Soczewki toryczne

Dziś dostępnych jest wiele rodzajów soczewek korygujących wady wzroku. Większość z nich zazwyczaj jedynie poprawia pole oraz jakość widzenia i nie koryguje wad wzroku. Alternatywą dla tych, którzy cierpią nie tylko z powodu słabego wzroku, ale i astygmatyzmu są soczewki toryczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Astygmatyzm to wada wzroku, która znacznie obniża ostrość widzenia. Za pojawienie się schorzenia odpowiada zaburzenie kulistości rogówki, czyli tzw. asferyczność. Astygmatyzm bardzo często towarzyszy osobom chorującym na zaćmę. Dzięki rozwojowi medycyny istnieje możliwość skorygowania w czasie jednego zabiegu obydwu tych wad. Niestety, ogromna część pacjentów nie jest informowana przez lekarza o takiej możliwości.

Co to jest soczewka toryczna (cylindryczna)?

Soczewki toryczne zrobione są z tych samych materiałów, co tradycyjne soczewki, jednak różnią się od nich budową. Soczewki toryczne, nazywane tez cylindrycznymi łącza w sobie moc sferyczną oraz cylindryczną. Dodatkowo zawierają tzw. oś cylindryczną. Połączenie tych kilku elementów obok znacznej poprawy jakości widzenia koryguje niektóre wady wzroku.

Soczewki toryczne mogą znacznie zwiększyć komfort życia cierpiących na astygmatyzm, krótko lub dalekowzroczność. Chorzy, którzy zdecydowali się w czasie zabiegu usunięcia zaćmy na umieszczenie soczewek torycznych nie muszą już korzystać z okularów korygujących inne wady wzroku.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Soczewki wieloogniskowe

Astygmatyzm, gdy optyka szwankuje

Badanie wzroku

Krótkowzroczność - oczy niezdrowo zmrużone

Zespół suchego oka, gdy oko wola: "Wodyyyy"

Więcej o: