Pierwsze objawy jaskry. Jak wygląda leczenie jaskry?

Pierwsze objawy jaskry nie są oczywiste. Chorobę zazwyczaj wykrywa się przypadkiem, podczas rutynowej kontroli okulistycznej. Jak wygląda leczenie jaskry?

Co to jest jaskra? Poznaj definicję

Pierwsze objawy jaskry nie są na tyle jednoznaczne, by można było ją od razu stwierdzić. Co więcej, jaskra jest wadą wzroku, która przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Tymczasem brak odpowiedniego leczenia może skutkować w najgorszym wypadku nawet trwałą ślepotą. 

Co to jest jaskra? Jest to choroba wzroku, która dotyka coraz większej ilości osób. Polega ona na stopniowym zaniku nerwów wzrokowych. Mimo postępu mającego miejsce w medycynie wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny jej powstawania. Nie wynaleziono także skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Niemniej jednak opracowane są różne sposoby opóźniania jej rozwoju, które są tym bardziej skuteczne im wcześniej zostanie wykryta choroba. Dlatego tak istotna w tym przypadku jest regularna kontrola wzroku u okulisty.

Jaki obraz widzi astygmatyk? Przede wszystkim nieostry Jak widzi astygmatyk? Czym jest astygmatyzm i jak się go leczy?

Jaskra. Objawy, które towarzyszą schorzeniu

Jak już wyżej wspomniano, objawy jaskry bardzo długo mogą pozostawać w ukryciu. Niektórzy chorzy zwracają jednak uwagę, że w początkowym stadium jaskry odczuwa się m.in.:

Kiedy jaskra przechodzi w swoją ostrą fazę, pacjent może odczuwać także inne dolegliwości, w tym m.in.: nudności, bóle brzucha, wymioty, bóle głowy, zaburzenia widzenia

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Jaskra a zaćma. Jakie są różnice?

Jaskra i zaćma to dwie bardzo często pojawiające się choroby wzroku u osób w starszym wieku. Podstawową różnicą między nimi jest to, że zaćma jest odwracalna - jej skutki mogą zostać usunięte przy odpowiednim leczeniu. Z kolei jaskra w przypadku gdy zaniedbamy leczenie lub w porę jej nie zdiagnozujemy, może doprowadzić do trwałej ślepoty. 

Wiek pacjentów chorujących najczęściej na zaćmę oscyluje wokół 60. roku życia, podczas gdy jaskrę wykryć można już u 40 latków. Obie choroby łączy natomiast to, że wczesne objawy mogą być całkowicie nieodczuwalne dla pacjenta, a przez to pozostają przez wiele lat w ukryciu. 

Jaskra. Przyczyny powstawania

Przyczyny jaskry nie są do końca rozpoznane. Wiadomo jednak jaki jest mechanizm jej powstawania oraz to, że zaniechanie leczenia może doprowadzić do ślepoty. Jaskra obok zaćmy i zwyrodnienia plamki jest schorzeniem najczęściej powodującym utratę wzroku. 

Przebieg jaskry związany jest z sytuacją, w której wewnątrz gałki ocznej dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy wytworzeniem płynu a jego odpływem. W prawidłowo funkcjonującym oku ma miejsce nieprzerwane krążenie cieczy wodnistej odpowiedzialnej za zaopatrzenie oka w składniki odżywcze i odprowadzenie produktów przemiany materii przez część oka nazwaną kątem przesączania. Jeśli dojdzie do zatkania porów, ciśnienie wewnątrz oka wzrasta, co prowadzi do niszczenia włókien nerwowych siatkówki. 

Choroba oczu jaskra. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia jaskry

Choroba oczu, jaką jest jaskra, w samej Polsce może dotyczyć nawet 800 tysięcy osób. Schorzenie to dotyka ludzi w różnym wieku, ze zdecydowanie większym wskazaniem na osoby w wieku starszym. Czynniki ryzyka zwiększające szansę na zachorowanie na jaskrę to przede wszystkim:

Dalekowzroczność. Zdjęcie ilustracyjne Dalekowzroczność: co to jest? Jak widzi osoba z dalekowzrocznością?

Objawy jaskry u dorosłych. Jak wygląda diagnostyka?

Pojawienie się objawów jaskry u dorosłych jest sygnałem do natychmiastowego działania. Wizyta u okulisty może rozwiać wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia z jaskrą. W zależności od jej rodzaju i stopnia zaawansowania lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne - krople do oczu etc. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się operacja. 

Zobacz też: Ślepota zmierzchowa (kurza ślepota): przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: