie są charakterystyczne. Jednym z typowych symptomów jest silne zaczerwienienie oka. Oprócz niego pojawia się łzawienie, przekrwienie i obrzęk. Może im towarzyszyć także pojawienie się ropnej wydzieliny, która nie pojawia się jednak zawsze.
Dziecko cierpiące na zapalenie spojówek będzie odczuwało światłowstręt, pieczenie i silny świąd. W związku z tym będzie często pocierało oczy rękoma. Niekiedy pojawiają się również tzw. ''chorobowe błony''. Takie objawy powinny bardzo niepokoić rodziców i skłonić ich do szybkiego udania się do lekarza.
Zapalenie spojówek u niemowlaka jest dość częstą przypadłością i również nie można go lekceważyć. Występują w tym przypadku podobne przyczyny pojawienia się stanu zapalnego, jak u starszych dzieci. Częstym jest natomiast zapalenie spojówek u niemowlaka, któremu winne jest nieprawidłowe wydzielanie łez. Zaburzenia wiązane z nawilżaniem gałki ocznej sprawiają, że spojówki są znacznie bardziej narażone na reakcje zapalne powodowane np. przez drobiny kurzu czy piasku.
Bardzo często przepisywane są przez lekarza krople na zapalenie spojówek dla dzieci. Metody leczenia mogą się jednak od siebie różnić w zależności od przyczyny powstania reakcji zapalnej i jej nasilenia. To dlatego tak ważne jest przeprowadzenie przez lekarza dokładnego wywiadu i obserwacji oka, czasem dodatkowych badań. Najczęściej przypadłość leczy się:
Jak jeszcze można leczyć zapalenie spojówek u dzieci? Domowe sposoby mogą współistnieć z lekami zalecanymi przez lekarza. Ich zadaniem jest przede wszystkim redukcja przykrych objawów. Stosuje się okładami z ziół takich, jak rumianek, świetlik, werbena, bławatek lub nagietek. Alternatywnym sposobem jest przygotowanie okładów z roztworem soli.
Zobacz też: Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego - objawy, leczenie i powikłania. Jak długo trwa leczenie?