Soczewki toryczne. W leczeniu jakich wad są stosowane?

Soczewki toryczne to jeden z rodzajów soczewek stosowanych w leczeniu wad wzroku. Zobacz, czym różnią się od innych szkieł i dla kogo są przeznaczone.

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm

Soczewki toryczne są to szkła przeznaczone dla astygmatyków. Czym jest astygmatyzm? Obok krótko- i dalekowzroczności jest to najczęściej występująca wada wzroku, którą korygować można z pomocą okularów bądź soczewek. Astygmatyzm pojawia się w wyniku nieprawidłowej budowy oka. Sytuacja ta sprawia, że wiązka światła wpadająca do oka nie załamuje się w jednym punkcie, tak jak się to dzieje w prawidłowo funkcjonującym oku, lecz w dwóch. Taka sytuacja prowadzi do zaburzeń widzenia. W przypadku krótko- i dalekowidzów stosuje się soczewki sferyczne, jednak one nie są w stanie pomóc osobom z astygmatyzmem.

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm to tzw. soczewki toryczne, których budowa jest dostosowana do potrzeb osób zmagających się z tą wadą. 

Soczewki toryczne. Co to jest? Czym się różnią?

Co to jest soczewka toryczna? Jest to rodzaj szkła kontaktowego stworzonego z myślą o korygowaniu astygmatyzmu. Ponieważ wada ta w większości przypadków dotyczy nieprawidłowej budowy rogówki, dlatego też soczewka toryczna ma nierównomierną grubością, co pozwala jej na kompensowanie błędu w krzywiźnie oka.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Soczewki na astygmatyzm. Jak działają?

Tradycyjne soczewki sferyczne mają taką samą grubość na całej swojej powierzchni. Soczewki na astygmatyzm różnią się grubością w różnych miejscach. Pacjent zmuszony jest więc zadbać o to, aby zawsze noszone były w odpowiedniej pozycji. Soczewki toryczne są tak skonstruowane, że nie jest to trudne, jednak wymaga nieco wprawy i dbałości o właściwe ich założenie.

Zobacz też: Rogówka - od budowy anatomicznej po przeszczep

Soczewki na astygmatyzm. Jak dobrać?

Dobór soczewek na astygmatyzm jest zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku zwykłych soczewek sferycznych. Konieczna jest tu dokładna konsultacja z okulistą, który nim wskaże konkretne szkła, musi określić:

  • stopień i rodzaj zaburzenia symetrii oka
  • czy występuje równocześnie z astygmatyzmem także dalekowzroczność lub krótkowzroczność. 

Na etapie wyboru soczewek torycznych ważne jest także zapoznanie się z materiałami, z których mogą być wykonane. Polecane są produkty wykonane z RGP, czyli tworzywa, które umożliwia oku ''oddychanie". Soczewki takie łatwo zachowują swój kształt, co ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji. Są też dość wygodne, co ułatwia proces adaptacji pacjenta do noszenia szkieł kontaktowych. 

Soczewki jednodniowe na astygmatyzm

Od wielu lat na rynku dostępne są tzw. soczewki jednodniowe. Co to znaczy? Otóż soczewki te nadają się do jednokrotnego użytku - po całym dniu po prostu je wyrzucamy. Oznacza to, że nie musimy dbać o specjalne ich przechowywanie, czyszczenie, stosowanie odpowiednich płynów etc. Soczewki jednodniowe na astygmatyzm również są dostępne w aptekach i sklepach optycznych. Cieszą się coraz większą popularnością ze względu na to, że nie wymagają specjalnych zabiegów, a ich cena jest porównywalna do zwykłych soczewek wielorazowych. 

Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]

Więcej o: